زنگنه: دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود

«بیژن نامدار زنگنه»، وزیر نفت گفت:

ما از اول گفته‌ایم نفت را سیاسی نکنید. نفت نباید سیاسی باشد. من حتی به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیشنهاد محکوم کردن اقدام آمریکا را در تحریم ایران و ونزوئلا دادم، اما برخی دوستان گفتند این سازمان سیاسی نیست و وارد این مباحث نشویم. دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود.

به گزارش ایسنا، بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری از شبکه دوم سیما با تشریح یکصد و هفتاد و ششمین نشست سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) در واکنش به اظهارات وزیر انرژی عربستان، گفت: ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست، بلکه بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه بوده است.

وی درباره اظهارات خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان که در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان از ایران به‌عنوان تهدیدکننده امنیت انرژی جهان نام برده بود، اظهار کرد: آقای فالح فرد تکنوکرات و محترمی است و به‌طور معمول حرف‌های سیاسی از ایشان نمی‌شنویم، احتمالاً از وی خواسته‌اند این حرف‌های سیاسی را بیان کند.
وی افزود: بهتر بود آقای فالح تا من آنجا (وین) بودم این حرف‌ها را بیان می‌کردند تا پاسخ دهم. چرا وقتی ٣٠٠٠ کیلومتر فاصله گرفتم این حرف‌ها را مطرح کردند؟

ایران بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه است

وزیر نفت با بیان این‌که ایران نه تنها تهدیدکننده امنیت انرژی نیست بلکه بزرگ‌ترین ضمانت‌کننده ثبات و امنیت انرژی در منطقه بوده است، اظهار کرد: ما از اول گفته‌ایم نفت را سیاسی نکنید. نفت نباید سیاسی باشد. من حتی به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) پیشنهاد محکوم کردن اقدام آمریکا را در تحریم ایران و ونزوئلا دادم، اما برخی دوستان گفتند این سازمان سیاسی نیست و وارد این مباحث نشویم.

به گفته زنگنه، دود سیاسی کردن بازار نفت به چشم همه می‌رود و فقط این‌گونه نیست که به چشم ما برود.

آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان است / ‏‬ نفت سلاح نیست

وی با بیان این‌که آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تهدیدکننده ثبات و امنیت انرژی جهان است، تصریح کرد: آمریکا از نفت به‌عنوان سلاح استفاده می‌کند. نفت سلاح است یا نیست؟ به ما بگویند. خمپاره یک سلاح است. تفنگ یک سلاح است. بگویند نفت سلاح است یا نیست؟ اگر سلاح است همه حق دارند از آن استفاده کنند. نمی‌شود کسی که زورش بیشتر است از آن استفاده کند و بگوید دیگران از آن استفاده نکنند.
وزیر نفت تاکید کرد: ما می‌گوئیم نفت سلاح نیست و بارها آن را مطرح کرده‌ایم، بنابراین از آن به‌عنوان سلاح استفاده نکنید.
زنگنه با بیان این‌که امنیت انرژی به نفع ایران است و آن‌ها (عربستان) دارند ما را به چیزی متهم می‌کنند که ما خود در صورت حادث شدن اتفاقی در خلیج فارس از آن متضرر می‌شویم، تصریح کرد: هم اکنون آن‌ها از وضع خلیج فارس سود می‌برند؛ قیمت بالای نفت به نفع عربستان است و عربستان نشان داده که خواهان قیمت نفت بالاست.
وی گفت: هم‌اکنون برای ایران بشکه‌های صادراتی اهمیت بیشتری نسبت به قیمت نفت دارند.

با همه توان برای صادرات نفت تلاش می‌کنیم

وزیر نفت درباره آخرین وضع فروش نفت اظهار کرد: با همه توان تلاش می‌کنیم، اعلام ارقام صادرات نفت برایم سخت است. اگر بگویم وضع‌مان خوب است آمریکایی‌ها ناراحت می‌شوند و فشار را زیاد می‌کنند اگر بگوییم خوب نیست، مردم نگران می‌شوند.
وی افزود: ما همه تلاشمان را می‌کنیم، به شوخی گفتم اگر دوستان در داخل بگذارند با یاری خدا از عهده دشمنان‌مان برمی‌آییم.
زنگنه درباره این‌که آیا شرایط صادرات نفت به سمت بهتر شدن می‌رود؟، اظهار کرد: من خیلی امیدوارم.

در اوپک چه گذشت؟

وزیر نفت درباره دستاوردهای یکصد و هفتاد و ششمین نشست اوپک برای ایران، با اشاره به این‌که تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک در نشست مشترک ماه دسامبر ۲۰۱۸ بر سر کاهش روزانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای برای حفظ تعادل بازار نفت توافق کردند، تصریح کرد: در نشست پیش روی (۱۷۶) بحث درباره تمدید این توافق نیز مطرح بود که ما روی آن بحثی نداشتیم حتی معتقد بودیم رقم کاهش می‌توانست بیشتر باشد که ظاهراً توافق نشد.
وی فرآیند تصمیم‌سازی را یکی از مشکلات پیش‌روی این نشست عنوان کرد و با بیان این‌که اعتراض خود را پیش از ورود به وین مطرح کردم، افزود: اوپک ۱۴ عضو دارد و همه دارای حق رأی مساوی هستند. تصمیم‌های اوپک باید با اجماع گرفته شود و نمی‌شود یک کشور با نام اوپک با کشور دیگری مذاکره کند و بعد بیاید بگوید این تصمیم را گرفتیم و شما اجرا کنید.
زنگنه گفت: ما که مهر پلاستیکی نیستیم که زیر تصمیم‌هایی که جای دیگر گرفته می‌شود، امضا کنیم.
وزیر نفت با بیان این‌که اعتراضات خود را با عناوینی مانند «تک‌روی» و «خطر یکجانبه‌گرایی در اوپک» عنوان کردم، ادامه داد: همچنین اعلام کردم یکجانبه‌گرایی اوپک را نابود می‌کند و حتماً باید تصمیم‌های اوپک در درون این سازمان پخت و پز و گرفته شود.
وی درباره این‌که آیا منظورتان به طور خاص عربستان است، تصریح کرد: من اسم خاصی را نبردم و الان هم نمی‌خواهم به دلیل مراعات همکاری‌های درازمدت از کشوری اسم ببرم.

زنگنه با بیان این‌که حرف‌های من درباره «تک‌روی» و خطر «یکجانبه‌گرایی در اوپک» به خوبی شنیده شد، افزود: در روز نشست اوپک به من پیغام دادند، خواهش می‌کنیم دیگر این موضوع را در گفت‌وگوهای خود بیان نکنید ما حرف‌های شما را شنیدیم و پیام دریافت شد.

با قدرت از حق ایران دفاع می‌کنم

وزیر نفت از منشور همکاری اوپک و غیر اوپک به عنوان دیگر موضوع مطرح شده در نشست ۱۷۶ اوپک نام برد و یادآور شد: اوپک و غیر اوپک پس از توافق سال ۲۰۱۶ یک بیانیه همکاری داشتند که بر اساس آن اعضای اوپک و غیر اوپک بدون تعهد برای بهبود بازار نفت با هم همکاری می‌کردند.
وی با بیان این‌که در نشست پشت درهای بسته اوپک (نشست ۱۷۶ عادی اوپک) که بیش از پنج ساعت به درازا کشید، فرآیند منشور همکاری اوپک و غیر اوپک میان ایران و یک عضو دیگر اوپک مورد بحث و بررسی قرار گرفت، افزود: ما نگرانی‌هایی هم در این زمینه داشتیم که سازمانی تشکیل نشود که جای اوپک بنشیند و عده‌ای در شرایطی که ایران وضع خاصی دارد، اوپک را یدک بکشند و دنبال خود ببرند.
زنگنه ادامه داد: پس از ساعت‌ها بحث طولانی که انجام شد آنچه ما می‌خواستیم پذیرفته شد که بخشی در منشور همکاری اوپک و غیر اوپک و بخشی نیز در قطعنامه وزیران اوپک آمده است.
به گفته وزیر نفت، آنچه در منشور همکاری اوپک و غیر اوپک منظور شده، این است که تشکیلات جدیدی به وجود نخواهد آمد بلکه گفت‌وگوی بین اوپک و غیر اوپکی‌ها شکل خواهد گرفت. تصمیم‌های این منشور تعهدآور نیست، پیوستن به آن داوطلبانه است، ریاست آن چرخشی است و دائمی نیست، کشورهای عضو هم فرصت دارند مجوزهای لازم را از دولت‌های خود دریافت کنند و همه این موارد قید شد.
وی افزود: نگرانی من برای اوپک این بود که با یکجانبه‌گرایی و تک‌روی اساساً دیگر اوپکی نباشد و دیدگاه‌های دو کشور به بقیه دیکته شود. به‌ویژه آن‌که آنان فکر می‌کردند ایران در موقعیتی است که حرف نمی‌زند و سکوت می‌کند، در حالی که ما این کار را نکردیم و بسیار محکم از حقوق ایران و اوپک دفاع کردیم.
زنگنه تاکید کرد: هیچ وقت در مجامع بین‌المللی رودربایستی نداشته و ندارم و با قدرت از حق ایران دفاع می‌کنم.

تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک شامل ایران نمی‌شود

وی درباره این‌که تمدید توافق کاهش تولید نفت اوپک شامل ایران می‌شود، پاسخ منفی داد و گفت: ایران، ونزوئلا و لیبی مشمول توافق کاهش تولید نیستند.
وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که ایران در صورت عادی شدن روابط به سرعت به بازار برمی‌گردد؟، اظهار کرد: بارها گفته‌ام اگر شرایطمان عادی شود بدون هیچ ملاحظه‌ای به بالاترین سقف تولید و صادرات ممکن خواهیم رسید.

آمریکا بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان

زنگنه درباره این‌که آیا در رفتار آمریکا از یک مصرف‌کننده عمده به یک تولیدکننده بزرگ تغییری ایجاد شده است؟، اظهار کرد: من فکر می‌کنم یکی از دلایل تحریم علیه ایران و ونزوئلا، باز کردن بازار برای فروش نفت آمریکاست.

وی با بیان این‌که تولید نفت آمریکا ظرف دو سال و در فاصله ژانویه ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹، سه میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است، یادآور شد: آمریکا هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت دنیاست و پس از آن روسیه با بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز و عربستان با بیش از ۹ میلیون بشکه در روز در جایگاه بعدی قرار دارند.

وزیر نفت با بیان این‌که از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون نیز روزانه ۵۰۰ هزار بشکه دیگر به تولید نفت آمریکا افزوده شده، یعنی در مجموع افزایش تولید نفت آمریکا روزانه ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بوده است، گفت: این موضوع (افزایش تولید نفت اوپک) به هیچ‌وجه در محاسبات اوپک دیده نشده است و کسی در بازار تصور نمی‌کرد که آمریکا با چنین سرعتی به تولید خود بیفزاید.

زنگنه ادامه داد: این مقدار تولید نفت نیازمند بازار است و با کاهش تولید عادی اوپک جبران نمی‌شد و در نتیجه آمریکا باید شوک‌هایی به بازار وارد می‌کرد تا بتواند برای خود بازار پیدا کند. بخشی از تحریم‌ها در این جهت است که آمریکا بتواند به تولید و توسعه شیل اویل ادامه دهد.
وی درباره این‌که آیا مصرف‌کنندگان عمده نفت مانند چین از وضع کنونی بازار نفت و همکاری عربستان و روسیه راضی هستند؟ پاسخ داد: به‌طور کلی ما در اوپک از همکاری تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان استقبال می‌کنیم، چون معتقدیم بی‌ثباتی در بازار و نوسانات قیمت نفت به تولیدکننده و مصرف‌کننده آسیب می‌زند.

وزیر نفت درباره این‌که تولید شیل اویل در چه دامنه قیمتی باصرفه است؟، گفت: بستگی به میدان دارد، در میدان‌های مختلف متفاوت است، اما آن‌گونه که هم‌اکنون می‌گویند به زیر ۴۰ دلار برای هر بشکه هم رسیده است.

وزیر نفت در ادامه گفت: پالایشگاه‌های نفت ما حدود یک سال است که با ظرفیت بالا کار می‌کنند و این هفته تولید بنزین ایران از ١١٠ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند. افزایش قابل‌توجهی در ظرفیت پالایشی خواهیم داشت و در شرایط تحریم، همکاران صنعت پالایش ما بسیار خوب کار می‌کنند.

زنگنه درباره دو نفتکش توقیف شده ایران در جبل‌الطارق و دریای سرخ نیز گفت: وزارت امور خارجه ایران مسئله نفتکش توقیف‌شده در جبل الطارق را با قدرت دنبال می‌کند و امیدواریم به نتیجه برسد. درباره نفتکشی که در عربستان است، توقیفی در کار نیست و با مذاکرات شرکت ملی نفتکش حل خواهد شد.

وزیر نفت همچنین اعلام کرد: الزام استفاده از کارت سوخت از مرداد امسال در دستور کار قرار می‌گیرد.

زنگنه درباره اولویت‌های وزارت نفت تصریح کرد: طرح‌های توسعه‌ای که تنها به منابع خودمان متکی است، مثل اکتشاف، در این شرایط با تاخیرهایی همراه می‌شود اما همچنان طرح‌های اولویت‌دار مانند میدان‌های مشترک را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: امسال روزانه حدود ٨٠ میلیون مترمکعب گاز معادل سه فاز پارس جنوبی به مدار تولید می‌آید. در شرکت‌های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی و نفت فلات قاره ایران، طرحی با عنوان “نگهداشت و افزایش توان تولید نفت” داریم که تجهیز سرمایه از طریق بازار سرمایه انجام می‌شود و برای اجرا از ظرفیت شرکت‌های داخلی استفاده می‌کنیم و نزدیک ٦ هزار میلیارد تومان مناقصه‌های آن برگزار و قراردادهایش نیز امضا شده است.

وزیر نفت درباره گازرسانی به روستاها نیز گفت: روزانه ٨ تا ٩ روستا گازرسانی می‌شود و جمعیت زیر پوشش کشور امسال به بیش از ٩٥ درصد می‌رسد.

زنگنه در زمینه صنعت پتروشیمی نیز اعلام کرد: حداکثر تا اوایل سال ١٤٠٠ ارزش تولیدات پتروشیمی نسبت به سال ٩٢ دو برابر خواهد شد و بخش قابل‌توجهی از محصولات به عنوان خوراک صنایع پایین دستی پتروشیمی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: ظرفیت پالایش روزانه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با اجرای فاز چهارم مجازی، امسال به ٤٨٠ هزار بشکه می‌رسد.

زنگنه تصریح کرد: به‌طور کلی مشکل صادرات گاز مایع (ال‌پی‌جی) نداریم. در زمینه ساخت داخل، خانواده‌های جدید کالایی به فهرست طرح ۱۰ گروه کالاهای کاربردی نفت افزوده می‌شود و رونقی در کار تولیدکنندگان ایجاد می‌کند. البته این‌ها همه منوط به تقاضای ماندگار و در نتیجه تأمین منابع است.

وی همچنین گفت: نخریدن تجهیزات از شرکت‌های داخلی، به معنای خرید خارجی نیست.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا