دیپلماسی اروپایی برای نجات برجام

ایرنا نوشت: در شرایطی که یک هفته دیگر فرصت ۹ روزه‌ای که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه از حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران برای بررسی شرایط بمنظور از سرگیری گفت وگوهای طرفین برجام درخواست کرده بود،به پایان می رسد، سفر مجدد مشاور ارشد رئیس جمهوری فرانسه به ایران گمانه‌ها بر عزم کاخ الیزه برای تحقق این شرایط را تقویت کرده است.

مقام‌های فرانسوی روز گذشته (دوشنبه) اعلام کردند که «امانوئل بُن» مشاور ارشد مکرون به تهران سفر می‌کند و روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مسؤولان ایرانی دیدار خواهد کرد.

این دومین سفر بن به تهران در هفته های اخیر است؛ مشاور دیپلماتیک دولت فرانسه که همچنین پیشینه فعالیت در سفارت این کشور در تهران را هم دارد و به خوبی با سیاست خارجی ایران آشنا است، ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) برای انجام گفت وگوهای سطح بالا و با هدف کمک به کاهش تنش‌ها به تهران آمده بود.

این سفر به دنبال گفت وگوی تلفنی یک ساعته مکرون و روحانی در روز شنبه گذشته (۱۵ تیر ماه) و به دنبال آن رایزنی‌های تلفنی رئیس جمهوری فرانسه با همتای آمریکایی اش انجام می‌شود.

مکرون پیشتر گفته بود که سعی خواهد کرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را متقاعد کند تا با هدف کاهش تنش‌ها در منطقه، برخی تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کند.

وی تحریم پشت تحریم، تحریکات و استحکامات نظامی را از این حیث که منطقه را به آتش می‌کشد و می‌تواند منجر به واکنش‌های شدید شود، اقدامی به شدت خطرناک عنوان کرده بود.

بن در حالی امروز (سه شنبه) به تهران می‌آید که سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در نشست خبری روز گذشته گفت: ما نه امید و نه اعتمادی به کشوری داریم اما باب دیپلماسی باز است. ما فعلاً شنونده هستیم.

«سید عباس موسوی» گفت که براساس نامه رئیس‌جمهوری به سران کشورهای باقی مانده در برجام و بیانیه شورای عالی امینت ملی گام‌هایمان را برمی‌داریم. اگر کشورهای اروپایی نگران حفظ برجام هستند، باید گام عملی بردارند در غیر این صورت با سفر برای سفر و سفر برای عکس یادگاری گرفتن تنها به آنها خوش آمد می‌گوییم.

سفر بن به تهران یک روز مانده به نشست فوق العاده شورای حکام آژانس انرژی اتمی در روز چهارشنبه در باره ایران به درخواست آمریکا انجام می‌شود.

دو دور گفت وگوی تلفنی مکرون و روحانی که در فاصله کمتر از دو هفته انجام شد (گفت و گوی پیشین سه شنبه شب چهار تیر ۹۸ صورت گرفت) و رایزنی‌های رئیس جمهوری فرانسه با رئیس جمهوری آمریکا که چندی پیش از ابراز تمایل مکرون برای سفر به تهران گفته بود، نشان می‌دهد که پاریس به عنوان میانجی گر اصلی برای کاهش تنش‌ها و نیز از سرگیری مذاکرات برجامی تلاش می کند؛ چیزی که پیشتر در مورد «آبه شینزو» گمان می‌رفت.

رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری پایانی «گروه ۲۰» در اوزاکا ژاپن گفته بود: مکرون پیش من آمد. می‌دانید که آنها با ایران روابط تجاری دارند. او به من گفت دوست دارد برود و آنها (ایرانی‌ها) را ببیند. من مشکلی در این نمی بینم.

مکرون از روحانی تا ۱۵ ژوئیه ماه (۲۴ تیر ماه) فرصت گرفته تا با دیگر متحدان اروپایی فرانسه برای بررسی شرایط از سرگیری مذاکرات برجامی گفت وگو کند. پیشنهادی که موافقت رئیس جمهوری ایران را به همراه داشت.

از سوی دیگر کاخ سفید دیروز اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون همتای فرانسوی وی در مورد ایران گفت وگو کرده اند.

تلاش‌های فرانسه در حالی انجام می‌شود که «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته با انتشار گزارشی، غنی‌سازی فراتر از ۳.۶۷ درصدی را در ایران تایید و اعلام کرد که برابر اعلام اپراتور کارخانه غنی‌سازی سوخت، این غنا ۴.۵ درصد است.

فرانسه و آلمان روزهای یکشنبه و دوشنبه بدنبال اعلام گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام کرده بودند که منتظر تاییدیه ای از سوی آژانس در مورد گام دوم ایران هستند.

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد پاریس در تماس نزدیک با شرکای برجام، برای کاهش تنش‌ها تلاش می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه در این بیانیه افزود: ما منتظر تایید این اقدام از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و از ایران درخواست می‌کنیم که به فعالیت‌های مغایر با تعهداتش پایان دهد.

همچنین در این بیانیه تاکید شده است: فرانسه در تماس نزدیک با شرکای مربوطه در برجام برای انجام اقدام‌های لازم در کاهش تنش‌های مرتبط با موضوع هسته‌ای ایران است.‌

در عین حال، یک مقام کاخ الیزه فرانسه ضمن ابراز نگرانی مجدد پاریس ازکاهش تعهدات برجامی ایران گفته بود که مکانیسم حل اختلافات تحت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ وین (برجام)، یک گزینه در این مرحله نبوده و فعال نمی‌شود.

این مقام روز یکشنبه در واکنش به گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی به خبرگزاری رویترز گفت: اولویت ما تلاش برای کاهش تنش بوده و این (مکانیسم حل اختلافات – ماشه)، گزینه ما در حال حاضر نیست.

به گفته این مقام رسمی، رئیس جمهور فرانسه روز ۱۵ ژوئیه را برای از سرگیری گفت وگوها میان طرف‌های توافق بدون بیان آنچه که پس از آن رخ خواهد داد اعلام کرده است.

طبق مکانیسم حل اختلاف در برجام، اگر هر کشوری نسبت به نقض عهد یکی از طرف‌ها مدعی «عدم پایبندی اساسی» شود این ادعا طی یک فرآیند چند مرحله‌ای و نسبتاً طولانی مدت برای تصمیم گیری به صورت اجماعی به کمیسیون مشترک ارجاع می‌شود که این کمیسیون هشت عضو شامل ایران، نماینده اتحادیه اروپا و کشورهای ۱+۵ دارد.

هفته پیش رو، هفته سخت دیپلماسی اروپا برای کاهش تنش‌هایی است که چندی است دستمایه و عامل احتمالی خطرناکی برای بروز هر گونه نزاع بین طرف‌های درگیر شده است. اگر چه ایران بارها اعلام کرده است بدنبال جنگ نیست.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن