نامه‌ی انتقادی یک نماینده به تاج [+واکنش فدراسیون فوتبال]

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای سرگشاده، رئیس فدراسیون فوتبال را خطاب قرار داد و یادآور شد که مجلس شورای اسلامی در راس تمامی امور است.

در پی نشست خبری «مهدی تاج» رئیس فدراسیون فوتبال و صحبت‌های او در خصوص «احسان قاضی زاده هاشمی» و مجلس، این نماینده مردم خطاب به تاج بیانیه‌ای صادر کرد.

در متن این بیانیه که در خبرگزاری مجلس شواری اسلامی (خانه ملت) منتشر شده آمده است: جای تعجب ندارد وقتی شخصی التزام عملی خود به نظام و کشورش را با مستمسک قرار دادن رئیس فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، جهت حفظ میز و صندلی ریاست بر یک فدراسیون ورزشی زیر سوال می‌برد و در آن هتل معروف شمال شهر به عنوان صحنه گردان اصلی، نیمه شب پشت دوربین آن برنامه ورزشی معروف نشسته و قانون مجلس کشورش را زیر سوال برده و باعث می‌شود تا رئیس فیفا علیه قوانین مصوب کشورش موضع بگیرد، فرمایش بنیانگذار جمهوری اسلامی را نیز فراموش کند که «مجلس در رأس امور است». همچنان که حضرت امام (ره) فرمودند ملاک حال فعلی افراد است نه سوابق و خدمات گذشته شأن.

در این بیانیه تصریح شده است: آقای تاج برای آشنایی جنابعالی با مسائل سیاسی – اجتماعی و قانون اساسی کشور باید عرض کنم دید ما خادمین ملت در مجلس، کلان است و زمانی که حس کنیم مجموعه‌های تحت نظارتمان از وظایف خویش عدول کرده‌اند بر اساس قوانین موجود ورود کرده و از اهرم نظارتی خویش استفاده بجا و لازم به عمل می‌آوریم. اینکه در سفر شما به فرانسه چه اتفاقاتی رخ داده که باعث شده در بدو ورود به کشور، ارکان نظام را زیر سوال ببرید، احتمالاً از مصونیتی خیالی و غیر واقعی نشأت گرفته است که در ذهن شما بوجود آمده یا شاید می‌خواهید فضا را آماده کنید که در صورت ترک پستتان اعلام کنید در امور فدراسیون دخالت شده است. زیرا اگر ذهنیت مصونیت از تخلف در شما به وجود نمی‌آمد این حجم تخلفات گسترده از قوانین مصوب کشور و اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجموعه تحت مدیریت جنابعالی به وقوع نمی‌پیوست که به طور مفصل به آن خواهم پرداخت.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: مصاحبه متناقض و حاوی اطلاعات غلط جنابعالی را مطالعه کردم. طبق معمول همیشه با فرار رو به جلو، پاک کردن صورت مساله و مقصر اعلام کردن افراد سطوح پایین مدیریتی، سعی در شانه خالی کردن از مسئولیت تان داشتید. از سویی دیگر متذکر شدید امنیت ورزشگاه‌ها دست فدراسیون نیست. اما مگر آن چیزی که دست شماست به درستی انجام می‌شود؟ آیا انتخاب ورزشگاه، دست مسئولین انتظامی است؟ ورزشگاه محل برگزاری را چه شخصی انتخاب می‌کند؟ انتخاب غلط، ریشه و مسبب تمام مشکلات بعدی است. در مورد بلیت فروشی بر خلاف اظهاراتی که داشتید در گزارش وزارت کشور و نیروی انتظامی عنوان شده است که بیشتر از تعداد اعلام شده در جلسه هماهنگی، بلیت فروخته شده است که این مساله باید راستی آزمایی شود. اما تجربه مسابقه پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه آزادی نشان داده که سیستم بلیت فروشی شما مشکل دارد زیرا در ورزشگاه ۷۸ هزار نفره آزادی نیز بیش از ۹۰ هزار نفر حضور داشتند!

این نماینده مجلس با طرح این سوال از رئیس فدراسیون فوتبال که در کنار جامعه فوتبال مایلم بدانم کمیته انضباطی تحت نظارت جنابعالی و هیأت رئیسه محترمتان چه حکم بازدارنده‌ای را برای بازی هفتم اردیبهشت و نهم خرداد پرسپولیس و سپاهان و یا دیگر مسابقات مورددار صادر کرده است؟، تاکید شده است: مجموعه تحت ریاست شما از انجام بدیهی‌ترین وظایف عاجز است. تا چه موقع مردم و نظام تاوان رخوت در امورات محوله مجموعه شما را باید بپردازند؟ چرا آبروی کشور با بی مسئولیتی شما باید در مجامع بین المللی ریخته شود؟

قاضی زاده با اشاره به اظهارات تاج مبنی بر اینکه «دولت باید دست از سر فوتبال بردارد»، تصریح کرد: آیا زمانی که ۱۳ میلیارد تومان منابع مالی فدراسیون خود را از بودجه کشور می‌گرفتید هم این گونه پرده دری می‌کردید؟ آیا زمانی که دو و نیم میلیون دلار، طلب سرمربی گذشته تیم ملی از بودجه کشور پرداخت شد نیز همین نظر را داشتید؟ آیا در خلال جام ملت‌ها که مسئولان وزارت ورزش با خود دلار به امارات آوردند تا به تیم تزریق شود و بخاطر این مساله ساعت ها در فرودگاه دبی دچار مشکل شدند تا سرمربی تیم با اشارات شما، آبروی کشور و نظام را در امارات نریزد نیز همین عقیده را داشتید؟ ای کاش حداقل نیم ساعت روی حرف خود می‌ماندید و در همان مصاحبه نمی‌گفتید از مسئولان کشور می‌خواهیم کمک کنند چون وضعیت خوبی نداریم. شما می‌خواهید کشور پول و بودجه به مجموعه شما را پرداخت کند اما احدی مجموعه فوتبال را ممیزی نکند. در کدام کلاس و دوره مدیریتی این شیوه را به شما آموزش داده‌اند؟

وی ادامه داد: اینجانب نه به عنوان نماینده مردم در مجلس، بلکه به عنوان یک ایرانی هرجایی احساس کنم بی مبالاتی و بی مسئولیتی رخ داده قطعاً صحبت می‌کنم و نیازی نیست بابت صحبت از شخصی اجازه بگیرم. اما بهتر است کتاب قانون اساسی کشور را مطالعه فرمائید و اگر توان تهیه آن را ندارید اطلاع دهید تا به عنوان هدیه برایتان از مجلس شورای اسلامی ارسال کنم، اما برای کمک به فهم بهتر جنابعالی دو اصل از قانونی اساسی را یادآور می‌شوم: اصل هفتاد و ششم: مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد. اصل هشتاد و چهارم: هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر کند.

در بخش دیگری از این بیانیه خطاب به تاج آمده است: نوان کردید دستاورد فدراسیون به مراتب از دیگر نهادهای کشور بهتر بوده است. ابتدا شما را به تفکر عمیق درآیه ۳۶ از سوره مبارکه نساء دعوت می‌کنم: إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ مَنْ کَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا (خدا کسی را که خیال پرداز، متکبر و فخر فروش است، دوست نمی‌دارد.) آقای تاج، غرور و تکبر یکی از عادات زشت و قبیح و سرچشمه بداخالقی مذهبی و اجتماعی است.

این نماینده سپس ۹ نکته مختلف را درباره موفقیت‌های فدراسیون فوتبال برشمرده است:

۱- تیم ملی نوجوانان (پسر) در مسابقات قهرمانی آسیا انتخابی جام جهانی در گروهی که تیم‌های هند، ویتنام و اندونزی حضور داشته‌اند، حذف شده است.

۲- تیم ملی جوانان (پسر) ضعیف‌ترین نتیجه ۱۶ ساله اخیر را رقم زده و نتوانسته است از گروهش در مرحله اول انتخابی به مرحله نهایی صعود کند که از دست رفتن میزبانی ایران در این مهم بی تأثیر نبوده است.

۳- میزبانی مسابقات جوانان با بی مبالاتی و بی فکری مجموعه تحت نظارت شما به علت جابجایی مکرر محل مسابقات از تهران به مشهد و سپس کیش از ایران گرفته شده و به اردن سپرده شد که آن ماجرا نیز جای بحث دارد.

۴- تیم ملی بزرگسالان نیز علیرغم تمام تمهیدات و حمایت‌های ارکان نظام، در جام ملت‌ها حذف شد. یادتان باشد در قانون جدید مقام سوم یا سوم مشترک نداریم. شکست در نیمه نهایی یعنی حذف.

۵- تیم فوتبال ساحلی ایران برای اولین بار در تاریخ از مرحله یک چهارم نهایی در آسیا بالا نیامد و جام جهانی را از دست داد.

۶- تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و امید دختران نیز حذف شدند. چون تمرکز و خرج فدراسیون در جای دیگری بود که در انتها نیز نتیجه لازم حاصل نشد.

۷- تیم امید در بازی‌های آسیایی نتیجه لازم را نگرفت و در مسابقات مرحله انتخابی المپیک نیز با اینکه میزبان بود با تفاضل یک گل نسبت به مالزی به عنوان بهترین تیم دوم توانست جواز صعود به مرحله نهایی را دریافت کند. هنوز از خاطرمان نرفته که ساعتها پس از پایان بازی ایران و عراق مطمئن نبودیم که صعود کرده‌ایم یا نه

۸- تیم فوتسال جوانان در مسابقات المپیک جوانان در آرژانتین در مرحله گروهی حذف شد.

۹- برگزاری لیگ از رده برتر تا دستجات پایین‌تر (آقایان و بانوان) همانطور که همگان مشاهده کردند با چه خساراتی به پایان رسید و عکس درگیریهای این مسابقات در تمام سایت‌ها و خبرگزاری‌های داخلی و خارجی منتشر شد و آبروی نظام و کشور را به چالش کشید، تا دشمنان با حوادث برگرفته از مدیریت جنابعالی و همکارانتان به نظام جمهوری اسلامی بتازند.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه منکر تلاش‌های ملی پوشان عزیز و بازیکنان غیور نیست و دست آنها را بابت زحماتی که کشیده اند، می بوسد زیرا از پرچم کشور تا حد توان دفاع کردند، تصریح کرد: اما باور کنید اگر هریک از مجموعه‌های مدیریتی کشور که تحت نظارت مستقیم مجلس شورای اسلامی قرار دارند این افتضاح را از هر نظر به بار می‌آوردند و بابتش هزاران بار عذر خواهی می‌کردند، بی شک از استیضاح نمایندگان جان سالم بدر نمی‌بردند. چه رسد به اینکه بخواهند طلبکارانه و از موضع قدرت مانند شما سخن بگویند. رئیس محترم فدراسیون فوتبال، تیتر یک خبر ساده که از ابتکار ژورنالیستی مسئولین بخش خبری فیفا نشأت می‌گرفت و برای خوشحالی فوتبال دوستان ایرانی تهیه شده بود را به صورت یک اتفاق بسیار بزرگ و شگرف به خورد مسئولین کشور دادید و تا توانستید روی آن مانور کردید و با عنوان ۵ ستاره پروپاگاندای خبری راه انداختید، در حالی که اهم این دستاورد مربوط به تلاش مدیران گذشته بود و شما میوه حاضر و آماده نفرات قبلی را نوش جان فرمودید. خروجی عملکرد جنابعالی همان حذف در تمامی رده‌های سنی بود که برای پوشش آن بسیار زیرکانه از آمار رنکینگ استفاده می‌کنید اما بدانید ممکن است یکبار با یک تیتر خبری و چاپ تابلوها و بیلبوردها اذهان عمومی را منحرف کنید اما این بار دیگر نمی‌شود.

وی با اشاره به روند شکل گیری رنکینگ فیفا در بیانیه طولانی خود نوشت: بعد از بوجود آمدن رنکینگ، برزیل در سال ۱۹۹۴ قهرمان جام جهانی شد و در سال ۱۹۹۶ آلمان در اروپا و عربستان در آسیا قهرمان جام ملت‌ها شدند. فرانسه نیز قهرمان جهان در ۱۹۹۸ شد. کسی به خاطر می‌آورد که ترتیب تیم‌ها در رنکینگ فیفا در آن سال‌ها به چه صورت بوده است؟ ما رنکینگ اول آسیا در فوتبال هستیم بابت آن از تمام جامعه زحمتکش فوتبال اعم از بازیکنان، مربیان و داوران تشکر می‌کنیم و به غیرتشان درود می‌فرستیم. اما آیا بابت آن به ما جام و مدالی دادند؟ چه تیمی قهرمان جام ملت‌ها در سال ۲۰۱۹ شد؟ قطر تیمی که در رنکینگ در جایگاه شصت و چندم قرار داشت؟ پس با آمار بی فایده عدم نتیجه گیری فدراسیون تحت نظارت خود را تطهیر نفرمایید.

این نماینده مجلس اظهار داشت: یادتان باشد با تناسب درآمد کشور، بودجه و پول مناسبی در اختیارتان بوده است که عدم مدیریت تان چنین نتایجی را به بار آورد. آیا مقصر حضور نزدیک به ۱۸ نفر غیر ایرانی در کادر فنی تیم ملی و هزینه‌های سرسام آور برای ایشان، چیزی جز سو مدیریت است که از آن به عنوان مدارا یاد می‌کنید؟ این مدارای جنابعالی و اعضای هیأت رئیسه باعث از بین رفتن میلیاردها تومان پول بیت المال شد و تیم‌های ملی دیگر را در مضیقه قرار داد. حداقل می‌توانستید با جایگاه تیم مان در رنکینگ درآمدزایی کنید اما آوردن تیمی آماتور از سیرالئون و پرداخت کلیه هزینه‌های آن در حالی که فدراسیونشان در تعلیق بود از دیگر مداراهای مدیریتی شما بوده است که باعث زیر سوال رفتن اعتبار فوتبال ایران در افکار عمومی جهان شد. از این دست شاهکارهای مدیریتی، مجموعه شما کم نداشته است که گرفتن لباس تیم ملی از بازیکنان رده پایه در بدو ورود به کشور پس از اتمام مسابقاتشان را باید به آن اضافه کرد.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: سوال مهم و اساسی خادمین ملت از شما این است که چرا تا حرف شفاف سازی می‌شود شما برآشفته می‌شوید و پای نهادهای بین المللی را وسط می‌کشید؟ بنده گمنام، کوچک و خدمتگزار ملت که بنا به گفته شما قصدم این است تا از نردبان شهرت بالا بروم و شهرت بدست آورم. شما که در بالای نردبان و در اوج قرار دارید بگویید آیا این شهرت شما با خوشنامی همراه است یا بدنامی؟ باید اذعان داشت فوتبال برای برخی از افراد آن قدر منفعت داشته است که حتی حاضر می‌شوند نهادهای قانونی و رسمی کشورشان را زیر سوال ببرند.

وی با اشاره به حمایت خود از دریافت حق پخش تلویزیونی برای فوتبال خطاب به تاج گفت: عقیده بنده این است اگر بجای آنکه تمام انرژی و تلاش خود را برای مجاب کردن سران فوتبال آسیا و فیفا از کوالالامپور تا شیخ نشین های خلیج فارس و زوریخ سوئیس جهت حمایت از جنابعالی برای ادامه کار در فدراسیون فوتبال، معطوف به احقاق حق پخش می‌کردید، امروز این مشکل نیز بر طرف شده بود. اما بهتر است این مطلب مهم را برای یادآوری جنابعالی متذکر شوم: اینجانب در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه پیشنهادی را ارائه دادم که دولت را ملزم به تهیه لایحه برای حق پخش می‌کرد.

براساس بند (پ) ماده ۹۲ بخش ۱۷ قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تا پایان سال اول اجرای برنامه با مشارکت صدا و سیما و وزارت ورزش و جوانان، تمهیدات قانونی لازم در خصوص نحوه تقسیم درآمدهای ناشی از حق پخش مسابقات ورزشی را پیش بینی کند.

وی با اشاره به بند مورد اشاره آورده است: پیشنهاد بنده در مورد حق پخش به صورت ماده قانونی درآمد، اما شما چندبار بابت پیگیری آن به شخص بنده یا دیگر نمایندگان مراجعه کردید؟ البته بارها شما و اعضای هیأت رئیسه محترمتان را در مجلس رؤیت کردم، از جلسه با ریاست محترم مجلس و معاونت محترم قوانین تا دیگر نمایندگان محترم، اما نه برای احقاق حق پخش بلکه برای دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی.

قاضی زاده هاشمی ادامه داده است: در جلسه‌ای که چندی پیش در مجلس برگزار شد عنوان کردید که رتبه و مقام شما در نایب رئیسی آسیا بالا است و تصمیمات عمده فوتبالی آسیا با مشورت و سپس امضای شما گرفته می‌شود، پس اگر اینگونه است چرا در انتخابات کمیته‌های انضباطی، اخلاق، استیناف و تأیید صلاحیت‌های آسیا که ایران در گذشته ۳ نماینده داشت امسال ۲ نماینده داریم؟ این کم شدن یک کرسی چگونه موفقیت آمیز تلقی می‌شود؟ البته عادت شما وارونه جلوه دادن شکست هاست.

این نماینده مجلس تاکید کرده است: این چه قدرت و نفوذی است که تیم فوتبال ذوب آهن برای مسابقه به عراق سفر می‌کند، تیم عربستانی عزیمت نمی‌کند و کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه لغو مسابقه را صادر می‌کند و هزینه‌های اضافی به باشگاه ایرانی تحمیل می‌شود. شما چگونه قرار است از منافع ایران دفاع کنید در حالی که کمترین آشنایی را به زبان انگلیسی دارید؟ توضیح دهید در جلسات محرمانه و خصوصی که امکان حضور مترجم وجود ندارد چگونه از حق فوتبال کشور دفاع می‌کنید؟ آقای تاج فوتبال با شعار و یا چرخیدن به سمت بیگانگان درست نخواهد شد. یادتان باشد در این کشور کاپیتولاسیون جایی ندارد، همانگونه که حضرت امام خمینی (ره) پایه انقلاب اسلامی ۵۷ را بر مبارزه با کاپیتولاسیون بنا نهادند.

قاضی زاده هاشمی در پایان بیانیه طولانی خود با بیان اینکه پرونده‌ای از تخلفات گسترده در فدراسیون فوتبال در دست نمایندگان مجلس شورای اسلامی بوده و در مرحله راستی آزمایی قرار دارد، نوشت: به محض اینکه مرحله راستی آزمایی آن به پایان رسید، آن را توسط رسانه‌ها و سایت‌های خبری به آگاهی عموم مردم عزیز و شریف کشورمان نیز خواهیم رساند و در صورت اثبات اتهامات وارده، بابت این تخلفات گسترده، علاوه بر جنابعالی و مجموعه مدیریتی تحت نظرتان، وزیر محترم ورزش نیز باید پاسخگو باشد.


سخنگوی فدراسیون فوتبال گفت: طرح انتقادهای سازنده کمک به فوتبال و فدراسیون است و حتماً از شفاف سازی استقبال می کنیم ولی با فرافکنی مخالفیم.

به گزارش ایرنا «امیر مهدی علوی» سخنگوی فدراسیون فوتبال نیز در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس گفت: فدراسیون خود را در همه سطوح پاسخگوی هرگونه ابهامی می داند و بدون شک، سازمان یا نهادی که نتواند به پرسش ها نزد افکار عمومی پاسخ دهد، مورد تحسین و احترام هم قرار نمی گیرد.

وی گفت: فدراسیون فوتبال با احترام و تواضع نسبت به طرح انتقادات منصفانه که با راهکارهای سازنده همراه هستند می نگرد. بر این اساس، آحاد جامعه می توانند دیدگاههای خود را برای پیشرفت امور و در نهایت کمک به فوتبال ملی به فدراسیون ارائه دهند.

سخنگوی فدراسیون فوتبال در خصوص اظهارات صورت گرفته از سوی قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: اگر در هر حوزه فوتبال دیدگاه؛ ابهام یا نکته ای وجود دارد به مراجع ذیصلاح اعلام شود و امیدواریم طرح این مباحث در فضای آرام و به دور از اتهام زنی سبب کمک به جامعه فوتبال شود که این موضوع خواست عموم جامعه است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن