بحران چند شخصیتی در عمارت نوفل لوشاتو تهران

تئاتر «بیا جلوتر» در عمارت نوفل لوشاتو واقع در خیابانی به همین نام از روز یکشنبه 15 اردیبشت به روی صحنه رفته است.

به گزارش خبرنگار انصاف نیوز این تئاتر به کارگردانی سجاد باقری و با بازی او در سالن شماره دو عمارت نوفل لوشاتو اجرا شده است. این نمایش که به صورت یک نفره و پخش موسیقی بدون کلام اجرا می‌شود موضوع چند شخصیتی یک نفر را به نمایش می‌گذارد.

در خلاصه نمایش «بیا جلوتر» آمده است:

زندگی گاهی شما رو یه جوری غافلگیر میکنه که خودشم جا میخوره

بازیگر این نقش در قالب شخصیت های نقاش، شاعر، خواننده و یک نوجوان 11 ساله که دچار بحران چند شخصیتی شده و برای حل این بحران باید برای کم کردن این چند شخصیتی تئاتری را اجرا کند.

خبرنگار انصاف نیوز بعد از تماشای تئاتر با سجاد باقری گفتگویی کرد که در زیر می‌خوانید:

هدف از این نمایش چه بود؟

هدف اصلی این نمایش برگرداندن انسان به خودش است که فراموشش کرده است و آنقدر نقاب به چهره دارد که شناختش کار دشواری شده است. اکثر تماشاگران این کار با من در مورد برگشتن به خود صحبت کردند و گفتند چقدر از خودمان دور شدیم.

کارگردانی این کار سخت بود یا بازیگری؟

سوال شما سخت شد. این اجرا اولین تجربه کارگردانی ام بود و من بعد از این تجربه علاقه بیشتری به کارگردانی پیدا کردم. بازیگری اما برایم زندگی را لذتبخش می کند. و هردو به یک میزان سخت هستند.

برای اینکه بتوانید نقش چند شخصیتی را اجرا کنید چه مقدار تمرین کردید؟

از زمانی که ایده این کار به سرم خورد دقیقا یک سال می گذرد و برای آماده یازی اجرای آن 5 ماه زمان صرف شد

در جایی از اجرا گفتید شعر به ابتذال رفته و اسم گروس عبدلملکیان را در نمایش آوردید چرا شخص دیگری را مثال نزدید؟

اجرای من با توجه به اینکه کاراکتری که روی صحنه است یک بیمار روانی است پس به طبع باید مقداری دیالوگ ها به صورت بداهه رد و بدل شود تا زندگی روی این صحنه جریان بیشتر و باورپذیرتر باشد. پس امکان دارد در اجرا بعد کاراکتر نام شاعر دیگری را ببرد این را همه می دانند. در ضمن بگویم من طرفدار اشعار گروس هستم.

اگر صاحبنظران یا منتقدان تئاتر به دیدن نمایش شما آمده اند واکنش آنها نسبت به اجرای شما چگونه بود؟

افراد زیادی از هنرپیشه ها از جمه نگار عابدی، علی شمس، مهدی کوشکی، خاطره حاتمی، غزل شجاعی و… به نمایش بیاجلوتر آمدند و نظرات خوبی دادند. من با توجه به اینکه تجربه اول کارگردانی را پشت سر می گذارم، خوشحال هستم چون نقدها نسبت به نمایش «بیا جلوتر» بسیار مثبت بوده.

سجاد باقری بازیگر و تئاتر نمایش  «بیا جلوتر» در گذشته در تئاترهای ولپن، رویای یک شب نیمه تابستان، رومولیت، فریدون فرمانی فراهانی و داستان زمستانی بازی کرده است.

عکاس: علیرضا احمدی

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا