آیا ایران با آمریکا مذاکره خواهد کرد؟

عبدالله شهبازی تاریخ پژوه در یادداشتی تلگرامی با عنوان «آیا ایران با آمریکا مذاکره خواهد کرد؟» نوشت:

اگر این پرسش بطور عام مطرح شود پاسخ مثبت است: مذاکره با آمریکا «تابو» نیست و ایران با آمریکا مذاکره خواهد کرد همانگونه که در چهل ساله پس از انقلاب در مواقعی که ضرورت داشته مذاکره کرده است. مسئله نفس مذاکره نیست بلکه زمان و نحوه مذاکره است.

در فضای کنونی، در قبال رفتار تهاجمی و ارعاب‌آمیز و حتی تهدیدهای نظامی دولت ترامپ برای تحمیل مذاکره بر ایران، رفتاری شکل گرفته که گویا مذاکره به مشکلات ایران پایان خواهد داد.

هواداران این دیدگاه از تاریخ و سیاست شناختی نه چندان عمیق دارند. در روابط بین‌المللی معاصر،‌ که از دوره استعماری در سده نوزدهم میلادی شکل گرفته و بقایای آن هنوز در رفتار برخی دولت‌های غربی پایدار است، نوع رابطه دولت را «قدرت» تعیین می‌کند. در این چارچوب هرگونه رابطه دولت ضعیف با دولت قدرتمند رابطه‌ای نابرابر و تحقیرآمیز خواهد بود آنگونه که در تاریخ معاصر ایران و جهان شاهد بوده‌ایم.

تمکین به این رابطه نابرابر دستاوردی برای ایران نخواهد داشت و افول تدریجی و سقوط آن را به جایگاهی همچون کشورهایی سعودی و امارات و مصر و سایر کشورهای مشابه به ارمغان خواهد آورد.

آنچه من از تلاش ایران می‌فهمم عدم تمکین به رابطه نابرابر و یافتن جایگاهی در روابط بین‌المللی از موضع اقتدار و عزت است. آنگاه که این اقتدار و جایگاه برابر ایران در رفتار دولت آمریکا واقعاً پذیرفته شود قطعاً مذاکره «تابو» نخواهد بود.

کسانی که این تلاش را نمی‌فهمند، و از شعار «مذاکره» بدون ملحوظ داشتن زمان و مکان بعنوان ابزار تبلیغات سیاسی خود بهره می‌برند، «روح» دیپلماسی در جهان امروز و انگیزه تلاش و تکاپوی ایران را برای یافتن جایگاهی شایسته در جهان کنونی نمی‌فهمند.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/k5fYr
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن