نظر نمایندگان درمورد استیضاح وزیر صمت

/گفت‌وگو با محمدرضا نجفی و سعید باستانی/

پریسا صالحی، خبرنگار انصاف نیوز: با اینکه مدت زمان زیادی از روی کار آمدن رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) نمی‌گذرد انتقادها به عملکرد او رو به افزایش است، حتی عده‌ای صحبت از استیضاح او را به میان آورده‌اند. شنیده‌های انصاف‌نیوز حاکی از آن است که او حتی در میان هیات دولت، از جمله اسحاق جهانگیری هم منتقدان جدی دارد و منتقدان او را مناسب تصدی‌ یک وزارتخانه نمی‌دانند.

همچنین عملکرد او در حوزه‌هایی مثل خودرو و انتصاب‌های پرحاشیه‌ای که داشت از عواملی است که انتقادها را به او تشدید کرد.

محمدرضا نجفی و سعید باستانی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون صنایع و معدن در این رابطه با انصاف نیوز به گفت‌و گو پرداختند. نجفی معتقد است که معیشت و امنیت روانی مردم در خطر است و وزارتخانه از پس تنظیم بازار برنیامده است. باستانی نیز با تاکید بر اینکه حفظ وضعیت اشتغال و تولید کار بزرگی بود که وزیر انجام داده می‌گوید در حوزه‌های مختلفی مثل استفاده از سیستم‌ها و تنظیم کالاهای ضروری خوب عمل نکرده است.

متن این گفت‌وگوها را در ادامه بخوانید:

نجفی: بازار بی‌صاحب و یله است

محمدرضا نجفی درباره‌ی عملکرد وزارت صمت می‌گوید: «وزارت صمت مسوول تنظیم بازار است. بازار امروز مساله‌ی اصلی مردم است، وزارتخانه باید به طور کمی و کیفی نیازهای مردم در بازار و قیمت کالاها را تنظیم کند یعنی کالای مورد نیاز مردم باید به مقدار و به هنگام و با قیمت و کیفیت مناسب فراهم شود که چنین چیزی نیست و این اسباب آزردگی مردم و آسیب به آنها شده است.

سفره و معیشت مردم در مضیقه و تنگنا قرار گرفته و این موجب شده علاوه بر مضیقه در سفره، آشفتگی روانی هم به وجود بیاید؛ همچنین فضای آینده هم در پیش چشم مردم مشوش شده است. این فضا باعث شده که فرصت برای سودجویان زیاده‌خواهی فراهم شود که عصاره‌ی زندگی مردم را زالوصفتانه بمکند.»

 

او در ادامه می‌افزاید: «اگر ما یک نظام تنظیم بازار هوشیار، هوشمند، مسلط و با برنامه داشته باشیم، نباید وضع بازار و معیشت مردم به این شکل باشد؛ نباید چشم‌انداز آینده پیش چشم مردم تیره و تار شود. این تا حد زیادی به وزارت صمت که باید قواعد و نظام بازار را تنظیم کند، بستگی دارد.

بازار نباید بی‌صاحب باشد که هرکسی هرکاری می‌خواهد در این بازار با حقوق، زندگی، معیشت و امنیت روانی مردم انجام دهد؛ گاهی آدم فکر می‌کند که بازار بی‌صاحب و یله است. اینها دغدغه‌های مهمی است که به معیشت مردم و امنیت روانی مردم و همچنین به هنجارها و ناهنجاری‌های اجتماعی مرتبط است.

در این حوزه باید بسیار مسوولانه و متعهدانه و عاقلانه و پررنگ و بابرنامه حضور داشته باشند، این سطح از عملکرد متناسب با وضعیت فعلی کشور و نیازها و ضرورت‌های استراتژیک امروز کشور و مردم نیست.» 

باستانی: امیدوارم وزارتخانه شروع به حل مشکلات کند

سعید باستانی در مورد اینکه گفته می‌شود وزیر باید استیضاح شود می‌گوید: «نمی‎شود در این مدت کوتاه حرف از استیضاح زد اما می‌شود ارزیابی کرد؛ آقای وزیر در حفظ وضعیت تولید موفق بوده که کار بزرگی است. یکی از کارهایی که ایشان باید انجام می‌دادند این بود که با توجه به وضعیت جدیدی که به خاطر تحریم و دیگر مسایل وجود دارد، بتواند وضعیت موجود را از لحاظ  کار و تولید حفظ کند که ارزیابی من از این کار وزیر مثبت است.»

 

او درباره‌ی مواردی که وزارتخانه در آن موفق نبوده توضیح می‌دهد: «یکی از حوزه‌هایی که  وزیر صمت در آن خوب عمل نکرده، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان است.

یکی دیگر از مسایلی که در وزارت صمت باید به آن جدی‌تر پرداخته شود تعیین تکلیف شرکت بازرگانی دولتی است. تامین کالای ضروری با وزارت جهاد کشاورزی است و رصد آن در بازار و تنظیم بازار با وزارت صمت است.

در استفاده از سیستم‌ها هم وزارت صمت خوب کار نکرد، یعنی هیچ اتفاقی برای سیستم‌پذیری و سیستم گذاشتن در وزارتخانه نیافتاده است. قرار بوده سامانه‌‌ی جامع تجارت الکترونیک با سیزده زیرسامانه شروع به کار بکند و همه‌ی حوزه‌های مختلف صمت از لحاظ اطلاعاتی و سیستمی به هم وصل شوند و کنترل و نحوه‌ی تولید و توزیع بازار قابل رصد باشد که اینها هنوز انجام نشده و روی آن کار دقیقی هم نشده است.

ما باید از پتانسیل تشکل‌ها و اتحادیه‌های بخش خصوصی بیشتر استفاده می‌کردیم که از آن هم نتوانستیم استفاده کنیم. وزارت صمت آنقدر درگیر کارهای دیگر بود که نتوانسته از این ظرفیت‌ها استفاده کند.»

او در ادامه افزود: «امیدوارم که شروع به انجام این کارها بکنند، آقای وزیر مشغول به انجام کارهای حفظ تولید و اشتغال موجود بودند که باعث شد از مسایل دیگر عقب بمانند. بدنه‌ی وزارت و معاونان نتوانستند بقیه‌ی کارها را درست انجام بدهند. حالا امیدواریم در سال پیش رو این اتفاق بیافتد.»

او در پایان با تاکید بر مهم بودن حفظ وضع موجود گفت: «اینکه این کارها زمین مانده به این معنا نیست که کار اصلی که انجام شده یعنی حفظ وضع موجود -که کار بزرگی است- را نادیده بگیریم و از آن راحت بگذریم. حفظ وضع موجود کار راحتی نبوده؛ بعضی افراد می‌گویند خب این قبلا هم بوده و فقط آن را ثابت نگه داشته ولی وقتی تحریم‌ها شدید و بر کشور غالب می‌شود، کم کم تعطیلی و بیکاری کارگران شروع می‌شود.

رهبری هم در فرمایشات خود اولویت را حفظ وضعیت موجود گذاشتند، یعنی این موضوع به قدر کافی مهم است. من فکر می‌کنم در چند ماه اول سال جدید وزارت بتواند به این مشکلات بپردازد.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا