مشاور امنیت ملی عراق نسبت به پیامدهای جنگ ایران و آمریکا هشدار داد

«فالح الفیاض»، مشاور امنیت ملی عراق ضمن تاکید بر این که بحران کنونی میان ایران و آمریکا صلح و ثبات در منطقه و جهان را تهدید می کند، هشدار داد که هیچ کس از فاجعه ناشی از درگیری نظامی احتمالی میان دو طرف در امان نخواهد بود.

به گزارش شفقنا به نقل از شبکه «الجزیره» قطر مشاور امنیت ملی عراق و رئیس سازمان بسیج مردمی (الحشد الشعبی) در برنامه «گفت و گوی ویژه» این شبکه خبری که در نخستین ساعت بامداد امروز (جمعه) پخش شد، اعلام کرد که کشورش به دولت آمریکا اطلاع داده که با هر گونه اقدام نظامی که احتمال دارد در منطقه خلیج فارس روی دهد، توانایی بغداد در کنترل تمامی مسائل داخلی تضعیف خواهد شد.

الفیاض در این باره تاکید کرد که دولت عراق خواهد توانست از نیروهای خارجی مستقر در خاک این کشور حفاظت کند با این حال بروز درگیری نظامی باعث خواهد شد همه احتمالات امکان پذیر باشند و توانایی بغداد در کنترل مسائل داخلی نیز تغییر کند.

مشاور امنیت ملی عراق در ادامه نیز ضمن تاکید بر این که بحران کنونی در منطقه خلیج فارس میان ایران و آمریکا، صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی را تهدید می کند، هشدار داد که رسیدن این بحران به سطح نظامی باعث یک فاجعه در منطقه خواهد شد که هیچ کسی از آن در امان نخواهد بود.

الفیاض ضمن اعلام این که این دیدگاه در میان کشورهای عربی در حال گسترش است که باید بحران میان ایران از یک طرف و عربستان سعودی و امارات از طرف دیگر، از راه گفت و گو حل و فصل شود، خاطر نشان ساخت که بازگشت عراق به آغوش جهان عرب از طریق شعله ور ساختن جنگ دیگری در منطقه نخواهد بود و این همان چیزی است که کشورش در این اواخر در نشست فوق العاده سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در شهر مکه مکرمه بر آن تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی عراق در رابطه با تحریم قطر از سوی عربستان، امارات، بحرین و مصر نیز ضمن تاکید بر این که کشورش از همان ابتدا با این مسئله مخالفت کرده، اعلام کرد که موضع عراق در این زمینه، پشتیبانی از گفت و گو و تفاهم برای حل و فصل اختلافات میان کشورهای عرب می باشد به ویژه آن که بحران کنونی تاثیر زیادی بر ثبات منطقه خلیج فارس گذاشته است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا