آخرین خبرها از وضعیت تالاب های ایران

مسعود باقرزاده کریمی، مدیرکل دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست آخرین وضعیت تالاب های کشور را درپی وقوع سیل‌های اخیر تشریح کرد و گفت که هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی نفتی در هور العظیم دریافت نشده است.

به‌ گزارش ‌ایسنا باقرزاده در نشست خبری روز «جهانی زمین» که امروز (۲ اردیبهشت) در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت‌: زمزمه‌هایی در مجلس شورای اسلامی شنیده می‌شود که  اعتبارات مربوط به احیای تالاب‌ها به مدیریت سیل اختصاص یابد. این تصمیم درستی نیست چون تالاب‌ها در چنین شرایطی که آب به آن‌ها وارد شده است نیاز به مدیریت و اجرای برنامه‌ها  با جدیت دارد.

وی افزود: مدیریت تالاب‌ها در محورهای لایروبی ورودی ، تعیین حد بستر و مدیریت گونه‌های مهاجم، تعیین نیاز آبی، پایش ایستگاه‌های هیدرومتری و ایجاد سامانه‌های آنلاین همچنین تداوم بحث مدیریت زیست بومی باید مورد توجه قرار گیرد.

باقرزاده کریمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در شرایط حاضر که تعدادی از تالاب‌ها آبگیری کرده‌اند نباید هیچ یک از محورهای احیا و حفاظت تالاب‌ها متوقف شود، اظهار کرد: در شرایط کنونی باید یک نگاه جامع در مورد حفاظت تالاب‌ها اعمال شود و این مقطع بزنگاه مدیریت و احیای تالاب‌ها است.

وی با اشاره به این که در شرایط کنونی حق‌آبه تالاب‌ها به‌صورت جدی‌تر مطرح شده است،گفت: وزارت نیرو ۱۱ میلیارد متر مکعب آب را برای محیط زیست کنار گذاشته است. باید دقت کنیم برای دریاچه نمک که هشت استان از آن تاثیر می‌پذیرند و ۲۵ میلیون جمعیت در حواشی آن وجود دارد و ۳۰ درصد اقتصاد کشور به این حوزه وابسته است، تنها ۱۵۴ میلیون متر مکعب آب به عنوان سهم تعیین شده است. در حالی که جاجرود، کرج رود، قره سو و قم رود همچنین هشت تالاب به این حوزه وابسته هستند. سازمان حفاظت محیط زیست باید ضمن مهندسی دقیق این ۱۵۴ میلیون متر مکعب آب، نیاز آبی کلیه مناطق را تشریح و اعلام کند.

مدیر کل دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت تالاب‌ها با اشاره به این که یک فهرست ۴۵ تایی از تالاب‌های تحت تاثیر خشکسالی تهیه شده است که وضعیت آنها را به‌طور مرتب رصد می‌کنیم،اظهارکرد: متوسط خشکی این تالاب‌ها ۴۰ تا ۵۰ درصد بوده است که بعد از سیل‌های اخیر به طور متوسط به ۲۵ درصد رسیده است.

وی در پایان در پاسخ به سوالی در مورد ورود آلودگی نفتی در خوزستان و هورالعظیم،اظهارکرد: آبگیری هورالعظیم به صورت کامل انجام شده است و هیچ گزارشی مبنی بر آلودگی نفتی از سوی محیط زیست استان دریافت نکرده‌ایم. وزارت نفت نیز وقوع آلودگی نفتی را در این منطقه رد می‌کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/jDPTn
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن