سپاه درصدر بانفوذترین‌ها در خاورمیانه است

روزنامه تودی زمان طی مطلبی نوشت: درک ایران از ضعف قدرت آمریکا باعث اعتماد به نفس بیشتر این کشور و حرکت بی باکانه به جبهه های سوریه، لبنان و فلسطین شده و این کشور در حال ارسال پیام برتری خود در منطقه است.
به گزارش فارس، روزنامه ترکیه ای «تودی زمان» طی یادداشتی تحت عنوان «ایران جایگزین ترکیه می شود» نوشت: ترکیه 10 سال گذشته  نمونه ای  از کشور جذاب جهانی بود و اصلاحات دموکراتیک  تصورات  استبدادی از ترکیه را تغییر داد به طوری که از منظر بین المللی شاهد همکاری کلیدی با اسپانیا در گفت وگوی تمدن ها بودیم اما با گذشت 10 سال آنچه که ترکیه  در منطقه انجام داده تقریبا به طور شدیدی این کشور را به عقب برده است.
بر اساس این گزارش،ترکیه هم اینک مبدل به کشوری شده است که به طور مرتب بابت حقوق بشر از آن انتقاد می شود در مقابل ایران در حال گسترش روابط خود با دیگر کشورهای جهان است.
در حالی که ترکیه با خطر جدی منزوی شدن در منطقه مواجه است، ایران مبدل به بازیگر مهم جدی در منطقه شده است که در تمامی بحران های منطقه ای در صورت لزوم وارد عمل می شود و در مقابل ترکیه حتی قادر نیست نماینده ای را به کشورهای مختلف منطقه اعزام کند. ایران در این میان حتی روابطش را با «پ ک ک» نیز گسترش داده است.
تودی زمان نوشت: نکته جالب اینجاست که ظاهرا ایران و ترکیه موضع خود در منطقه را تغییر داده اند بنابر این آیا زمان آن فرا نرسیده است تا آنکارا از خود بپرسد چه اتفاقی در این باره رخ داد ؟
این روزنامه مطرح ترکیه ای در ادامه به نقل از «مایکل سگال» تحلیلگر آمریکایی که در مقاله اش تحت عنوان ظهور ایران در خلاء قدرت خاورمیانه نوشت:درک ایران از ضعف قدرت آمریکا باعث اعتماد به نفس بیشتر این کشور  و حرکت بی باکانه ایران به جبهه های سوریه، لبنان و فلسطین شده است.
 ایران همچنین موفق به سازماندهی قدرت خود در جبهه های مختلف چون سوریه، لبنان، و عراق شده است. اوضاع سیاسی خاورمیانه باعث افزایش قدرت نرم و قدرت سخت ایران شده  و این کشور مبدل به قدرت فعال اصلی در منطقه شده است.
تودی زمان در بخشی دیگر نوشت:اگر بخواهیم فهرستی از با نفوذترین ها را در خاورمیانه نام ببریم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  و «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران در رده بندی 5 مورد اول قرار دارند و هیچ رقیبی آن ها را تهدید نمی کند.
در انتهای این یادداشت آمده است: به طور خلاصه باید گفت ایران در حال ارسال پیام رهبری خود در منطقه خاورمیانه می باشد و ظهور ایران در موازات با افول ترکیه می باشد و طبیعی است بازیگران عرصه منطقه خوشحال در عادی سازی روابطشان با مراکز قدرت باشند.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا