دلواپسی روسها از رابطه ایران و آمریکا

آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطره خود از ۱۵ مرداد ۱۳۶۷ به ابراز نگرانی روسها از گرم شدن رابطه ایران و آمریکا اشاره کرده است.
به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی در متن این خاطره آمده است:
سفیر هند آمد. درخواست شرکت در بازسازی بعد از جنگ برای هند و کمک به آزادی یک گروگان هندی الاصل آمریکایی در لبنان را داشت۱٫ ظهر آقای شمخانی آمد . طرح عملیاتی سپاه را آورد. گفت سیصد گردان نیرو حاضر است و باز هم آمدن نیرو ادامه دارد. عملیات مشروط به تجاوز جدید عراق است که اگر تجاوزی نکند، ما هم نباید اقدامی کنیم. امام نهی فرموده اند و گفته اند ما در صلح جدی هستیم.
عصر آقای [مرتضی] الویری آمد و گفت طبق نظر کارشناسان به این زودی نمی توانیم کار زیادی در امور رفاهی مردم داشته باشیم و لذ ا نباید به مردم وعده رفاه داد. عصر کارهای مجلس و جنگ را انجام دادم. آقای [سید محمد] خاتمی اطلاع داد که صدام ضمن نطقی اعلان کرده است که آتش بس را می پذیرد و شرط مذاکرات مستقیم با ایران قبل از آتش بس را پس می گیرد، به شرط اینکه بعد از آتش بس، ایران مذاکرات مستقیم را بپذیرد.
شب جلسه سران قوا در دفتر من بود. رئیس جمهور در جبهه هستند . آقایان [محمد جواد] لاریجانی و [سیروس] ناصری از وزارت خارجه آمدند؛ پیشرفت کار در سازمان ملل را گفتند و درباره خط مشی آینده مشورت شد. قرار شد مذاکره مستقیم پس از آتش بس پذیرفته شود. آقای لاریجانی گزارش سفر به شوروی را داد و گفت روس ها از موضع پائین برخورد کرده اند. خواستار گرمی روابط اند و از گرم شدن روابط ما با غرب نگرانند و از اینکه من آقای وورنتسف [معاون وزیر خارجه اتحاد جماهیر شوروی] را در سفر تهران به ملاقات نپذیرفتم، نگرانند. گفته اند فلانی چرا از ما رنجیده است؟ درباره تشکیلات ارتش و سپاه هم بحث شد. دیر وقت به خانه آمدم. یاسر از جبهه آمده و مهدی تلفن کرد که برای انتقال نیرو هواپیما لازم است.
١ – آقای هاشمی در این دیدار یادآور شد که ایران خواهان ختم جنگ و تأمین صلح در منطقه است . ایشان گفت: «همان‌گونه که حضرت امام با صراحت گفتند، پذیرش قطعنامه ۵۹۸ تاکتیک نیست و ما جداً خواهان ختم جنگ و تأمین صلح در منطقه هستیم و در این مدت روشن شد کسانی که مدعی صلح و ختم جنگ بودند در کارشان جدی نیستند . مشخص شد که شرارت ها را بعد از پذیرش قطعنامه چه کسی اد امه می دهد.» در این ملاقات سفیر هند نیز ضمن ابراز خوشحالی از قبول قطعنامه به وسیله ایران، انتصاب آقای هاشمی به سمت جانشینی فرماندهی کل قوا را ، زمینه تحولات جدیدی ذکر کرد و اظهار امیدواری نمود که هند نیز در بازسازی ایران سهیم باشد.
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن