قرار منع تعقیب برای شکایت‌های ۸۸ تا ۹۱ از روزنامه‌ی کیهان

به‌خاطر عدم اقدام تعقیبی قضایی

حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه‌ی کیهان برای تعدادی از شکایت‌های میرحسین موسوی، سیدمحمد خاتمی، محمدرضا شجریان و تعدادی دیگر از شخصیت‌ها، افراد در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ و حتی در یک مورد دادستانی در ۹۱، منع تعقیب شد.

به گزارش انصاف نیوز، این قرار که از چند روز پیش به شاکیان یا وکلای آنها ابلاغ شده به مدت ۱۰ روز جای اعتراض دارد؛ منع تعقیبی که به خاطر مرور زمان و در مورد آخر «عدم احراز ادله» از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه صادر شده است.

فهرست شاکیان در این پرونده از حسین شریعتمداری به شرح زیر است، البته در میان آنها به شکایتی از روزنامه‌ی ایران هم اشاره شده است:

قربان بهزادیان، رییس ستاد انتخابات میرحسین موسوی به خاطر ۵ شماره از این روزنامه بین ۹ خرداد تا ۱۶ خرداد ۸۸ به اتهام «تبلیغ له یکی از نامزدها علیه دیگر کاندیداها» از شریعتمداری شکایت کرده بود.

سیدعلیرضا بهشتی به خاطر مطلب منتشره در تاریخ ۱۴ تیرماه ۸۸ به اتهام افترا و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی

میرحسین موسوی به اتهام افترا، توهین و نشر اکاذیب به خاطر مطالبی در شماره‌های ۱۰ و ۱۱ مرداد ۸۸ شکایت کرده است. سیدمحمد خاتمی نیز به همین خاطر شکایت جداگانه کرده بود.

محمدمهدی امامی ناصری به خاطر دو مطلب در شماره‌های ۱۳ و ۲۱ مرداد ماه به اتهام افترا، توهین و نشر اکاذیب شکایت کرده است.

دفتر حقوقی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی هم به اتهام توهین، افترا و نشر اکاذیب در مطلبی در شماره‌ی ۹ شهریور ۸۸ شکایت داشته است.

شکایت خانه‌ی سینما به خاطر مطلبی در ۱۱ تیرماه به اتهام توهین و نشر اکاذیب شکایت کرده است.

لیلی زارعی نیز به مطلبی در شماره‌ی ۲۱ مردادماه به اتهام افترا و نشر اکاذیب پرداخته است.

ابوالفضل فاتح نسبت به مطلبی در ۱ مردادماه ۸۸ به اتهام توهین، افترا و نشر اکاذیب از کیهان شکایت کرده بود.

محمدرضا شجریان نیز به خاطر دو مطلب در شماره‌های ۱۰ و ۱۴ تیرماه به اتهام افترا و نشر اکاذیب از کیهان شکایت کرده است.

محمد خاتمی شکایتی دیگر هم به خاطر مطلب منتشره در ۲۳ دیماه ۸۸ به اتهام افترا و نشر اکاذیب داشته است.

شکایت مهدی ملالو علیه مدیر مسوول روزنامه‌ی ایران نسبت به مطالب منتشر شده در تاریخ ۱۴ مرداد ۸۹ به اتهام نشر اکاذیب.

دادیار شعبه اول دادسرای کارکنان دولت نیز به خاطر مطلبی در ۲۴ شهریورماه به اتهام نشر اکاذیب شاکی شریعتمداری بوده است.

مهدی فتحی زاده نیز به همین اتهام در شماره‌ی ۲۹ شهریور ۸۹ از او شاکی بوده است.

خدارحم مقیمی دهکردی هم به مطلبی مربوط به ۲۲ آذر ۸۸ به اتهام نشر اکاذیب شکایت کرده بود.

شکایت بعدی مربوط است به امیرحسین آذرمنش به‌عنوان رییس دادگستری سرابله به خاطر مطلبی در ۷ دیماه ۹۰ به اتهام نشر اکاذیب.

همچنین شکایت سیدعلی موسوی مطلق به اتهام نشر اکاذیب از شریعتمداری به خاطر مطلبی در شماره‌ی ۳ آبان ۸۹.

عباس امیری‌فر نزدیک‌ترین روحانی دولت احمدی نژاد به او هم به خاطر دو مطلب در ۱۷ تیرماه ۸۹ و نیز ۱۸ دیماه آن سال از کیهان شکایت کرده بود.

شکایت آخر درج شده در قرار منع تعقیب مربوط است به شکایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری علیه شریعتمداری به اتهام نشر اکاذیب به خاطر مطلبی در تاریخ ۲۶ شهریور سال ۹۰.

بازپرس در این باره نوشته است:

«در متن قرار نهایی نوشته شده که صرف‌نظر درستی یا نادرستی مطالب عنوان شده و همچنین انتساب و یا عدم انتساب آن به متهم یا متهمان مذکور، نظر به اینکه جرائم مذکور دارای مجازات درجه ۶ هستند و مرور زمان مجازات درجه شش از تاریخ آخرین اقدام تعقیبی تا صدور حکم قطعی ۵ سال است و نظر به اینکه زمان مذکور در پرونده منقضی شده است، بنابراین با عنایت به مراتب مذکور مستندا به بند ت ماده ۱۱ و ماده ۱۹ و بند ت و تبصره یک ماده ۱۰۵ قانون مجازات اسلامی و مواد ۶۹۷ و ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) در ماهیت موضوع و بند ت ماده ۱۳ و مواد ۲۶۴ و ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری در شکل موضوع مطروحه قرار موقوفی تعقیب صادر و اعلام می‌شود.

در خصوص اعلام جرم صورت گرفته از ناحیه‌ی دادستان عمومی و انقلاب تهران به تاریخ ۲۸ آذر ۹۱ علیه روزنامه‌ی کیهان با مدیر مسوولی آقای حسین شریعتمداری دائر بر توهین به مقدسات به لحاظ عدم کفایت ادله جهت احراز وقوع رفتار مجرمانه مستند به ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۲۶۴ و ۲۶۵ قانون آیین دادرسی کیفری قرار منع تعقیب صادر و اعلام می‌شود».

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. آقای رئیسی پس کو عدالت در قضاوت ؟ شما که این همه سر و صدا در صدا و سیما برای احقاق حق مردم به پا کرده اید !!!

  2. متوجه نشدم، یعنی دادگاه صبر کرده که حداقل ۵ سال از زمان شکایت ها بگذره و بعد حالا به استناد قانون مرور زمان و گذشت حداقل ۵ سال، قرار منع تعقیب صادر کرده!!!! ماشاالله به آخرالزمان اینها. هزار ماشاالله

    1. نوشتن نام نویسنده‌ی کامنت که طبیعی است و معمولا خود مخاطب تمایل به درج آن دارد اما در صورتی که تمایل نداشته باشد می‌تواند نامی مستعار بگذارد. اما درباره‌ی ایمیل، ضمن اینکه در مواقع نیاز به ارتباط با نویسنده به کار می‌آید، اما علت فنی دارد؛ برای جلوگیری از کامنت گذاری توسط ماشین، یکی از راه‌ها همین درخواست درج ایمیل است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن