آیا نظارت‌ها بر شرکت‌‌های بازاریابی شبکه‌‌ای کافی است؟

/گفت‌وگو با احمد روستا و سیداحمد مطلق/

پدر بازاریابی نوین ایران بر این باور است که: «اقلام شرکت‌‌های بازاریابی شبکه‌ای باعث دامن زدن به توسعه‌ی مصرف‌‌گرایی کشور می‌شود، مصرف کالاهایی که خیلی هم مورد استفاده نیستند.» موضوعی که در مورد این شرکت‌ها مطرح می‌شود نبود نظارت روی فعالیت‌های آنها است و همین باعث نقدهای زیادی به روند کاری شرکت‌های شبکه‌ای شده است. یک ایده‌پرداز و کارآفرین که صاحب یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای است، در گفت‌و گو با انصاف نیوز به این موضوع اشاره کرد که هیچ نظارتی روی اجناس و نحوه‌ی فعالیت این شرکت‌ها انجام نمی‌شود و اگر نظارتی هم صورت بگیرد، چکشی و موردی است.

خبرنگار انصاف نیوز برای بررسی نحوه‌ی نظارت بر روی شرکت‌های شبکه‌ای با احمد روستا «پدر اقتصاد نوین ایران» و سید احمد مطلق ایده پرداز و کارآفرین گفت‌و گو کرده است.

احمد روستا: به شرکت‌های شبکه‌ای اعتقادی ندارم

در این شرکت‌ها گاهی کالایی به چشم می‌خورد که ارزش واقعی آن بسیار کم‌تر از چیزی است که به فروش می‌رسد و یا کالاهایی با ارزش مصرفی پایین را در لیست خرید مردم جا می‌دهند، اما نظارت مستقیم روی این اجناس وجود ندارد. احمد روستا به این موارد اشاره کرد و گفت: «باید روی حرکت‌ این شرکت‌ها نظارت شود و اگر هر فعالیتی از مسیر قانون‌مند خود در حال انحراف است باید هرچه سریع‌تر دولت مردان و مسوولین به آن واکنش نشان دهند.

حتی اعضای خود این شرکت‌های شبکه‌ای هم باید همین روند را پی بگیرند؛ یعنی اگر افرادی که در این شرکت‌ها کار می‌کنند متوجه شدند در درون آن سازمان یک انتظاراتی است که بر اساس اهداف اولیه و  در چارچوب نظام‌مندی و قانون‌مندی نیست و از آن خارج شده‌اند، باید به این موضوع واکنش نشان دهند. در واقع هر نوع انحراف را باید در نطفه خاموش کرد.

اقلام این شرکت‌ها باعث افزایش مصرف می‌شوند حتی برای اقلامی که خیلی مورد استفاده هم نیستند. به نظر می‌رسد در شرایطی که فشار اقتصادی روی مردم زیاد است این شرکت‌ها بخاطر منافعی که از فروش همین اقلام به دست آوردند باعث افزایش مصرف‌گرایی می‌شوند. به هرحال همه‌ی این موارد را باید در یک نظام مورد بررسی قرار داد تا جلوی این اشکالات گرفته شود.»

احمد روستا در پایان گفت: «من اصولا خودم را خیلی درگیر این شکل از شرکت‌ها نمی‌کنم و با هیچکدام هم ارتباطی ندارم و به فعالیت این گونه شرکت‌ها  هم اعتقادی ندارم.»

احمد مطلق: هیچ نظارتی روی شرکت‌های شبکه‌ای نیست

وزارت صمت بعد از صدور مجوز به شرکت‌های شبکه‌ای دیگر مسوولیتی برای نظارت روی این شرکت‌ها ندارد و اتاق اصناف هم به گفته‌ی احمد مطلق به صورت موردی برخورد می‌کند. حتی پلیس فتا هم در مصاحبه‌های گذشته با انصاف نیوز به این موضوع اشاره کرده بود که کار پلیس فتا فقط پیگیری تخلفات است و کار نظارتی نداریم یعنی اگر تخلفی به ما گزارش شود پیگیر آن می‌شویم. [لینک]

سید احمد مطلق در مورد عدم نظارت‌ بر نحوه‌ی فعالیت‌ شرکت‌های شبکه‌ای گفت: «هیچ نظارتی روی این شرکت‌ها انجام نمی‌شود، نظارت باید توسط اتاق اصناف و انجمن انجام شود اما در کشور ما این اتفاق نمی‌افتد. اگر نظارتی هم صورت می‌گیرد به صورت چکشی است، برای مثال باید گزارشی داده شده باشد یا صدای کسی درآمده باشد تا برخوردی صورت بگیرد، اما آن شکل نظارت که مدنظر شما هست یعنی یک نظارت مرتب بر نحوه‌ی فعالیت این شرکت‌ها وجود ندارد.»


«بازاریابی شبکه‌ای در ایران کلاهبرداری است»

«ترویج مصرف‌گرایی در شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای» | پرونده‌ی هرمی‌ها ۵

گزارش انصاف نیوز/ گول هرمی‌های جدید را نخورید

/ پرونده‌ی هرمی‌ها ۲ / بازاریابی شبکه‌ای دام یا دانه؟

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/u22s1
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن