اعدام نجفی برای خانواده استاد چقدر هزینه دارد؟

احسان گل محمدی روزنامه نگار در یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: شب گذشته بود که رسانه‌ها اعلام کردند که محمدعلی نجفی، مشاور حسن روحانی و شهردار پیشین تهران به اتهام قتل همسرش بازداشت شد.

اما امروز خبر آمد که مادرزن محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران بر قصاص دامادش تاکید دارد.

مادر میترا استاد امروز در گفت و گویی گفته که «از خون دخترش نمی‌گذرد و برای قاتلش قصاص می‌خواهد». [لینک]

اما اگر داستان همانطور که مادر میترا استاد بخواهد پیش رود و محمد علی نجفی محکوم به قصاص شود، مادر میترا استاد قبل از قصاص نجفی باید نصف دیه او را پرداخت کنند و چنانچه دیه مذکور به قاتل پرداخت نشود قصاص صورت نخواهد گرفت.

«ماده ۲۰۹ قانون مجازات اسلامی»: اگر مرد مسلمانی عمداً زن مسلمانی را بکشد محکوم به قصاص می‌شود، اما اولیای دم زن قبل از قصاص قاتل باید نصف دیه مرد قاتل را به او پرداخت کنند و چنانچه دیه مذکور به قاتل پرداخت نشود قصاص صورت نخواهد گرفت.تا ورثه زن مقتول دیه را به او بپردازند در این حالت معمولاً واحد اجرا احکام دادگستری به متقاضیان قصاص مهلت می‌دهد تا یک دوم دیه به قاتل پرداخت شود، زیرا در غیر این صورت امکان اجرای حکم فراهم نخواهد بود اگر این مدت به نسبت طولانی شود واحد اجرای احکام این قبیل پرونده‌ها را برای تبدیل قرار بازداشت موقت به قرار مناسب دیگر به دادگاه صادر کننده قرار بازداشت موقت می‌فرستند تا قرار مناسب صادر شود.»

خانواده میترا استاد برای اعدام شهردار پیشین تهران چقدر باید پرداخت کنند؟

آنطور که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی دستگاه قضا «دیه یک مرد مسلمان در سال «نود و هشت» ۲۷۰ میلیون تومان برای ماه‌های غیرحرام است که البته به طور طبیعی یک سوم همین مبلغ برای ماه‌های حرام به این مبلغ اضافه می‌شود؛ یعنی در ماه‌های حرام ۹۰ میلیون بر این ۲۷۰ میلیون تومان افزوده می‌گردد.»

با این وجود اگر دادگاه حکم به قصاص محمدعلی نجفی دهد، اولیای دم مرحومه میترا استاد برای اجرای این حکم باید ۱۳۵ میلیون پرداخت کنند.

آخرین تماس میترا استاد با انصاف نیوز قبل از قتل

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/6XbYf
برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. این شخص کاملا پیداست که هیچوقت هیچ اعتقادی به آرمانهای انقلاب نداشته و منافع شخصی حالا از هر راهی که بوده وارد نظام شده کسی هست که با یکبار دیدن عکس این شخص نتونه تشخیص بده که
  چطور ادمی هستش؟از شکم مادرش که شهردار بیرون نیومده بلاخره یه مسیری و تا شهردار شدن طی کرده یعنی واقعا تو این مسیر هیچکس
  ذات واقعیه این آقا رو نشناخت؟البته باید گفت از ماست که بر ماست
  این نتیجه ی سهل انگاری و انجام ندادن وظایف خود ماست وگرنه
  خدا رحمت کنه امام و میگفت من در میان شما باشم یا نباشم
  به شما سفارش میکنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان ببفتد

 2. چقدر بیسوادی و بی اطلاعی خبرنکارانی نظیر این آقای گل محمدی تعجب آور و آزار دهنده است!!!
  هر مردی که همسر خود را بکشد و مهریه و نفقه و اجرت المثل خانه داری را به او بدهکار باشد، اولیاء دم مقتوله می توانند تمام و یا حداقل بخشی از مابه التفاوت دیه قصاص زن نسبت به مرد را از بدهی قاتل به مقتوله کم کنند و مرد قاتل را قصاص کنند.
  آقای نجفی حکمش قطعاً اعدام با طناب دار است و تا اینجا مجموع ادله و اقرارهای نجفی به گونه ای است که مطابق قانون مجازات اسلامی، هیچ قاضی ای توانایی صدور حکم کمتر از اعدام را برای او ندارد و چون مهریه مقتوله ۱۳۶۲ سکه بهار آزادی بوده، اولیاء دم ایشان یعنی پسر و مادرش ابتدا اموال نجفی را در برابر پنج میلیارد تومان مهریه ضبط خواهند کرد و پس از آن، به راحتی ۱۵۰ یا ۲۰۰ میلیون تومان بابت مابه التفاوت دیه پرداخت خواهند کرد و حکم اعدام ایشان را اجرا خواهند کرد.
  احتمال قوی می دهم که این پرونده به دلیل آشکاری ادله و اقاریر نجفی، تا پاییز به پایان برسد و نجفی قبل از زمستان ۹۸ اعدام شود، مگر اینکه خاتمی و دار و دسته اش همه به صف شوند و با پابوسی اولیاء دم مقتوله و اخذ رضایت همراه با هر مشقت و ذلت ممکن، بتوانند رضایت اولیاء دم مقتوله را بگیرند و نجفی با پرداخت مهریه و دیه روانه پانزده سال زندان از بابت جنبه عمومی جرم قتل عمد شود.
  همانطور که جلال الدین فارسی با قتل شبه عمد رضاخانی جناح سیاسی خود را برای دو دهه به کما برد، نجفی با قتل همسر دوم خود، جناح سیاسی خود را برای نیم قرن و شاید یکصد سال آینده با خون و ترور آغشته کرد و خود را به عنوان مصداق برجسته مشت نمونه خروار است، به تاریخ سیاسی اصلاح طلبان الصاق کرد.
  انصاف نیوز اگر علاقه دارد، می تواند این مطلب را مستقلا نیز منتشر کند.

 3. این هم یه سرگرمی سرکاری دیگه برای ملت مظلوم ایران…. ملت دوباره سرکار هستید احتمالا باید پول جمع کنید برای نصف دیه آقای نجفی… به گوش باشید

 4. اشکال نداره اول بالغبر ۶ میلیارد تومان مهریه رو بگیرند بعد ۱۳۵ میلیون بدند و تقاضای اعدام تا این تکنوکراتهای لیبرال حساب کلر خودشون رو بکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن