فراخوانِ «ضرورتِ کنشگری حقوقی وکلا و کارآموزان وکالت»

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز با انتشار فراخوانی خطاب به اعضای کانون‏های وکلای دادگستری سراسر کشور، خواستار اولویت‌‏بخشیدن به نظام آموزش حقوق بشر برای وکلا و کارآموزان و زمینه‌‏سازی برای تشویقِ کنشگری حقوقی و ارائۀ خدمات عام‏‌المنفعه و داوطلبانۀ حقوق بشری با هدف ارتقای حقوق انسانی و ترویج و تحقق حقوق شهروندی شد. 

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، در این فراخوان که به پیوست نامه‌‏ای رسمی از طرف کانون وکلای دادگستری مرکز خطاب به رؤسای کلیۀ کانون‏های وکلای دادگستری کشور جهت استحضار و اطلاع‌‏رسانی به عموم اعضای کانون‏ها ارسال شده، چنین آمده است:

«هر وکیل، به‏‌مثابه یک مدافع حقوق بشر و هر کانون وکلا، به‌‏مثابه پایگاهی برای صیانت از حقوق شهروندی، آرمانی است که تحقق آن مستلزم همبستگی هدفمند جامعۀ وکلا و نقش‌‏آفرینی مدنی آن‏ها برای ترویج، تحقق، تثبیت و توسعۀ مفاهیم حقوق بشر و شهروندی در حوزۀ عمومی است. زیستِ شایسته و مسالمت‌‏آمیز شهروندان در گرو تضمین حکومت قانون بر مدار تکریم حقوق بشر و شهروندی است. احترام به حقوق بشر و آزادی‌‏های اساسی، مبنای تحقق صلح و منع خشونت در مناسبات مردم با هم و نظام حکمرانی خوب است. اکنون و در هنگامه‌‏ای که نهادینه‌‏سازی اصول و ارزش‌‏های حقوق بشری همچون یک ضرورت تاریخی فراروی توسعۀ متوازن و مردم‏‌مدار ایران مطرح است، لاجرم باید نسبت به آموزش و ترویج مبانی حقوق بشر به شهروندان کوشا بود و این ممارست را تا بدانجا پیش بُرد که هر یک از شهروندان به دژی مستحکم در دفاع از حقوق بشر مبدّل شوند.

آموزش حقوق شهروندی، منع تبعیض و رفتارهای تحقیرآمیز، منع خشونت، آموزش صلح، فراگیری مهارت‏های مدنی، مقابله با اشکال مختلف بی‌‏عدالتی، حمایت مقتدر از حقوق زنان و کودکان، ترویج و مطالبۀ استانداردهای حکمرانی شایسته، دفاع از حقوق افراد توانخواه و آسیب‏پذیر، درک ارزش‏ها و امتیازات جوامع چند‏ فرهنگی، احترام به حقوق اقلیت‏ها، تأمین حق بر محیط زیست سالم و … همگی از جمله مقولات مهم و مغفولی است که باید به‌‏درستی در مرکز توجهات و دغدغه‌‏های افکار عمومی قرار گیرند. در این گذرگاه تاریخی، از وکلای دادگستری به‌‏عنوان اعضای قدیمی‏ترین نهاد مدنی ایران انتظار می‌‏رود که وجدان بیدار، خِرِد نقاد و چراغ روشنگر جامعه باشند و با استفاده از تمام ظرفیت‌‏ها، منابع و ابزارهای قانونی، برای سامان‏دادن به جامعه‌‏ای آزاد، امن و عادلانه بکوشند. روا نیست از جایگاه ممتاز وکلای دادگستری برای پیشبرد و ارتقای چشم‌‏انداز یک جامعۀ خوب، غفلت شود. وکلای دادگستری به‌‏عنوان صنفی که بیشترین ارتباط را با بدنۀ جامعه و کلیۀ طبقات اجتماعی دارند، قادرند از کارِ حرفه‌‏ای خود به‏‌مثابه ابزاری برای تعقیب منافع عمومی و ساختنِ جامعۀ متعالی استفاده کنند. علی‌‏القاعده ایفای چنین کارکردی متکی به دانش و اِشراف وکلا به مبانی حقوق عمومی و حقوق بشر است. 

وکلای کم‏‌اعتنا به حقوق عمومی هرگز سنگربانان شایسته‌‏ای برای دفاع از حق‏ها و آزادی‌‏های بنیادین شهروندان نخواهند بود. برای پرورش وکلایی کنشگر و اثربخش، از جمله باید در نگاه سنتی حاکم بر شیوۀ پذیرش و آموزش کارآموزان بازنگری نمود. گنجاندن مضامین حقوق بشری، مفاهیم مبتنی بر قانون اساسی، قوانین اداری، مالی و حقوق شهروندی در آزمون وکالت و تدوین برنامه‌‏های آموزشی و تشویقی متناسب در دوره‏‌های کارآموزی، می‌تواند نسلی متفاوت از وکلا را بپروراند که پرچم صیانت از حقوق عمومی جامعه را به اهتزار درآورند. واقعیت تلخ این است که پیش از کانون‌‏های وکلا، این دانشکده‌‏های حقوق‌‏اند که نوعِ نگاه کنشگرانه به حقوق و اجتماع را در دانشجویان شکل نداده‏‌اند و نمی‌‏دهند. اما با وجود این، همچنان از کانون‏های وکلا توقع می‌‏رود تا در قلمرو مقدورات خود، با طراحی برنامه‌های آموزش پودمانی حقوق بشر به‌‏عنوان یکی از سرفصل‌‏های سامانۀ آموزشی دوران کارآموزی و حتی مرحلۀ اختبار، ورزیدگی وکلا در عرصۀ حقوق بشر و شهروندی را رقم زده و نقش تاریخی خود را در آموزش حقوق بشر به شهروندان ایفا نمایند. 

بی‌‏تردید، توانمند‏سازی وکلا و کارآموزان برای آموزش حقوق شهروندی و حقوق بشر و ایجاد زمینه برای کنشگری و ارائه خدمات عام‏‌المنفعۀ حقوق بشری، پایگاه مدنی کانون های وکلا را مستحکم‏‌تر از پیش خواهد ساخت و گامی بلند برای ارتقای حقوق انسانی در ایران عزیز به‌‏شمار خواهد رفت. وکلای دادگستری باید بانگ حق‏جویی و حق‏خواهی را بلندآوازه سازند و با اتحاد و ایستادگی بر سرِ آرمان عدالت و آزادی، به سهم خود، راهِ دشوارِ اصلاح و بهبود و ترقی را هموار نمایند.»


توضیح در ساعت ۱۲: با پوزش از مخاطبان، خبر به دلیل مشکلی فنی به صورت ناقص ارسال شده بود که تکمیل شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/Pn0SN
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن