چرا تیراژ برخی روزنامه‌ها در یک شب ۴ برابر شد!

سایت بهارنیوز از کلاهبرداری تعدادی از روزنامه‌ها در شبی خبر داده است که بازرس وزارت ارشاد برای بررسی تیراژ واقعی آنها به چاپخانه‌ها رفته بود. بهارنیوز می‌گوید آنها تنها در آن شب برای بالا نشان دادن تیراژ خود چند برابر چاپ کرده‌اند.

به گزارش انصاف نیوز، وضعیت تیراژ روزنامه‌ها که به دلایل مختلف کاهش چشمگیری داشته است اما به خاطر استفاده از کاغذ با قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی در بسیاری از موارد به صورتی غیرواقعی به دولت اعلام می‌شود.

در دو ماه اخیر وزارت ارشاد بر توزیع کاغذ دولتی بر اساس آمار واقعی تیراژ تاکید کرده است اما مکانیزم بررسی دقیق و سختگیرانه در این باره در این وزارتخانه وجود ندارد و بر اساس گزارش بهارنیوز، تعدادی از روزنامه‌ها توانسته‌اند بازرس ارسالی را هم دور بزنند.

بیشتر بخوانید: دومین گزارش از تیراژ روزنامه‌ها

گزارش فریب بازرسان وزارتخانه

بهارنیوز در گزارش روز گذشته‌ی خود نوشت:

«از ابتدای سال جاری و با شرایط نابسامانی که «کاغذ» در بازار پیدا کرد، معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد در اقدامی مناسب، براي راستي‌آزمايي مصرف واقعی كاغذ نشريات، اقدام به اعزام بازرساني به چاپخانه‌ها نموده است.

در پي افزايش چند برابري قيمت كاغذ در بازار، مسوولان ارشاد براي توزيع عادلانه كاغذ با نرخ سهمیه‌ای (دلار ۴۲۰۰ تومانی) بين مطبوعات، طرح‌هاي راستي‌آزمايي را در دستور كار خود قرار دادند. در همين رابطه به مديران مسوول نشريات كشور كتبا اطلاع داده شد كه تيراژهاي خود را در پايان هر ماه به اداره كل مطبوعاتي ارشاد اعلام کنند. در همين زمينه براي راستي‌آزمايي تيراژهاي اعلام شده توسط نشريات، ارشاد بازرساني را به چاپخانه‌هاي تهران اعزام کرد. اواسط هفته اخير بازرسان در چند شب پياپي به محل چاپخانه‌هايي كه روزنامه‌ها و ديگر نشريات را به چاپ مي‌رسانند مراجعه کرده و آمار (شمارگان) هر نشريه را از مديران چاپخانه استعلام کردند تا با آماري كه خود مديران ارائه داده بودند تطبيق داده شود.

این طرح، برای جلوگیری از سواستفاده برخی افراد خاص در فضای مطبوعاتی کشور که عمدتا به تجارت مشغولند تا فعالیت رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی و فرهنگی، طرح و اقدامی قابل قبول و حتی قابل تقدیر می‌کند اما متاسقانه در این میان، تعداد قابل توجهی از نشرياتي كه از حضور بازرسان ارشاد در محل چاپخانه‌ها اطلاع يافته بودند، تيراژ آن شماره خود را به چند برابر افزايش دادند تا با آمار و ميزان شمارگان اعلام شده خود تطابق داشته باشد! اين در حالي است كه اين نشريات تا قبل از حضور بازرسان، بين ۳ تا ۴ برابر كمتر چاپ مي‌كردند! براي مثال نشریه‌اي كه بين ۳ تا ۴ هزار نسخه به چاپ مي‌رسيد در شبي كه بازرس به چاپخانه مراجعه كرده بود ناچار شد براي همان يك شماره، شمارگان (تيراژ) خود را تا ۱۱ – ۱۰ هزار نسخه افزايش دهد! و یا نشریاتی که زیر ۱۰۰۰ نسخه چاپ می‌کردند، در حضور بازرسان تا ۴۰۰۰ نسخه چاپ کردند! افزايشي كه عملا فقط براي فريب بازرسان صورت گرفته و ميزان مازاد عملا به كاغذ باطله! تبديل شد! البته يكی از بازرسان در یکی از چاپخانه‌‌ها اظهار داشت: «ما به اين ترفند پي برديم و تيراژ شب‌هاي قبل هر نشريه را هم از سيستم حسابداري چاپخانه استعلام کرده و مبناي تعيين تيراژها بر اين مبنا خواهد بود.»

اميدواریم واقعيت همين باشد و مسوولان ارشاد اجازه ندهند برخي فرصت‌طلبان در فضاي مطبوعاتي كشور با جعل و سندسازي اقدام به دريافت سهميه‌هاي چندبرابري از ارشاد کرده و حق نشریاتی که وارد این سندسازی و تیراژهای جعلی نشدند، ضایع نشود».

دومین گزارش از تیراژ روزنامه‌ها – اردیبهشت ۹۸ [+اصلاحیه]

مکانیزم راستی‌آزمایی تیراژ روزنامه‌ها

معاون مطبوعاتی: تیراژهای اعلامی مطبوعات غیرواقعی‌ست

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن