برای شرکت در نظرسنجی، کلیک کنید

ظریف: توافق مبهم و ناقص را نمی‌پذیریم

وزیر خارجه کشورمان گفت: ‌توافق مبهم و ناقص را نمی‌پذیریم بنابراین تا زمانی که درباره همه موارد توافق نشود هیچ توافقی صورت نمی‌پذیرد.
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف با تاکید بر اینکه برای رسیدن به توافق کامل هیچ توافقی وجود نخواهد داشت گفت: بعد از اینکه مقام معظم رهبری روی یک مرحله ای بودن توافق تاکید کردند، فرمایشات ایشان همواره فصل الخطاب و راهگشا بوده است و ما هیات مذاکره کننده بسیار خوشحالیم که این بار فرمایشات مقام معظم رهبری درست خطی بود که ما همواره دنبال آن بودیم و خودمان این تحلیل را داشتیم که توافق های کوچک، مقطعی و جداگانه به نفع کشور و سایر مذاکره‌کنندگان نیست.
وی در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر با بیان اینکه توافق‌های کلی، جا را برای تفسیرهای مختلف باز می کند و باید همه طرف‌ها نگران چنین توافقی باشند، افزود: هر زمان که دیدگاههای طرف‌ها به هم نزدیک شد باید در یک زمان بر روی کاغذ آورده و متن نهایی شود و این سیاستی است که دنبال می‌کنیم.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است، گفت: ایران در برابر فشار و تحریم تسلیم نمی‌شود و تنها راه رسیدن به راه حل، مذاکره با ایران بر اساس مبانی‌ای است که در توافق ژنو روی آن توافق شده است.
ظریف با اشاره به اینکه جلسات خوبی در سطح معاونان در ژنو برگزار شده است، افزود: در بحث تحریم‌ها و سایر موضوعات که باید به توافق رسید بحث‌های خوبی شده است ، البته روی موضوعات توافقی نشده است و حتی اختلاف نظرهایی درباره برخی موضوعات همچنان وجود دارد که من فکر می‌کنم اختلاف نظر اصلی ، روانی است که برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا و برخی جناح‌های داخلی آمریکا احساس می‌کنند که تحریم‌ها یک سرمایه برای آنان است ، در صورتیکه تحریم‌ها جز هزینه هیچ سودی برای آنان نداشته است .
وی گفت: تا زمانی که این باور در ذهن مذاکره‌کنندگان تغییر نکند و یا نتوانند در برابر فشارهای سیاسی گروه‌ها و افرادی که منافعشان در تنش است مقاومت کنند، رسیدن به توافق کار بسیار مشکلی خواهد بود، زیرا تا زمانیکه هدف را حفظ فشار بر ایران بدانند هیچ‌گاه به نتیجه نخواهند رسید ،ما هم براساس فتوای رهبری و هم بر اساس نگرش کلی نظام سلاح هسته ای را مخلّ صلح و امنیت بین المللی و همین طور مخلّ امنیت خودمان می دانیم.
ظریف تاکید کرد: تا زمانیکه فکر کنند با فشار می توانند به راه حل برسند و تحریم را اهرم فشار خوبی قرار دهند راه حل دور از دسترس خواهد بود. احترام به حقوق ملت ایران تنها راه رسیدن به توافق جامع هسته‌ای خواهد بود.
وی در ادامه درباره حضور رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و همچنین دستیار ویژه رییس جمهور در مذاکرات گفت: به نظر مسولان کشور در حال حاضر به شرایطی در مذاکرات رسیده ایم که بحث‌های هسته ای نیاز به تصمیم گیری جدی در سطح عالی کشور دارد ، به همین دلیل از آقای صالحی درخواست شد تا در این دوره از مذاکرات حضور داشته باشد تا موضوعات به صورت شفاف، دقیق و ریز بررسی شود.
وی افزود: موضوعات هسته ای ابعاد مختلفی دارد ، ما غنی سازی و راکتور اراک را داریم ، مجموعه این بحث ها نیاز به اشراف کامل به برنامه هسته ای صلح آمیز کشور دارد که آقای صالحی به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی ، فردی متخصص و علمی با سوابق هسته ای است که در این حوزه اشراف کامل دارند.
وزیر خارجه کشورمان گفت: این بار احساس کردیم که زمان زیادی به پایان مهلت باقی نمانده است که باید در یک سطحی با اشراف کافی به موضوعات که همه مسایل را همه جانبه نگاه کند ، شخص آقای صالحی می تواند در این بخش به ما کمک کند ، طرف آمریکایی هم در این جلسه در پاسخ به پیشنهاد ما در سطح وزیر انرژی حاضر شد .
وی با بیان اینکه حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور در این مذاکرات بوده است گفت : برای هماهنگی با ریاست جمهوری و کشور حضور وی هم ضروری بود .
وی با تاکید براینکه مذاکرات در سطح ۱+۵ برگزار می شود چون معاون مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا حضور دارد، گفت: این مذاکره ای است میان ایران و ۱+۵ که نقش آمریکا به دلیل میزان پررنگ بودن دشمنی های آن برخی نشست ها را ضروری می کند .
وی گفت: با سایر اعضای۱+۵ همواره به صورت دوجانبه دیدارهایی داشته ایم که جدیدترین آن با چین و روسیه بود.
ظریف گفت: در مذاکرات هسته ای نیاز به اراده سیاسی است که با این حضور نشان دادیم که مقامات عالی ایران این اراده سیاسی را دارند و امیدواریم که طرف مقابل هم این اراده را از خود نشان دهد .
انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن