همایش «جمهوری اسلامی؛ اگر مطهری بود» برگزار می‌شود

انجمن اندیشه و قلم با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به مناسبت چهلمین سال شهادت استاد مطهری، همایشی را با عنوان «جمهوری اسلامی؛ اگر مطهری بود» برگزار می‌کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن اندیشه و قلم، در پیش درآمد این همایش که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است:

«گرچه استاد مطهری، تنها ۸۰ روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دست گروه فرقان ترور شد و حضورش در نظام نوپای پس از انقلاب حتی به سه ماه نیز نرسید، اما رهبر انقلاب آثار او را مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ‌دانسته‌ و امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب نیز آثار او را بدون استثنا مفید خوانده‌اند.

زمانی که انقلاب در حال شکل‌گیری بود، این آیت‌الله مرتضی مطهری بود که با سخنرانی‌ها و کتب خود، نظامی جدید را وعده می‌داد. در شب رفراندوم ۱۲ فروردین که قرار بود مردم به نظام جمهوری اسلامی رأی «آری یا نه» بدهند، او بود که در تلویزیون ایران، مختصات نظامی را که مردم به آن دل بسته بودند، ترسیم کرد.

با این حال، اکنون که چهل سال از شکل‌گیری جمهوری اسلامی و نیز شهادت این چهره شاخص گذشته است، باید به این پرسش پاسخ داد که آیا جمهوری اسلامی در عمل نیز مطابق اندیشه یکی از برجسته‌ترین ایدئولوگ‌های خود پیش رفته است؟ به ویژه که برخی معتقدند این نظام در عمل فاصله‌هایی با تبیین استاد مطهری داشته و حتی فرزند او عنوان می‌کند اگر پدرش زنده بود، وقایعی چون تسخیر لانه جاسوسی و عزل آیت‌الله منتظری که هرکدام تأثیرات جدی در سرنوشت جمهوری اسلامی داشتند، رخ نمی‌داد.

اکنون همزمان با چهلمین سالگرد شهادت استاد مطهری، علاوه بر آن پرسش محوری، تأمل درباره سؤالات زیر نیز لازم است:

1- آیا اساساً نظام فکری که استاد مطهری عمدتاً در قبل انقلاب عرضه کرد، ظرفیت شکل‌دهی یک نظام سیاسی در عصر کنونی را داشت؟

2- آیا آنچه در تصویب قانون اساسی و دیگر قوانین و رهنمودهای اصلی نظام شکل گرفت یا اکنون از سوی تئوریسین‌های فعال جمهوری اسلامی بیان می‌شود، با اندیشه مطهری همخوانی دارد؟

3- آیا آنچه در عمل در جمهوری اسلامی اتفاق افتاد با نظرات استاد شهید منطبق بود؟

نشست «جمهوری اسلامی، اگر مطهری بود»، قرار است با بهره‌گیری از حضور چهره‌های اندیشمند با رویکردهای گوناگون پاسخ به چنین سؤالاتی را در دستور قرار دهد؛ نشستی که از سوی انجمن اندیشه و قلم و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می شود.

در این همایش، ابتدا دکتر علی مطهری، فرزند شهید مطهری و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین رسول جعفریان، رئیس کتابخانه دانشگاه تهران سخنرانی خواهند کرد و سپس میزگردی با موضوع محوری همایش، با حضور دکتر مقصود فراستخواه، حجت‌الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا و دکتر محسن آرمین شکل می‌گیرد.

زمان این همایش، عصر روز شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه، از ساعت 16 است و در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی خیابان ولیعصر، خیابان دمشق، پلاک 9 برقرار است.

حضور عموم علاقه مندان در این نشست آزاد است.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا