نقدی بر احتمال استیضاح وزیر نفت

محمد کیانوش‌راد در روزنامه‌ی آرمان نوشت: استیضاح وزیر نفت در این شرایط سخت و پرمخاطره و در شرایط تحریم همه‌جانبه اقتصادی ایران و فشارهای آمریکا در توقف صادرات نفت، هیچ توجیه منطقی و عقلانی ندارد. پشت پرده استیضاح بیژن زنگنه، مقابله و تخریب دولت حسن روحانی است.

سوال واستیضاح حق نماینده است و وزارت نفت هم مصون از خطا نیست، اما آیا نمایندگان استیضاح کننده نمی‌دانند، اکنون وقت استیضاح وزیر نفت نیست؟ وزارت نفت و بیژن زنگنه امروز در خط اول مقدم مبارزه با تحریم‌های آمریکا قرار دارند. اقدام به استیضاح زنگنه در این شرایط، دانسته یا ندانسته، در راستای اهداف بد خواهان است.

نمایندگان تندرو، به هر قیمتی، حتی به قیمت افشای اطلاعات سرّی کشور، به دنبال ضربه زدن به دولت هستند. توجه نمایندگان استیضاح کننده وزیر نفت را، به خطاب تند امام خمینی در قضیه سوال از وزیر امورخارجه در ماجرای مک فارلین در مجلس دوم و در سال ۶۵ جلب می‌کنم.

هدف اصلی سوال کنندگان دکتر ولایتی نبود، آنها به دنبال تخریب هاشمی رفسنجانی بودند، اما این مساله هم چندان مهم نبود، مساله اصلی از دید امام، که موجب برآشفتن امام شد، ندیدن شرایط سخت جنگی از سوی نمایندگان سوال کننده بود. امام خمینی با صراحت در مورد هشت نماینده سوال‌کننده گفتند: «لحن شما از اسرائیل هم تندتر است. از لحن خود کاخ نشینان آنجا تندتر است.

هیچ توقع نداشتم از بعض این اشخاص، ولو بعضی‌هاشان در نظر من پوچ‌اند». امام خمینی با توجه به شرایط جنگ و فشارهای بین‌المللی در ادامه گفتند: «هیچ توقع نداشتم در این زمان که باید فریاد بزنند سر آمریکا، فریاد می‌زنند سر مسئولین ما».

باید به این نمایندگان گفت: فاین تذهبون؟ استیضاح هر وزیری حق نمایندگان است و در غیر شرایط خاص مثل اکنون، حتی به سود کشور است. اما استیضاح در شرایط کنونی وزارت نفت، اقدامی ملی و در جهت منافع کشور نیست. زنگنه یکی از قوی‌ترین و مدبّر‌ترین وزرای دولت روحانی بوده و خدمات او به نفت فراموش نشدنی است.

این استیضاح متاسفانه نه تنها سیاسی است، بلکه در این وضعیت بحرانی خنجر از پشت زدن به جبهه خودی محسوب می‌شود. لابد نمایندگانی که به دنبال استیضاح زنگنه هستند انتظار دارند که زنگنه همه اطلاعاتی را که در باب تمهیدات فروش نفت بر عهده دارد را در مجلس افشا کند.

طراحی پروژه عسلویه در دوره هاشمی و اجرا و ساخت آن در دوره اصلاحات، یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است که عمده این طرح عظیم با مدیریت زنگنه به انجام رسیده است. برخورد نمایندگان با زنگنه سیاسی است، اگر سیاسی نیست چرا از وزارت‌ نفت در دوره احمدی‌نژاد و چگونگی به‌وجود آمدن پدیده بابک زنجانی‌ها سخنی به میان نمی‌آوردند؟

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا