گزارش واشنگتن پست از رقابت داعش و القاعده برای تسلط بر یمن

به نوشته‌ی واشنگتن‌پست داعش و القاعده رقابت مرگباری را بر سر کنترل اراضی، جذب نیرو و نفوذ در یمن به راه انداخته‌اند که قبایل را گرفتار دودستگی کرده و بی ثباتی را در این فقیرترین کشور خاورمیانه عمیق‌تر کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، درگیری میان نیروهای قبیله‌ای یمن که حامی دو گروه افراطی هستند، در استان مرکزی بیضاء در جریان است. در همین حال، جنگ تبلیغاتی آنلاین از فیلم‌ها، عکس‌ها و حتی اشعار در رسانه‌های اجتماعی و اتاق‌های گفت‌وگوی اینترنتی اتفاق می‌افتد و هر دو طرف در پی کسب پیروان و هواداران بیشتر هستند.

در هفته‌های اخیر درگیری‌ها شدت یافته است. داعش عاملان انتحاری از جمله یک تبعه سومالی را علیه مواضع القاعده به کار گرفت و بیش از ۱۰ شبه‌نظامی از جمله فرماندهانی را کشت یا زخمی کرد. القاعده به تلافی آن به پایگاه‌های داعش حمله کرد و مدعی شد جان شش تن از آنان را گرفته است. سپس یک گروه قبیله‌ای وابسته به القاعده در اقدامی بی‌سابقه جایزه ۲۰ هزار دلاری برای دستگیری یا کشتن رهبر محلی داعش پیشنهاد داد.

الیزابت کندال، کارشناس یمنی در دانشگاه آکسفورد که از نزدیک تحولات تنش‌ها را دنبال می‌کند، گفت: رقابت میان داعش و القاعده در یمن به مناقشه خونین تمام عیار تبدیل شده است.

با وجود اینکه خلافت خودخوانده داعش در سوریه و عراق سقوط کرده است، جنگ شاخه‌هایی از این گروه همچنان علیه دولت‌ها و دشمنانی از غرب آفریقا تا جنوب‌شرق آسیا ادامه دارد و ایدئولوژی آنها همچنان مایه تحریک خشونت‌هاست.

تحلیلگران و رهبران قبیله‌ای یمن و مقام‌ها می‌گویند، رقابت مذکور در یمن بذرهایی جدیدی از بنیادگرایی را اشاعه می‌دهد که می‌تواند مانعی بر سر راه ایالات متحده و متحدانش در پاکسازی شبه‌نظامیان افراطی از یک بخش استراتژیک جهان باشد و همچنان تهدیدی باشد که یمن برای سال‌های آتی هم در آشوب باقی بماند.

این تحلیلگران معتقدند، رشد گروه‌های شبه‌نظامی افراطی محلی و مناقشه به وجود آمده، بیشتر ناشی از درگیری منطقه‌ای و جاه‌طلبی است تا تمایل به حمله به غرب. أحمد فاضل أبو سوریما، معاون فرماندار استان بیضاء ماه دسامبر در مصاحبه‌ای گفت: هر کدام تلاش دارند تا دیگری را شکست دهند و قدرت میدانی خودشان را به نمایش بگذارند و نشان بدهند که خودشان از دیگری قوی‌تر هستند.

مناقشه میان گروه وابسته به داعش موسوم به داعش یمن و القاعده در شبه جزیره عربستان به عنوان شاخه القاعده در یمن، جزو یکی از درگیری‌های متعددی است که در این کشور که دالان حمل و نقل حیاتی نفت است، جریان دارد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن