بازتاب سفر شینزو آبه به ایران در رسانه‌های چین

ایرنا نوشت: رسانه های چین ضمن انعکاس سفر «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به تهران، گزارش کردند که مقامات ایران در این سفر با تاکید بر ضرورت تثبیت صلح منطقه، آمریکا را بی اعتماد برای مذاکره خوانده اند.

** تقدیر از تلاش های ژاپن

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین در گزارشی خاطر نشان کرد که روحانی و آبه در ملاقات خود درباره روابط دوجانبه گفت و گوهای وسیعی داشته اند و طرف ایرانی از تلاش های ژاپن برای حفظ و گسترش مناسبات دوجانبه از جمله در عرصه اقتصادی استقبال کرده است.

گزارش ادامه می دهد که آبه در این دیدار خواستار حفظ خرید نفت از ایران شده و گفته است که کشورش مایل به گسترش همکاری های علمی و فنی و تجاری با ایران است و طرف ایرانی نیز این را تضمین مهمی برای توسعه روابط دانسته است.

شینهوا می نویسد که روحانی و آبه درباره صلح و ثبات منطقه گفت و گو کرده اند و رییس جمهور ایران از اینکه هر دو کشور به این موضوع اهمیت می دهند، ابراز خرسندی کرده است.

** ایران به دنبال شروع جنگ نیست

گلوبال تایمز، روزنامه ارگانی حزب حاکم چین هم نوشت رییس ه ایران در ملاقات با آبه گفت که کشورش هرگز به دنبال شروع یک جنگ نیست اما با آغازگر هر نبردی مماشات نخواهد کرد.

گزارش ادامه می دهد که روحانی گفته است ایران و ژاپن با یکدیگر برای پیشبرد برنامه های همکاری هسته ای مشارکت خواهند کرد.

در همین حال گلوبال تایمز چین نوشت که رییس جمهور ایران از توجه و اهتمام نخست وزیر ژاپن و دولت وی به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی و تلاش ها برای حفظ برجام تقدیر کرده است.

بنا به نوشته این نشریه، علت اصلی همه تنش ها از دیدگاه ایران این است که آمریکا یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه تهران و ملت ایران به راه انداخته است.

** ژاپن به صلح خاورمیانه اهمیت می دهد

تارنمای چینی چاینا ارگ نیز نوشته است که آبه در تهران گفت: ما به صلح و ثبات خاورمیانه اهمیت می دهیم ژاپن برای کاستن از تنش ها در این منطقه تلاش می کند.

این رسانه می افزاید آبه تاکید کرده است که صلح و امنیت خاورمیانه برای کل جهان اهمیت دارد. تنش های فزاینده می تواند باعث رویارویی نظامی شود و ژاپن از هیچ تلاشی برای جلوگیری ازیک جنگ در خاورمیانه دریغ نخواهد کرد.

گزارش خاطر نشان می کند که نخست وزیر ژاپن یکی از اهداف سفرش به ایران را جلوگیری از افزایش تنش ها دانسته و افزوده است که ژاپن برای پیشگیری از درگیری توان خود را بکار گرفته است.

چاینا ارگ نوشت که آبه به حسن روحانی رییس جمهور ایران گفته است که با نظرداشت روابط مثبت و بسیار خوبی که دو کشور دارند، می توان به کاهش تنش ها کمک کرد.

** امریکا غیرقابل اعتماد است

تارنمای چینی انگلیس نیوز نیز در گزارش خود آورده است رهبر ایران در ملاقات آبه با وی در تهران گفته است که ایران به رغم همه فشارها و تحریم های آمریکا به پیشرفت خود ادامه داده است و خواهد داد.

گزارش از قول رهبر ایران می نویسد که ما تردیدی در حسن نیت و جدیت نخست وزیر ژاپن نداریم اما دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را شایسته ارتباط و ارسال پیام نمی دانیم و هیچ مذاکره ای با او انجام نخواهد شد.

انگلیش نیوز به نقل از رهبر ایران آورده است که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم اما اگر می خواستیم سلاح اتمی بسازیم آمریکا هیچ کاری از دستش برنمی آمد.

این گزارش تصریح کرد که آبه با هدف کاستن از تنش ها به ایران سفر کرد. رهبر ایران نیز به او گفت که ایران هرگز تجربه برجام را تکرار نخواهد کرد خروج آمریکا از این توافق نشان داد که این کشور سزاوار اعتماد نیست.

سایر رسانه های چین از جمله تلویزیون مرکزی، روزنامه مردم ارگان حزب حاکم و روزنامه چاینا دیلی گزارش ها و مطالب متعددی درباره سفر آبه به ایران و دیدارهای او با رهبر و رییس جمهور منتشر کرده اند.

در این گزارش ها آمده است که مقام های ایرانی پایبندی همه طرف ها به برجام را خواستار شده اند و گفته اند که آمریکا تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران انجام می دهد و در این شرایط درهای گفت و گو بسته شده است.

این رسانه ها می افزایند که نخست وزیر ژاپن که به دنبال اجرای یک راهبرد فعال برای حفاظت از منافع خود در خاورمیانه است درباره راه های توسعه روابط اقتصادی با ایران و از جمله خرید نفت از این کشور با مسوولان ایرانی گفت و گو کرده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن