“عربستان و امارات نمی‌توانند جای خالی نفت ایران را پر کنند”

استاد دانشگاه کلمبیا با تاکید بر افزایش قیمت‌ نفت پس از لغو معافیت‌ها، عربستان و امارات را ناتوان در پر کردن جای خالی نفت ایران در بازار نفتی دانست.

ایلنا نوشت: جفری هیل، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه کلمبیا است. وی تاکنون بیش از ۲۰۰ مقاله و ۱۸ کتاب در حوزه اقتصاد تالیف کرده‌ است. هیل در حوزه اقتصاد، تئوری اقتصاد و منابع انرژی سال‌ها بحث و بررسی کرده‌ است.

در ذیل متن گفت‌وگو با او را می‌خوانید:

آمریکا قادر به کنترل تولید نفت کشورهای دیگر نیست

افزایش قیمت نفت به سود تولیدکنندگان و به ضرر مصرف‌کنندگان است

***ایالات متحده معافیت ۸ کشور برای خرید نفت ایران را لغو کرد. تاثیر این اقدام آمریکا در بازار نفت چه خواهد بود؟

ایالات متحده برای حفظ ثبات در بازار جهانی نفت هیچ تلاشی نمی‌کند. دولت ایالات متحده قادر به کنترل سطوح تولید شرکت‌های نفتی ایالات متحده نیست، چه برسد به کشورهای دیگر.

به طور کلی، قیمت نفت بالا برای شرکت‌های نفتی آمریکا خوب است اما برای مصرف‌کنندگان آمریکایی بد است و آنها را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

عربستان و امارات نمی‌توانند جای خالی ایران در بازار نفتی را پر کنند

***ایالات متحده اعلام کرده است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی می‌توانند کسری ناشی از تحریم نفت ایران را جبران کنند، به نظر شما این دو کشور می‌توانند جایگزین خوبی برای نفت ایران باشند؟

خیر، آنها ظرفیت کافی برای پر کردن جای خالی ایران در بازار نفتی را ندارند. به همین دلیل است که قیمت نفت اخیرا افزایش یافته است.

اعضای اوپک نمی‌توانند کاهش تولید نفت را جبران کنند

***نقش اوپک در این شرایط را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اوپک در این وضعیت چندان اهمیتی ندارد. چرا که تولید  نفت در ونزوئلا و لیبی به شدت کاهش داشته‌ است بنابراین سایر اعضای اوپک هم نمی‌توانند این کاهش را جبران کنند.

آمریکا یک تهدید جدی برای خریداران نفت ایران است

***آیا ایالات متحده قادر به صفر رساندن درآمد نفتی ایران خواهد بود؟

پیش‌بینی این موضوع سخت است. اما فکر می‌کنم در این مسیر تنها تا حدی جلو می‌رود. چرا که آمریکا یک تهدید جدی برای خریداران نفت ایران است و خریداران نفت ایران و سایر کشورها به سیستم بانکی ایالات متحده برای تجارت بین‌المللی نیاز دارند.

از سوی دیگر آمریکا دائما به تهدید کشورهایی که از ایران نفت می‌خرند می‌پردازد. نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که آمریکا یک تهدید قدرتمند است اما گفتن اینکه می‌تواند میزان فروش را به صفر برساند مشکل است.

با افزاش چشم‌گیر قیمت نفت روبه‌رو خواهیم شد

*** پیش بینی شما از قیمت نفت در بازارهای جهانی چیست؟

پیش‌بینی قیمت نفت دشوار است. با این وجود چیزی که می‌توانم بگویم این است که روزی که لغو معافیت‌ها اجرایی شود و ممنوعیت فروش نفت ایران به اجرا درآید، با افزایش چشم‌گیر قیمت روبه‌رو خواهیم‌شد.

ترس از تحریم‌های آمریکا، مانع خرید نفت ایران توسط اروپا شده‌ است

*** با توجه به این که اروپا اعلام کرد که قصد دارد یک میلیون بشکه نفت از ایران بخرد، چرا این اتفاق تاکنون رخ نداده است؟

به دلیل ترس از تحریم‌های ایالات متحده و تهدیدهای این کشور، کشورهای اروپایی هم به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا نیاز دارند و از تحریم‌های آمریکا واهمه دارند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا