گزارش: وضعیت سفرهای تپ‌سی و اسنپ پس از جنجال اخیر

/ رانندگان اسنپ و تپ‌سی از تغییر در تعداد مسافرانشان می‌گویند /

بابک مجیدی، خبرنگار انصاف نیوز: در هفته‌‌های گذشته یکی از مسافران اسنپ در توییتر خود خبر داد که راننده به دلیل بدحجابی او را وسط راه پیاده کرده است، موضوعی که واکنش‌های فراوانی را در پی داشت؛ بعضی در فضای مجازی خواستار برخورد اسنپ با راننده بودند و طیف دیگری نیز راننده بخاطر اجرای «امر به معروف و نهی از منکر» ستودند.

این اتفاق به سرعت در فضای مجازی فراگیر شد و حواشی را به همراه داشت؛ از جمله اینکه هشتگ‌هایی از سوی برخی فعالان رسانه‌ای و مجازی مثل #سعید_عابد و #تحریم_اسنپ به راه افتاد. از حواشی دیگر این اتفاق تقدیر و تشکر سردار حاجی زاده، رییس بسیج اصناف و معاون اجتماعی و مطالبه‌گری ستاد امر به معروف از سعید عابد راننده‌ی اسنپ مذکور بود.

عابد به سرعت در فضای مجازی توسط بخشی از طیف اصولگرا مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت و حتی به طنز از او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دعوت کردند. ولی برخی دیگر از فعالان رسانه‌ای و مجازی هم گفتند که این برنامه را تحریم خواهند کرد.

شرکت اسنپ از سعید عابد راننده این سفر پرحاشیه تقدیر کرد. بعد از مدتی مسافر در صفحه شخصی خود از شرکت اسنپ و راننده به دلیل بدحجابی عذرخواهی کرد که این حرکت با عکس‌العملی مضاعف از سوی بخشی از کاربران همراه بود.

در آخر، روز ۲۲ خرداد سعید عابد از مسافر خود دعوت کرد و با دادن هدایایی مثل قرآن کریم، مفاتیح الجنان، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، اشعار حافظ و کتاب سلام بر ابراهیم از او تشکر کرد.

اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد، عکس‌هایی از نماز عید فطر امسال که در خبرگزاری فارس منتشر شده بود و نماز عید فطر سال ۹۶ منتشر شد که در آن این راننده‌ی اسنپ در صف‌های اولیه‌ی نماز و نزدیک به شخصیت‌های کشوری نشسته بود و این موضوع نیز حواشی به‌دنبال داشت.

تمامی این حواشی سبب شد تا بخش منتقد به رفتار این راننده‌ی اسنپ موضع گرفته و بگویند که اسنپ را تحریم خواهند کرد.

اما این ماجرا چه هزینه‌ای برای اسنپ داشته؟ آیا سبب کم رونق شدن آن و یا افزایش سفرهای برنامه‌ی رقیب یعنی تپ‌سی شده است ؟ خبرنگار انصاف نیوز با تعدادی از رانندگان اسنپ و تپ‌سی با عنوان مسافر در مسیرهای گوناگون درباره‎ی کاهش و یا افزایش درخواست سفر از سوی شهروندان صحبت کرده که حاصل این گفت‌وگوها را در ادامه می‌خوانید:

چند راننده‌ی اسنپ: درخواست سفر کم شده است

یکی از رانندگان اسنپ از اینکه یک نفر بعد از ۳ ساعت درخواست اسنپ کرده خوشحال بود و درباره‌ی اتفاق رخ داده به خبرنگار انصاف نیوز گفت: من مخالف حرکت راننده اسنپ بودم زیرا ما رانندگان مامور امر به معروف و ارشاد کننده‌ی مردم نیستیم، ما موظف هستیم که مسافر را به سلامت به مقصد برسانیم. او همچنین ادامه داد بعد از این اتفاق درخواست اسنپ کاهش داشته به طوری که در روزهای قبل از این روزانه ۸ الی ۹ درخواست سفر داشتم که هم اکنون به زور بعد از ۱۲ ساعت کار به ۵ درخواست می‌رسد.

راننده‌ی دوم نیز درباره‌ی این اتفاق به انصاف نیوز گفت: طبق قانون باید عمل کرد اما رفتار راننده را نه تایید می کنم و نه نکوهش؛ کاش راننده مسافر را به مقصد می‌رساند و تذکری کوتاه به او می‌داد تا جنجالی به راه نیفتد.

همچنین این راننده گفت: با این رفتار آن راننده ما هم از نان خوردن افتادیم؛ روزی ۸ ساعت برای اسنپ کار می‌کردم اما به دلیل نبود درخواست روز من تلف شده و در این ۸ ساعت ۳ درخواست نصیب من می شود.

راننده‌ی دیگر اسنپ هم با کمی ناراحتی از این شرکت گفت: درک نمی‌کنم چرا باید از راننده تقدیر شود؛ این رفتار واقعا زشت و توهین به شعور مشتری است چرا که راننده در جایگاه برخورد قانونی نبود. باید با یک تذکر ساده مساله را تمام می‌کرد نه اینکه با یک برخورد تند باعث سقوط اسنپ در بین مردم شود.

او همچنین افزود: به دلیل این رفتار درآمد روزانه‌ی من تقریبا صفر شده، چرا که قبل این اتفاق روزی ۸۰ الی ۱۰۰ تومان پول نصیبم می‌شد اما با این رفتار به زیر ۵۰ هزار تومان رسیده است. این مشکل را هم داریم که بعضی اوقات مشتری پول را به حساب اسنپ می‌ریزید و با تاخیر حداکثر دو روزه به دست ما می‌رسد.

راننده‌ی بعدی که با او گفت‌وگو کردیم، درباره‌ی کاهش درخواست سفر از سوی مسافران گفت: من در دو آژانس اینترنتی اسنپ و تپ‌سی کار می‌کنم، بعد از این اتفاق در اسنپ فقط دو درخواست در روز دارم، اما برای تپ‌سی روزی ۷ درخواست سفر دارم که درآمد روزانه‌ی خود را درمی‌آورم.

آخرین راننده‌ی اسنپی که با او به گفت‌وگو پرداختیم گفت: با توجه به پیامک کشف حجاب و برخورد پلیس با رانندگان لازم بود راننده تذکری کوتاه به مسافر بدهد تا حجاب خود را رعایت کند ولی نباید او را پیاده می‌کرد. با همین اتفاق فعلا درآمد ما کمتر از نصف شده و درخواست سفر از سوی مسافران کمتر شده به همین دلیل ای کاش اسنپ خیلی احساسی رفتار نمی‌کرد و با تذکری به مسافر و راننده این موضوع را تمام می‌کرد.

خبرنگار انصاف نیوز برای کسب آمار رسمی درباره‌ی کم شدن یا زیاد شدن سفرهای اسنپ با پوری حسینی روابط عمومی اسنپ تماس گرفت که او گفت به دلیل نداشتن آمار جوابگوی این سوال نیستم.

افزایش درخواست سفر برای رانندگان تپ‌سی

خبرنگار انصاف نیوز به منظور دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی افزایش کارایی برنامه‌های رقیب مثل تپ‌سی با سه نفر از راننده‌های این شرکت نیز به عنوان مسافر گفت‌وگو کرد.

یکی از رانندگان تپ‌سی درباره‌ی اینکه آیا درخواست سفر از رانندگان تپ‌سی افزایشی داشته است یا خیر به خبرنگار انصاف نیوز، گفت: من خودم قبلا راننده‌ی اسنپ بودم که در روزهای گذشته به شرکت تپ‌سی آمدم و روزانه به طور معمول ۸ درخواست سفر از سوی مسافران دارم و درآمدم خوب است.

راننده‌ی بعدی این اپلیکیشن درباره‌ی این موضوع گفت: قبل از این اتفاقی که برای اسنپ افتاد روزانه ۵ درخواست سفر داشتم اما در روزهای گذشته درخواست‌ها زیادتر شده و باعث شده درآمد ما هم بهتر شود.

راننده‌ی‌ آخر از شرکت تپ‌سی درباره‌ی روند افزایش درخواست از سوی مسافران گفت: در روزهای گذشته درخواست سفر برای من به شخصه مناسب بود اما در این روزها این روند درخواست برای من به طور عجیبی افزایش پیدا کرده و با توجه به رقم مشخص شده سفرها را انتخاب می‌کنم و معمولا در روز ۷ درخواست سفر را قبول می‌کنم.

مدیرعامل اسنپ: اتفاقات اخیر خارج از کنترل ما بود

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

 1. سلام
  من یکی از رانندگان اسنپ در قزوین هستم.
  اگرچه رفتار راننده مورد نظر مناسب نبود ولازم بود بعدازپایاان سفرتذکرات لازم را میداد یا از ابتدا سرویس را نمیپذیرفت .تا بعد از مدتها شاهد موافقتها ومخالفتهای منطقی وغیر منطقی جامعه نمیشدیم و دراین میان اشخاص یا گروههایی از این موقعیت سوءاستفاده نمیکردن.
  اما از نظر من در هر حال تعداد درخواستها اسنپ من خیلی بیشتر شده و شاید قابل قیاس با قبل از ماجرا نیست.

  32
  45
  1. من راننده اسنپ هستم، روزانه ۲۵۰ درآمد دارم تو ۱۰ ساعت, کاری که آقای عابد کردن کاملا کنابق با قانون این مملکت و قوانین راهنمایی رانندگی بود، همونقدر که من به مردم احترام میزارم و با پوشش کامل و شخصیت با مسافر رفتار میکنم، انتظار میره مسافر هم این رفتار اخلاقی رو با بنده داشته باشه. مسافر میتونه توی خونش هر طور دوست داره رفتار کنه، این مملکت اسلامیه و روی قواعد و قانون خودش پیشروی میکنه، نه رو قوانین بیرون از این کشور،.

   36
   66
  2. چرا باید زیاد شده باشه؟ مثلا مردم دوست دارن اسنپ سوار بشن تا اگه حجابشون خوب نبود بهشون تذکر داده بشه یا از ماشین پیاده شون کنن؟

   44
   24
  3. این دروغه که درخواست اسنپ کم شده است.. من میانگین روزی ۱۵سرویس میرم و الان که هوا گرم شده درخواستها خیلی بیشتر شده است… من که خیلی از اسنپ راضی ام… تپسی اصلا بدرد نمیخوره و کرایه هاش واقعا نا متعارف و کم هست

   37
   36
 2. درود بر همه
  من هم راننده اسنپ هستم و هم راننده تپسی در کل کرایه های اسنپ بهتر از تپسی هست. این مسئله تموم شده رفته مثل دیگر موضوعات مردم فراموش کردند ولی کرایه های اسنپ نهایتا تا ده و نیم شب خوبه و بعدش کرایه ها نصف میشه در صورتی که کمیسیون همون پونزده درصده من اسنپ خاموش میکنم میام رو تپسی و سرویس قبول میکنم و تا ۲ شب براحتی کار میکنم

  22
  7
 3. راننده اسنپ گفته بود که در صورتی که حجاب مسافر رعایت نشود جریمه می شود به خاطر همین تذکر مسافر ناراحت شد و پیاده شد

  27
  9
   1. مگ اول که رفته مسافرو سوار کنه طرف لخت کنار خیابون وایستاده مرد حسابی؟ اولش همه مسافرا سنگین و رنگینن بعد تو ماشین یهو یادشون میفته حجاب دوس ندارن برای منم پیش اومده ولی چون حوصله جنجال نداشتم چیزی نگفتم

 4. اینکه اون راننده با توجه به خبرهای گذشته گفته بود با گذاشتن مشخصاتش عابرویش جلوی همه فامیل هایش رفته چون دوست نداشت کسی بداند که اون برای گذروندن زندگیش بخشی از روز را در اسنپ کار میکنه همش دروغ محض بود شاید هم یه بازی ساختگی چون این آقا بعد از اون زمان با عالم و آدم عکس گذاشت ویه شبه معروف شد فقط مونده یه عکس هم با رهبری بذاره که آرشیو عکساش کامل بشه اما این کارآقا باعث کم کردن درآمد صدها راننده دیگه کرد در این شرایط بحرانی جامعه واین سوال را دوست دارم یک خبر نگاری از مدیران اسنپ بپرسید که اگه روزی عین این مسله یا مسایل مشابه برای راننده ای دیگه که اون راننده نه عضو بسیج باشه ونه تا حالا نمازی خونده باشه که بخاد عکس از نمازش بذاره ونه قیافه ساده وبسیجی این راننده را نداشته باشه اتفاق بیوفته ایا همین برخورد و تحویل گرفتن و…. را برای اون راننده هم در نظر میگیرید یا اینکه چون اون این مشخصات را نداره بی سر وصدا اخراجش میکنید بدون اینکه بخاهید صداوحرف اون راننده را بشنوید

  21
  21
 5. منم راننده اسنپ هستم کرج کار میکنم واسه منم فرقی نکرده تازه بیشتر هم شده درخواستام، این تحریم اسنپ و اینا همش کار اونور آبی هاست مردم فهمیم میدونن که خیلی از جوانان نون شبشون رو از طریق اینک کار درمیارن سعید عابد وظیفه شرعیشو رو انجام داده و از اون قشنگتر کار اون خانم محترمه است که ضمن عذرخواهی دعوت آقای عابد رو هم قبول کرده

  25
  27
 6. با سلام من اهل مشهد هستم
  خدارو شکر بین پیاده کردن مسافر تا درخواست بعدی یک دقیقه بیشتر طول نمیکشه ایجاد ناامیدی نکنید دراین شرایط.
  من از کار این راننده اگر برای رضای خدا بوده تقدیر میکنم

  34
  33
 7. راننده اسنپ واقعا کار ستودنی کرد اما من با این کاری ندارم
  رانندگان می گویند بعد از این اتفاق درخواست کم شده اما این بخاطر ای حواشی نبود
  بلکه مشکل اسنپ کد تخفیف هایش است من خودم از تپ سی استفاده می کنم چرا که چندین کد ۱۰تومانی۷تومانی و۹تومانی به من داده و من و دیگران قطعا سفر ارزانتر را انتخاب خواهد کرد

  20
  25
 8. متاسفانه مقاله تون جهت دار نوشته شده میخواید برخورد با بدحجابی رو بکوبید
  اما مردم فهیم تر از اینها هستند
  درخواست اسنپ هیچ تغییری نداشته
  امیدوارم این سناریوی مقاومت در برابر امر و نهی تمام شود

  28
  25
  1. منم امیدوارم تمام کسانی که امر به معروف کننده هستند جرات این را داشته باشند به زنان و دخترانی که با مرد همراه هستن و مشکل پوشش دارند اللخصوص مردای هیکلی همراه آن خانم است به آنها هم تذکر بدهند نه اینکه زورشون به یک زن تنها با یک دختر و پسر ۱۸ ساله برسه

   4
   1
 9. هر دو ایشان مرتکب نقص قانون شده اند هم راننده و هم مسافر
  همانقدر که مسافر با کشف حجاب بی قانونی کرده راننده هم به خاطر سوار کردن مسافر بیحجاب طبق قانون جرم مرتکب شده
  البته اقای راننده بهتر بود برای امربه معروف و نهی از منکر جای بهتری را انتخاب میکرد نه اسنپ …مثلا مترو سینما و یا جاهای عمومی دیگر تا نان یک عده بیچاره را که در اسنپ کار میکنند را اجر نکند در اسنپ فقط رانندگان کار نمیکنند که مثلا بروند در تپ سی یا دیکر تاکسی های اینترنتی کار کنند صد ها نفر در بخشهای دیگر کار میکنند که با تحریم اسنپ انها بیکار میشوند

  9
  14
 10. سلام.. متاسفانه جهت گیری شما جهت تخریب امر به معروف و نهی از منکر بود و هیچ تغییری در مسافرگیری اسنپ در این زمینه نبوده اگر درخواست کم شده به خاطر کد تخفیف های هست که وقتی می‌زنیم پیام می دهد کد اشتباه است‌‌.

  13
  10
 11. کاهش درخواست اسنپ به دلیل قیمت رقابتی تر و سرعت بیش تر قبول درخواست تپسی است. بارها پیش آمده که در طول روز قیمت اسنپ بالاتر است.

  13
  3
 12. چرا دروغ!!؟؟ کی گفته درخواست‌های اسنپ کم شده… من خودم راننده اسنپم خداشاهده بعضی وقتا اینقدر درخواست زیاده که اجازه خاموش کردنم نمیده…

  21
  6
 13. اگ کار برای خدا باشه،خدا خودش برای بنده کافیه چون او هم رازق هم حاکم هم عادل هست
  من جدای از وقایع پیش آمده هر وقت خودم یا دیگران مرتکب گناه میشیم
  یاد چکمهای پر از خون رسول الله ص می‌افتم ک برای رساندن دین ب ماها اونقدر متحمل سختی شدن
  بالاخره ما تو دنیا و آخرت محتاج مدد خدا و رسول الله هستیم
  بیایم با گناه نکردن خدای نکرده دهن کجی به خدا و رسول الله نکنیم و دلمون ب حال هم بسوزه

  با این حس دیگه تذکر دادن ب هم عین محبت تلقی میشه
  هممون دیدم دنیا چ زود میگذره

  6
  2
 14. باسلام دوستان اسنپ راتحریم کنیم من زنوبچه دار وگرفتار بودم درعید به خاطر درخواست پول نقدازمسافرمن رابرای همیشه لغو کرد این اه من وامسال من است اسنپ تبدیل شده به اپلیکیشن پرحاشیه لطفا ازرانندگان خواهشمندم اسنپ کارنکنند. چون که بی دلیل برای همیشه شمارالغوخواهند کرودنیا گرداست جالب است بعدازازنان انداختن بنده این اتفاق افتادانشااله که همه ظالمان اینگونه به سزای اعمالشان رسیدیگی کند خداوند متعال ممنونم از خداوند وبسیارخوشحالم

  4
  1
 15. سلام
  نظرات نشون میده که گزارش متاسفانه یا مغرضانه هست یا کاسبکارانه و یا ….
  ولی امید دارم اشتباه فردی در تنظیم این گزارش باشه و همه انصاف نیوز مثل این خبرنگارشان قلم فروش نباشن

  7
  4
 16. درود برهموطنان معتقدم شعار و ضرب المثل معروف اینجا به اقایون راننده تاکسی های معتقد صدق میکنه داداش چشتو درویش کن

  2
  2
 17. آقا حالا همه مشکلاتمون حل شده چسبیدیم به این حرفا
  از کجا معلوم سعید عابد از کار کنان تپسی نبود که میخاسته اسنپ و خراب کنه یا نمایششون با اون خانوم باشه ول کنید بابا دلتون خوشه بیکار نشستین دنبال قاتل بروسلی میگردید
  وضع اقتصادی مملکت و نمی‌بینید
  کرایه خونه خرج خونه رو ول کردیدن چسبیدن به حجاب اون خانوم
  که هشتگ خوب بود که هشتگ بد بود
  دعوای اصول گرا و اصلاح طلب راه انداختیم
  حضرت علی گفت هروقت فقر از دری وارد خانه شد پشت سرش فساد هم وارد میشه
  حالا برید از سعید عابد تقدیر کنید
  از اون خانوم هم انتقاد کنید
  ی مشت رانند بیچاره که از سر ناچاری تو اسنپ دارن کار میکنن و از نون خوردن بندازید

  5
  4
 18. باسلام خدمت همه.بنده دو سال راننده اسنپم.ب این حرفا و حجابو باید پباده میکرد یا نمیکردم هیچ کاری ندارم.ففط اینو بگم ک درخواست ها ب هیچ وجه کم نشده.خیلی هم بهتر از ماه قبل شده.البته بنطرم دلیلش شروع فصل تعطیلات میتونه باشه.با تسکر

  6
  3
 19. اقا دمه مردم گرم
  از اسنپ استفاده نکنید تا این افراد … یاد بگیرن با مردم ابنجوری رفتار نکنن
  اسنپ تحریم کنید تا امثال … از این افراد … تقدیر نکنند

  5
  2
 20. بعضی تاکید می‌کنم بعضی از راننده های اسنپ نگران وضعیت حجاب و عفاف ناموس ایرانی نیستند. نگران این هستند که چرا سرویس هایشان کمتر شده! حاضر هستند سرویس های بیشتر و پول بیشتری گیرشان بیاید ولو اینکه یک زن بدکاره هم سوار کنند!

  1
  5
  1. شما قسط و وام و اجاره خونه و خرج خونه نداری متوجه نمیشی وگرنه راننده بدبختو اینجوری محکوم به پول پرستی نمیکردی! ماهم میفهمیم زن بدکاره جابجاکردن خوب نیس ولی ما مسئول رسیدگی به احوال امت نیستیم کاکو
   ما فقط راننده ایم مسافرو میبریم کرایشو میگیریم حالا میخواد بره مسجد یا قمار خونه اون دیگه ب خودش مربوطه

   4
   1
 21. آهای بی انصاف نیوز
  این اراجیف و چاخان پاخان چیه نوشتی ؟
  مگه شرف ندارید شماها ؟
  آخه به چه قیمتی میخواید به هدفتون برسید ؟

  درسته ما از اصولگراها خیری ندیدیم
  ولی هرچی بلا سرمون میاد تو این مملکت از گور این اصلاح طلبا بلند شد و از همون اول،
  تاکید میکنم از همون اول این اصلاح طلبا بودن که مملکتو به اینجا رسوندن
  اول که رفسنجانی پدر کارگرها و قشر ضعیف رو در آورد
  بعد خاتمی اسلامو نابود کرد
  بعد که احمدی نژاد اومد چنتا کار مثبت انجام داد
  ولی باز این اصلاح طلبا بودن که به حاشیه بردنش
  و با فتنه ۸۸ باعث به وجود اومدن تحریما شدن
  که چهاسال دوم گند زد
  بعدشم که روحانی اومدو این مثلث برمودارو تکمیل کرد.

  4
  2
 22. سلام من راننده اسنپ هستم سرویسها مانند قبل هستن این کشور خودش قانون داره ومیدونه چگونه برخورد کنه وخداوند به رهبرمون طول عمر بده وسایش انشاالله همیشه بالای سرمون باشه وانشاالله افرادی که از این موارد زود گذر سو استفاده میکنند خود این افراد دچار شوند تا بفهمند سو استفاده یعنی چی و این رو هم خدمت شما بگم چه اسنپ و چه تپسی همه در یک مسیر کار میکنند وخداوند رزق ده هست ولی به نظر من شرکت اسنپ جا افتاده تر هست میان مردم و بازده ای بالاتری داره و ملت ما چیزی که براشون جا افتاده را از دست نمیدن

 23. سلام
  این گزارش شما نه تنها کار دقیق و علمی محسوب نمیشه بلکه یقینا یه نوع تبلیغات و پروپاگاندا است. قرار نیست برای تراوشات فکری و مرض روحی خود اسمان به ریسمان ببافید. بعدش هم سعی کنید راه و روش و خط و ربط اعتراض را درست کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن