آیا شرکت بادران گستران کلاهبردار است؟

/جوانان از تجربه‌شان از کار در بادران می‌گویند/

کافی است به تبلیغات متروی تهران نگاه کنید که این روزها بخش زیادی از تبلیغاتش به شرکت‌ بادران گستران اختصاص پیدا کرده است. این شرکت با تمرکز بر تبلیغات تلویزیونی و درون شهری که تاثیر بسیاری بر اعتماد سازی در افراد دارند می‌تواند اعتماد عمومی را به خود جلب کند. بسیاری به این باور هستند که چنین شرکت‌هایی با نارضایتی بسیاری از افراد امتحان خود را پس داده است.

خبرنگار انصاف نیوز با چند جوان که تجربه‌ی کار در شرکت بادران را داشتند به گفت‌وگو پرداخته است. بیشتر آنها روی این نکته تاکید داشتند که دروغ لازمه‌ی جذب زیرمجموعه و فروش اجناس است، این موضوعی است که لیدرهای بزرگ و یا بازاریابانی که هنوز تحت تاثیر بالاسری‌های خود هستند آن را نفی می‌کنند. اما کافی است در جمع  بیشتر جوان‌ها در مورد بازاریابی شبکه‌ای صحبت کنید تا متوجه شوید بسیاری از آنها و یا اطرافیان آنها تجربه‌ی این کار را داشتند و درصد بالایی از آنان به دلیل تجربه‌های ناخوشایند و هدر رفتن زمان و سرمایه‌ی خود این شرکت‌ها را محکوم می‌کنند.

احمد روستا، پدر بازاریابی نوین در مصاحبه‌ای که با انصاف نیوز داشت این شکل از بازاریابی شبکه‌ایی را برای اقتصاد کشور مخرب دانسته بود. حتی بعضی از مراجع تقلید هم در مورد این شیوه‌ی درآمدزایی این شرکت‌ها اشکال وارد کرده‌اند.

«در بازاریابی شبکه‌ای دروغ حرف اول را می‌زند»

خبرنگار انصاف نیوز با چند جوان که از شرکت بازاریابی شبکه‌ای بیرون آمدند به گفت‌وگو پرداخت که بیشتر آنها به محوریت دروغ در این کار اشاره کردند، اما نکته‌ی قابل تامل سن این جوان‌ها بود که به صورت میانگین بین ۲۰ تا ۳۰ سال است. عده‌ای معتقدند از این نیروی انسانی جوان می‌توان برای رونق اقتصادی استفاده کرد اما در این شرکت‌ها از آنها به صورت موقت استفاده‌ی ابزاری می‌شود تا سوددهی این شرکت‌ها زیاد شود.

آرمین دانشجوی رشته‌ی فلسفه است که با ۳ سال کار و ۲۵۰ زیرمجموعه از شرکت بادران بیرون آمده است و می‌گوید در این شغل دروغ حرف اول را می‌زند.
آرمین از شرکت‌های بازاریاب شبکه‌ای با گلایه یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: «در این شغل دروغ حرف اول را می‌زند،به طور مثال شما مجبور به فروش کالایی هستید که کیفیت و ارزش بالایی ندارد و از آن بدتر این است که باید به اعضای مجموعه خود آموزش دهید که این محصول را با چه ترفندی باید بفروشند.
زمانی که در این شغل صرف می‌شود صرف هرکاری مثلا ذغال شود فرد می‌تواند در همان مدت جزو بزرگترین تولید کننده‌ها و پخش کننده‌‌های ذغال می‌شود.
این شرکت ها از طریق جذب زیاد زیرمجموعه محصولات خود را به فروش می‌رسانند و از همین راه سود می‌کنند،اما بازاریاب‌ها که خودشان مهمترین مشتری هستند سود بسیار کمی می‌برند.»

آرمین در پایان صحبت‌هایش گفت: «اگر شخصی برای فعالیت در این شرکت‌ها از من مشورت بخواهد، می‌گویم که اگر حاضری ۳-۴سال صبح زود تا آخر شب برای شغلت وقت بذاری ولی سود زیاذی نبری و فقط به سالهای آتی امید داشته باشی و برایت مهم نباشد که برای به دست آوردن پول چه کارهایی باید انجام بدهی و چه حرف‌هایی باید بزنی و در کل اگه اخلاقیات برایت مهم نیست، نتورک مارکتینگ شغل فوق العاده‌ای است.»

آیدا جوان دیگری است که با دو سال سابقه‌ی کار و ۵۰ زیرمجوعه از شرکت بادران بیرون آمده، او درباره‌ی دلیل لغو کد بازاریابی خود می‌گوید: «در کل به نظر من کار خوبی نیست چون پر از وعده‌های الکی و دروغ است، ولی اگر کسی واقعا بتواند افراد را متقاعد کند و یا تجربه‌ی بازاریابی داشته و به فروش کالا علاقه داشته باشد ، این کار گزینه‌ی بدی نیست چون با یک پلن درست می‌تواند یک درآمد منطقی و نه فضایی داشته باشد.

مبارکه، دانشجوی فیزیک و عضو گروه منجمان آماتور ایران است که دو سال در شرکت بادران مشغول به کار بوده است، اما حالا بر این باور است که روند کاری در نتورک مارکتینگ‌ها بر اساس شست و شوی ذهنی انجام می‌شود و در این راه از علم روانکاوی و روانشناسی استفاده می‌شود. در آخر هم برای بازاریابان جلسات توجیهی تشکیل می‌دهند تا آنها را در مواجه با شک و تردیدها متقاعد کنند.

زینب جوانی که به تازگی مدرک کارشناسی معماری خود را گرفته و به مدت شش ماه در بادران کار کرده است. از دلیل انصرافش از کار می‌گوید: «هنوز به صورت کامل آموزش فروش نداده بودند ولی توقع داشتند من اجناس را بفروشم و مدعی بودند که آموزش می‌دهیم اما من از نحوه ی جذب زیرمجموعه با حقه‌های مختلف و فروش اجناس خوشم نیامد.»

سعیده استادیار ادبیات فارسی است که کم‌تر از یک سال در شرکت بادران کار کرده او در مورد تجربه‌ایش از کار در این شرکت می‌گوید: «فکر می‌کنم شش ماه از دوران طلایی زندگی‌ام را از دست دادم.»
او می‌گوید: «تمام بحث‌های انگیزشی که در این شرکت‌ها مطرح می‌شود به صورت موقت تاثیر خواهد داشت و چون باید در تمام جلسات خواسته‌های مادی و معنوی خود را تکرار کنیم مغر فرمان می‌دهد که از این خواسته سیراب شده و خواسته‌ی جدید جایگزین می‌شود. در واقع فرد به هیچ خواسته‌ای نمی‌رسد. این مساله به جامعه ضربه‌های ویران کننده وارد می‌کند.»

شاهین، جوان دیگری است که در سال‌های اول تاسیس شرکت بادران به مدت شش ماه در آن فعال بوده و حالا می‌گوید: «اگر کسی بخواهد وارد این شرکت‌ها شود به او می‌گویم دنبال شغلی باش که در آن مشخص باشد چه چیز می‌فروشی وچه چیز می‌گیری و حداقل مسیر مشخص داشته باشد.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/xhzKI
برچسب ها

نوشته های مشابه

4 Comments

 1. با سلام خدمت همه دوستان عزیز
  نمیدونم کسانی که این مطالب رو منتشر میکنند خودشون چقد اطلاعات دارند ولی پیدا کردن چندتا ادم شکست خورده تو هر کاری کار سختی نیس.
  خیلی راحت همین الان میتونی خیلی ادم شکست خورده تو هر شغلی پیدا کنی ولی داستان اینه ی نفر نمیره بررسی کنه علت شکست اون آدما تو شغلشون چی بوده ولی به بازاریابی شبکه ای که میرسن همه متخصص میشن.تنها دلیل شکست ادما چه تو شغلای سنتی و چه تو نتورک خودشون هستن.بی تجربیگی و عدم جدیت در کاره.
  شخصا زمانی که نتورک رو شروع کردم هیچ تجربه ای نداشتم و حتی ی بارم در مورد این کار نشنیده بودم شغلم کارمندی بود و تو تایم بعدازظهر هم مغازه دار بودم پوشاک بچه.
  خدا روشکر الان بعداز ۱سال ونیم کار کردن هم مغازم رو جمع کردم وهم با۲۰سال سابقه کارمندی خودم بازنشست کردم و تنها شغلم نتورکه.وبسیار هم راضی هستم.
  خدمت همه عزیزان پیشنهاد میکنم حداقل این شغل رو یاد بگیرید بعدا اظهار نظر کنید با یکی دو کدوم شغل رو میتونید یاد بگیرید که این شغل رو که یک شغل جدیده یاد گرفتید؟

  9
  6
  1. ببینید،صحبت سر ضرر یک سری افراد نیست،صحبت سر نوع درآمد این گونه مشاغل است.یک مقدار تمرکز کنید متوجه می شوید که درآمد به چه شکل است.

   4
   2
   1. نوع درآمد کاملا مشخصه . این نوع شرکتها با حذف واسطه ها چهل درصد از درآمد فروش را بین زیرمجموعه ها تقسیم میکنند.کجاش مشکل داره به ظر شما .

    3
    3
 2. ۸۰‌درصد از کسایی که نتورک کار میکنن‌درآمدشون از متوسط جامعه کمتر هستش با کلی استرس و نخوردن هدف و وعده های پوچ‌و بحثای انگیزشی تکراری

  1
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن