افتتاح شورای حل اختلاف اهالی فرهنگ، هنر و رسانه

ایسنا نوشت: آیین گشایش مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران (ویژه فرهنگ، هنر و رسانه) صبح امروز (سه‌شنبه۱۵ مرداد) با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، مظفری رییس شوراهای حل اختلاف کل کشور، دریانی رییس شوراهای حل اختلاف تهران در ساختمان مجتمع شماره ۲۷ حل اختلاف افتتاح به صورت نمادین برگزار شد. به گفته مسئولین برگزار کننده این برنامه مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران (ویژه فرهنگ، هنر و رسانه) در خیابان خردمند قرار دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در آئین گشایش مجتمع شماره ۳۵ شورای حل اختلاف تهران (ویژه فرهنگ، هنر و رسانه) با گرامیداشت یاد شهید صارمی و تبریک روز خبرنگار افزود: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه حوزه خاصی از حوزه‌های اجتماعی هرکشور است به ویژه برای ایران که یک جامعه خاصی است و بعد از انقلاب این موضوع بیش از پیش شرایط را خاص‌تر کرده است.

وی ادامه داد: نوع نگاه به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه تمایزات و مزیت‌هایی را پیدا می‌کند، تاثیرگذاری حوزه فرهنگ، هنر و رسانه صرفا محدود به حیطه خودش نیست و تمام جامعه از محصولات آن تاثیر می پذیرند، حوزه هایی چون امنیت، سلامت، رفاه، آموزش و… به نحوی ارتباط با محصولات فرهنگی دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه فرهنگ نباید ضلعی از زندگی باشد بلکه این حوزه با تمام اجزای زندگی اجتماعی در هم آمیخته است و اگر این حو‌زه پر توان، آرام و خلاق باشد قطعا در سایر بخش های زندگی اثرات خود را خواهد گذاشت.

صالحی با اشاره به گشایش شورای حل اختلاف ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه یادآور شد: برای گشایش این شورا از سال های گذشته گفت و گو‌های مختلفی با همکاران قوه قضائیه داشته ایم تا ساختارسازی ها و مناسبت های اهالی فرهنگ و قوه قضائیه صریح تر شود.

وی با بیان اینکه در مورد مسائل قضایی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه چند نکته مدنظر است، افزود: اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه از منظر شخصیتی و منزلتی روحیات خاص دارند، برخی اقشار جامعه ممکن است در روابط کاری و نظام ارتباطی خود با قوه قضائیه و پلیس سر و کار داشته باشند و جامعه نسبت به آن ها واکنشی ندارد، اما در مورد این قشر حساسیت ها بیشتر است و حضور آن ها در برخی مکان ها ممکن است سو‌ء برداشت ها را پدید بیاورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مسیر دادرسی ما در نهاد قضایی به دلایل مختلف طولانی است و این مسیر موجب می شود که در برخی حوزه ها به ویژه حوزه فرهنگ، هنر و رسانه کارها در همان ابتدا رها شود و یا مسیر آن پر هزینه باشد، همین امر اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را گرفتار اختلالات وسیعی می کند، برای نمونه در حوزه قاچاق کتاب و محصولات هنری گاهی مولف حس می کند اگر بخواهد به مسیر طولانی دادرسی وارد شود زمان بر است یا هزینه آن زیاد است.

صالحی با اشاره به تخصصی شدن حوزه فرهنگ، هنر و رسانه افزود: حوزه فرهنگ، هنر و رسانه با شاخه های وسیع و‌ گسترده ای همراه است، این تکثر باعث تخصصی تر شدن و عمیق شدن این حوزه ها شده است، از منظر دامنه و عمق درونی، این گستردگی نظام عدالت قضایی را به سمت این تکثر و گستردگی می برد، بنابراین ما حتما به مسیرهای تخصصی تر نیاز داریم که شان و منزلت اهالی فرهنگ، هنر و رسانه حفظ شود.

وی ادامه داد: ساختار شورای حل اختلاف می تواند به کمک این گستردگی بیاید، گزارشات ریاست محترم قوه قضائیه نشان می دهد که ۳۰درصد پرونده های قضایی در شورای حل اختلاف مرتفع می شود و این بسیار خوب است، بنابراین با تعامل هرچه بهتر اصحاب فرهنگ، هنر و‌ رسانه و شوراهای حل اختلاف جای امید است که مشکلات سریع مرتفع شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در حو‌زه صنوف و وزارت فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی به ترمیم‌هایی در دستورالعمل ها و قوانین نیاز داریم، خلا در این مسائل باعث اختلافات می شود بنابراین نگاه درست به این موضوعات می تواند با شفافیت اختلافات را برطرف کند، درواقع قوانین درست باعث می شود اختلافات کم شود و قوانین به درستی برای طرفین تنظیم شود، دستورالعمل های صنفی اگر اصلاح شود می تواند به کاهش اختلافات بینجامد.

صالحی افزود: امروز نیاز است نگاه ها به حقوق اصحاب فرهنگ، هنر و‌ رسانه تقویت شود، درواقع حقوق این اقشار به اندازه سایر قشرها در کشور پیشرفت نداشته است، مدل های حقوقی و ترمیم های حقوقی تا به حال برای این قشرها به خوبی انجام نشده و باید جریان‌ حقوقی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را تقویت کرد.

وی در پایان یادآور شد: حتما نظام ارتباطی اصحاب فرهنگ هنر و رسانه در کنار روابط عاطفی باید به دور از سو تفاهم باشد، بنابراین باید به طرف پیش کارشناسی موضوعات رفت و براساس سه ضلع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قوه قضائیه و صنوف فرهنگ، هنر و‌ رسانه می توان داوری عادلانه را رقم زد، هرمقدار که در نظام کارشناسی صنوف فرهنگ، هنر و رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نظام قضایی در پست کارشناسی درست عمل کنیم به عدالت نزدیک تر خواهیم شد.

به گزارش فارس غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در سخنانی عنوان داشت: من به جهت اینکه اخیراً با جامعه رسانه‌ای کشور هم پیوند خورده‌ام و میان بنده و آنها ارادت تازه ای ایجاد شده است، نسبت به افتتاح این مرکز و موضوعی که در آن پی‌گیری می‌شود، اهمیت ویژه‌ای را مدنظر دارم و به آن تأکید می‌کنم، هر چند که امیدواریم روزی را شاهد باشیم که مراجعه به این مراکز به کمترین حد ممکن برسد.

وی افزود: توسعه مراوده با جامعه رسانه‌ای، هنری و نخبگانی و در افقی بالاتر با جامعه شهروندی ایران در زمره برنامه های تازه قوه قضائیه در این دوره جدید است. ما جامعه نخبگانی به ویژه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را مسیر ارتباطی میان خود و جامعه شهروندی کشور می دانیم و به این مسیر ارتباطی برای گسترش تعامل با جامعه نیازمندیم و معتقدیم برای افزایش سرمایه اجتماعی مان و حفظ ارزش های اسلامی و کرامت انسانی جامعه مخاطبانمان باید به آن اهتمام ویژه داشته باشیم.

اسماعیلی به دستورالعمل رئیس قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: با همین هدف و موضوع به تازگی و به صورت تفصیلی صادر و ابلاغ شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه عنوان کرد: در دوره جدید مدیریت قوه قضائیه تحمل نقد و سعه صدر دستگاه قضایی در برابر انتقادات جزو برنامه‌های جدی ما است. بنای ما بر این است که در برابر انتقادات و بی مهری‌ها واکنش سریع نشان ندهیم، الا جایی که ارزش ها، باورها و کیان نظام به مخاطره بیفتد. در همین زمینه در روزهای گذشته پرونده ای را که در قوه قضائیه با همین موضوع به واسطه مصاحبه فردی با رسانه ملی باز شده بود، به خواست رئیس قوه قضائیه مختوم کردیم. بنای ما در این دوره به گذشت، مصالحه و سعه صدر است.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه تأسیس مجتمع حل اختلاف ویژه گروه‌های خاص جامعه در زمره تجربیات گذشته قوه قضائیه نیز به شمار رفته است و در این زمینه تجربیات قابل توجهی نیز برای این مجموعه حاصل شده است، عنوان کرد: ما به تشکیل چنین مجموعه هایی اعتقاد داشته و داریم و در آینده نیز راه را برای راه اندازی و ایجاد چنین دستگاه هایی هموار خواهیم کرد. به باور من جامعه امروز ما به لحاظ شخصی شدن بسیاری از امور اقتضای ایجاد و شکل گیری چنین مجتمع هایی را دارد. فرایندهای قضایی باید به صورت کاملا تخصصی و ویژه صورت پذیرند و کارشناسان کارآزموده برای این مهم به کار گرفته شوند. در همین راستا شوراهای حل اختلاف تخصصی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه ایجاد شد و مأموریت اصلی آن نیز ایجاد صلح و سازش میان فعالین در این عرصه است. این شورا با حضور عناصر کارآمد و متخصص امیدوار است بتواند به حل اختلاف و سازش حداکثری و امورات مربوط به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه دست پیدا کند.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه با تأکید بر اینکه همان طور که ما در قوه قضائیه به دنبال تحول هستیم، از عزیزان فعال در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه هم انتظار تحول داریم. اخلاق، رفتار، حرکات، برنامه ها و شئونات آنها نیز باید دچار تحول شود تا کمترین لغزش و خطا در آنها به چشم بیاید گفت: می دانیم که فعالیت های فرهنگی، هنری و رسانه ای اقتضائاتی دارند و انتظار ما این است که این اقتضائات که بخش عمده آن به اثرگذاری این فعالیت‌ها در جامعه باز می‌گردد، با مراعات بیشتری همراه باشد. جامعه هنری که ما مخاطبان خاصی دارد باید با اقتضائات کار هنری بیشتر آشنا شود. برای ما قابل قبول نیست که برخی از رفتارها مجدداً مشاهده شود. وقتی یک پزشک برای درمان حتی یک بیکار اقتضائات کاری خود را کاملا رعایت می کند، انتظار ما این است که رسانه نیز که با کل کشور و شهروندان ما مرتبط است، به خوبی شرایط شغلی خودش را درک و رعایت کند و از هر نظر الگو باشد. به واقع انتظارمان این است که بیشترین تقید به مسائل شرعی در جامعه فرهنگ، هنر و رسانه دیده شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا