پاسخ حجاریان اصرار سلیمی نمین

«دو عقده در لسان» | پاسخ  سعید حجاریان به پیشنهاد مناظره عباس سلیمی نمین | روزنامه سازندگی ۱۷ تیر ۱۳۹۸

✅ جناب آقای سلیمی نمین

✅ مرقومه شریفه منتشره در روزنامه سازندگی [لینک] واصل شد؛ از حسن‌نظر شما سپاسگزارم. در یادداشت مزبور پیشنهاد مناظره با اینجانب را مطرح فرموده بودید البته مستحضرید مناظره آدابی دارد! اولین آنها تناظر میان مناظرین است. این را خدای ناکرده از این باب نمی‌گویم که خود را اجل از انجام مناظره‌ با شما می‌‌دانم؛ حضرتعالی واجد کمالات و سجایای فراوان هستید و این ناچیز خود را اخس از آن می‌داند که با چون شمایی هم‌آوردی کنم.

✅ مشکل جای دیگری‌ست. همانگونه که اطلاع دارید من دو عقده در لسان دارم که با دعای حضرت موسی نیز قابل رفع نیست. اول آنکه اختلال تکلم مانع از انجام هر نوع مناظره‌ می‌شود. دیگر آنکه در بسیاری از امور ناگزیر از خودسانسوری هستم تا مبادا خفیه‌نویسان دامن‌‌ام را بگیرند و کار به جای باریک بکشد! خوشبختانه شما از این دو مشکل بری هستید. اولا بحمدالله طلیق‌اللسان هستید و ثانیا محدویتی برای ابراز عقایدتان ندارید. لذا با کمال تأسف باید بگویم قادر نیستم دعوت شما را اجابت کنم.


پاسخ عباس سلیمی نمین به یادداشت سعید حجاریان

✅ جناب آقاى سعید حجاریان

✅ با سلام و تشکر از اظهار لطف و بزرگوارى شما نسبت به این کمترین حوزه قلم، از همین میزان عنایت و بیان ملاحظات قدردانم.

✅ راستش دعوت به مناظره‌ قلمى متاثر از پیامى بود که در اوایل روى کار آمدن آقاى ترامپ از سوى شما به واسطه یکى از خویشاوندانتان -که در جبهه اصولگرایان داراى وزانتى است- دریافت شد. دعوت به همگرایى و گفت‌وگو در برابر تشدید خصومت‌هاى دشمن موجب امیدوارى بود. افسوس که این مسرت دوام چندانى نداشت و در فاصله کوتاهى رویکردتان به طور اساسى تغییر کرد.

✅ اما در مورد «دو عقده در لسان» که کم سعادتى مرا موجب شده است باید معروض دارم که همواره براى شما دستیابى به سلامت کامل آرزو نموده‌ام و اکنون نیز شفاى عاجل برایتان از خداوند متعال مسئلت دارم. البته اجازه دهید از تجاهل‌العارف نمودنتان گله‌مند باشم. درخواست بنده ارتباطى با لکنت در کلامتان نداشت، بلکه به روانى قلمتان و پر کارى آن مرتبط است.

✅ اما در مورد مشکل دوم تنها مى‌توانم آرزو کنم خفیه‌نویسى از دست‌آموزانتان را به امر شما بگمارند که از سعه صدر و وسعت نظر استاد بهره کافى و وافى برده باشد. ضمن اینکه ظاهرا خفیه‌نویسان به امور پنهان سیاست‌پیشگان مشغولند و نه به آنچه مکتوب مى‌شود و همگان از آن آگاه‌اند و بعضا چو منى به نقد آن مى‌پردازند.

✅ جناب آقاى حجاریان! شما از جمله کارآزمودگان برجسته عملیات روانى هستید -که مظلوم‌نمایى بخش ناچیزى از آن است- از این رو خواهشمندم از این توانمندى در مورد درخواستى که از سر دلسوزى و علاقمندى به خودتان و آحاد ملت بیان شده، بهره نبرید.

✅ فلذا مجددا درخواست خود را تکرار مى‌کنم، زیرا معتقدم اگر بتوانیم از طریق بحث‌هاى مکتوب اندیشه‌محور به تعاریف واحدى در مورد موضوعات اساسى نایل آییم به نحو شایسته‌ترى از مصالح ملت پشتیبانى خواهیم کرد.

✅ ما هنوز فهم مشترکى از مقاومت آن هم در این شرایط نداریم. آیا این راهبردى که ملت ایران از ابتدای دهه چهل تاکنون در پیش گرفته اجتماعى است یا سیاسى؟ اگر اجتماعى است کشاندن آن به عرصه سیاست، آن هم سیاست‌ورزى معیوب به چه میزان زیان‌بار خواهد بود؟

✅ طرح مسائلى از این قبیل مى‌تواند تقویت توان ملى را در پى داشته باشد. لذا امیدوارم ما نیز در این وادى نقشى -هر چند اندک- ایفا کنیم.

✅ با تشکر | عباس سلیمى نمین | مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

نامه‌ی سلیمی نمین به حجاریان

خط امام، اصلاحات و جنبش‌ سبز | سعید حجاریان

همه‌ی آنها که مقابل تجزیه‌ی ایران خواهند ایستاد؛ گفت‌وگو با حجاریان

چند نقد دیگر به تحلیل حجاریان درباره‌ی سناریوی تجزیه

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. به ادبیات قبلی وبعدی این دونفر توجه کنید اصالت اندیشه ونیکواندیشی را بین هردومقایسه کنید…….نه حجاریان مانند سلیمی نمین میتواند بگوید ونه سلیمی نمین مانند حجاریان بین انان شکافی ژرف از نیک نگری تا………وجوددارد…

  2. ظاهرا آقای سلیمی نمین، فرصت خوبی برای نیش و کنایه زدن به حجاریان پیدا کرده، و نیشتر میزند بر زخمش.

  3. سلیمی نمین ! دروغ در روز روشن؟ مصاحبه رضا خاتمی با آپارات از زوایای پنهان بود یا بیانات آشکار که بر خلاف آزادی بیان موجب حکم دو سال حبس شد ؟ خفیه نویسان مربوطه هیچ ! جناب حجاریان بزرگواری کردند که به شلیک کنندگان اشاره نکردند

  4. تکرار درخواست مناظره علی رغم تاکید طرف مقابل به نبود امنیت لازم پس از بیان نظرات، نشون می ده مورد محمدرضا خاتمی خوب به دهن دوستان مزه کرده که با گرفتن یه نظر در مورد تقلب ۸۸ تونستند دو سال بفرستنش زندان. سعید جان، آماده باش : یه نظری چیزی بده، بقیه اش با عزیزان !

  5. جناب سلیمی ، صدرالمحبوبین طیف شما اقای رئیسی در صدر قضا است. خب بهانه را از حجاریان ! با تضمین ایشان در خصوص تامین آزادی بیان و قبل و بعد بیان ، در این مناظره صرفا ، کتبا به ایشان ارائه دهید ؛ تا سیه روی شود هر که در او غش باشد !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا