حذف روحانی از فهرست برندگان «فارابی»

هفتمین جشنواره بین‌المللی فارابی، شنبه یازدهم بهمن‌ماه در آستانه ایام دهه فجر به میزبانی رییس‌جمهور در سالن شهید بهشتی ریاست جمهوری برگزار می‌شود.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز در یک نشست خبری با اعلام این خبر افزود: یکی از ویژگی‌های عمده این جشنواره نسبت به دوره قبل این است که فرصتی فراهم شده تا اندیشمندان و صاحبنظران بتوانند دیدگاه‌های خود را در حضور رییس‌جمهور مطرح کنند.

وی، افزایش سطح کیفی و محتوایی جشنواره را از دیگر ویژگی‌های این جشنواره عنوان کرد و گفت: همچنین این جشنواره با حداقل هزینه‌های جاری برگزار می‌شود به نحوی که هزینه‌های اضافی و تشریفات آن حذف شده و هزینه‌ها نصف دوره قبل است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که این جشنواره میزبان برگزیدگان علوم انسانی در حوزه‌های دوازده گانه است، گفت: گروه‌های علمی شامل «زبان و ادبیات»، «تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی»، «علوم اجتماعی و علوم ارتباطات»، «علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و مطالعات اجتماعی»، «علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری»، «حقوق»، «علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی»، «فلسفه، کلام، اخلاق، ادیان و عرفان»، «فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث»، «مطالعات هنر و زیباشناسی»، «فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری» و «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره)» است.

هاشمی با بیان این‌که دو هزار و ۳۴۸ اثر به این جشنواره ارسال شد، تصریح کرد: در یک پالایش اولیه ۱۰ درصد آثار انتخاب و ۲۴۱ اثر به مرحله‌ی دوم راه یافتند. در این میان آثار مجددا بررسی و ۱۲۹ اثر وارد مرحله سوم شد و در مرحله‌ی چهارم نیز از بین آثار مربوطه ۶۶ اثر انتخاب شدند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر‌ نشان کرد: در مجموع در مرحله پنجم پس از داوری‌های به عمل آمده ۳۰ اثر مورد انتخاب قرار گرفتند.

به گفته‌ی وی، آثار مربوطه توسط ۵۴۶ نفر از اساتید دانشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفتند.

هاشمی در ادامه با بیان این‌که ۱۵ درصد آثار ارسالی و به عبارتی دیگر ۳۱۲ اثر در حوزه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی از خارج از کشور به این جشنواره ارسال شد، تصریح کرد: در مرحله‌ی اول داوری ۴۲ اثر مورد انتخاب قرار گرفت و در مرحله‌ی دوم و سوم به ترتیب ۲۲ و ۱۴ اثر برگزیده شدند، اما در مرحله‌ی چهارم هیچ یک از آثار به مورد تایید قرار نگرفتند که نشان از جدیت در فرآیند داوری دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص دلایل تاخیر در برگزاری این جشنواره گفت: یکی از موضوعاتی که در روند برگزاری این جشنواره باعث تاخیر شد این بود که به دلیل مشکلات مالی بخشی از جوایز دوره قبل هنوز پرداخت نشده بود که لازم بود پرونده جشنواره قبل بسته شود که خوشبختانه جوایز دوره قبل به صورت کامل پرداخت شد. از طرف دیگر سال گذشته تغییر مدیریت آموزش عالی نیز مطرح بود و نکته‌ی سوم این‌که منابع مالی برای این جشنواره نیز باید مورد پیش‌بینی قرار می‌گرفت و در نهایت این جشنواره باید با هماهنگی لازم و با حضور رییس جمهور برگزار شود که مجموعه این عوامل منجر به برگزاری دیرتر این جشنواره شد.

به گفته وی، در حال حاضر پرداخت‌های قبلی جوایز قبلی به طور کامل انجام گرفته است و تامین مالی این جشنواره نیز با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم صورت گرفته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این جشنواره جوایز در نظر گرفته شده بین پنج تا ۲۵ میلیون تومان است.

هاشمی با بیان این‌که در این دوره جشنواره که فراخوان آثار آن در سال ۹۱ صورت گرفته بود یک اثر از سوی دکتر روحانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری به دبیرخانه ارسال شده بود، تصریح کرد: در فرآیند داوری اثر دکتر روحانی به عنوان برگزیده انتخاب شد، اما با توجه به این‌که یکی از ویژگی‌های این جشنواره این است کسانی که در برگزاری این جشنواره نقش مستقیمی داشته باشند نمی‌توانند اثر خود را ارائه کنند؛ بنابراین رییس جمهور به عنوان برگزیده در این جشنواره معرفی نمی‌شود و در واقع اسامی برگزیدگان ۳۱ نفر بود که با حذف اثر دکتر روحانی به ۳۰ اثر کاهش یافت.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اثر رییس جمهور در گروه علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری ارائه شد و اثر ایشان در حوزه امنیت‌ملی و نظام اقتصادی ایران بود.

به گفته هاشمی در این جشنواره علاوه بر آثار پژوهشی تقدیر از پیشکسوتان علوم انسانی و اسلامی نیز صورت خواهد پذیرفت و همچنین از نهادهای علمی برتر شامل نشریه برتر علوم انسانی، انجمن علمی برتر و موسسه پژوهشی برتر و منتخب تقدیر به عمل می‌آید.

حسین ابراهیم‌آبادی – رییس پژوهشکده مطالعات اجتماعی و فرهنگی – هم با بیان این‌که در این جشنواره علاوه بر بررسی آثار برتر و تقدیر از آنها هدف این است که مرکز یا محفلی جهت ایجاد گفت‌وگو و به انتشار گذاشتن دانش و تجربیات توسط محققان علوم انسانی و اجتماعی کشور فراهم شود، تصریح کرد: در نظر داریم یک شبکه ارتباطی جهت ارتباط محققان حوزه علوم انسانی و اجتماعی میان یکدیگر و همچنین این محققان و نهادهای دولت و تصمیم‌گیر کشور ایجاد شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن