توضیح فرزند ابوالفضل قدیانی درباره‌ی آزادی پدرش

/ در گفت‌وگو با انصاف نیوز مطرح شد /

محمدمهدی قدیانی، فرزند ابوالفضل قدیانی و وکیل دادگستری درارتباط با خبر آزادی موقت پدرش پس از رأی پزشکی قانونی به عدم تحمل کیفر، گفت: با توجه به سابقه‌ی حبس‌هایی که ایشان در پرونده‌های مختلف داشتند و همچنین مشکلات جسمانی آقای قدیانی از جمله مشکلات قلبی، چندین بار به صورت مطلق به ایشان عدم تحمل کیفر داده شده است. حتی دو حبسی که داشتند و هنوز تمام نشده بود به خاطر همین عدم تحمل کیفر تبدیل به مجازات جایگزین حبس شده است.

این وکیل دادگستری در این‌مورد به انصاف نیوز گفت: نمی‌دانیم که چرا باوجود این سابقه‌ی عدم تحمل کیفر، ایشان دوباره بازداشت شده‌اند و چه اتفاقی افتاده است. چون امروز صبح آمدند و ایشان را بازداشت کردند و بردند و برخی صحبت‌ها در شعبه‌ی اجرای احکام صورت گرفته است. با توجه به وضعیت جسمی ایشان – که ۷۴ سال سن دارند- دوباره بحث عدم تحمل کیفر مطرح شده است که البته به صورت موقت است.

قدیانی در ادامه افزود: ایشان برای همین پرونده‌ای که درحال اجراست، وثیقه هم سپرده‌اند. نکته‌ی مهم‌تر این است که این جلب عجیب است، به این دلیل که محکومینی که حبس هستند طبق قانون احضار می‌شوند و به آنها فرصت داده می‌شود که مراجعه کنند و خودشان را معرفی کنند و اگر این کار را نکنند ضامن و وثیقه گذارشان این کار را می‌کند و بعد از آن حکم جلب صادر می‌شود. اینکه چرا راسا جلب کرده‌اند، بدون اینکه اصلاً تلفنی بزنند و ابلاغیه‌ای بیاید برای ما جای سؤال است.

او عنوان کرد: زمانی که یک نفر محکوم به حبس شده و بازداشت می‌شود، اگر در زندان نباشد با قید وثیقه آزاد می‌شود. ایشان هم با وثیقه آزاد بوده‌اند و وثیقه گذاشته می‌شود که هروقت نیاز بود فرد به قوه قضاییه رجوع کند. قانون هم در این زمینه صراحت دارد و باید به ایشان اول ابلاغ می‌شده است که آقای قدیانی شما ده روز مهلت دارید که به شعبه‌ی اجرای احکام مراجعه کنید. این اتفاق هم حتی نیافتاده است و متاسفانه امکانش هم پیش نیامد که ما صحبت و سؤال کنیم که براساس چه قانون و رویه‌ای راسا ایشان را جلب کردید.

فرزند ابوالفضل قدیانی در انتها گفت: آقای قدیانی مشکلات جدی و حاد قلبی دارند، سال گذشته هم ایشان متاسفانه مریض احوال شدند و رماتیسم مفصلی هم گرفته‌اند. فارغ از این اتفاق، به دلیل مشکلات قبلی یا بالا رفتن سن در همان سال ۹۰ هم پزشکی قانونی بارها به ایشان عدم تحمل کیفر داده و به دلیل مشخصی هم این کار را کرده است، زیرا اگر اتفاقی برای ایشان در زندان بیافتد، مسوولیتش برعهده‌ی قاضی اجرای احکام و پزشکی قانونی خواهد بود. پزشکی قانونی به وظیفه‌اش عمل کرده و چندین مرتبه هم این کار را کرده است و براین اساس دو حبس ایشان تبدیل به جزای نقدی شد، اما اینکه در این حبس به این صورت عمل شده است، نمی‌دانم ویژگی خاصی دارد یا از جایی دستور داده شده است که ایشان باید این حبس را بگذراند. ما مطلع نیستیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن