تفاوت دلیل مخالفت مصباح یزدی و کیهان با ورود زنان به ورزشگاه

این روزها دوباره مساله‌ی ورود زنان به ورزشگاه داغ است. سال ۸۵ نیز احمدی نژاد در یک سالگی انتخاب خود دستوری برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها داده بود که انجام نشد. دیدگاه مصباح یزدی و حسین شریعتمداری، دو چهره‌ی فقهی و رسانه‌ای جریان حامی او در این باره قابل تامل است.

برنامه‌ی گشایش درهای ورزشگاه‌ها به روی زنان البته از سال ۷۶ با روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی ریخته شده بود اما علی رغم تلاش‌های بسیار انجام نشد تا نوبت به تلاش دولت اصولگرای احمدی نژاد رسید.

به گزارش انصاف نیوز، آیت الله مصباح یزدی حامی اصلی روی کار آمدن احمدی نژاد در دو انتخابات ۸۴ و ۸۸، چند روز پس از آنکه احمدی نژاد در اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ درباره‌ی دستور رییس‌جمهور وقت برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها گفته بود: «رییس‌جمهور [احمدی نژاد] خادمی ارزشمند و قابل احترم است، به نظر من مرتکب اشتباهی شده است که منشاء آن این تصور بوده که اگر به طرقی خاص بتوان از ختلاط زن و مرد در ورزشگاه‌ها جلوگیری کرد و زنان و شوهران‌شان به اتفاق در محل خاصی حضور یابند، احتمال فساد از بین می‌رود و لذا چنین دستوری را صادر کرده است. فکر کرده است که مشکل علما در این مورد که تا به حال چنین اجازه‌ای را نداده‌اند حل می‌شود، حال غافل از این موضوع که مراجع صرفا به این علت نبوده که تا به حال اجازه نداده‌اند، بلکه مساله حکمی است در اسلام که مرد نباید به بدن زن نگاه کند، چه پیر باشد چه جوان یا مجرد باشد و متاهل، موجب فساد می‌شود. زن نیز به همین صورت نسبت به مرد». [ایسنا]

نظر عکس کیهان

این در حالی است که دو روز پیش از آن، حسین شریعتمداری مدیر مسوول روزنامه‌ی کیهان، بازوی رسانه‌ای حامی آن دولت، در این باره نوشته بود:

«هیچ فقیهی، حضور بانوان با حفظ شئونات اسلامی در استادیوم های ورزشی و برای تماشای مسابقات فوتبال را ممنوع اعلام نکرده است، بلکه شرایط کنونی و فضای حاکم بر مسابقات فوتبال به اندازه‌ای ناسالم و آلوده است که حضور بانوان در این فضای آلوده و مسموم، بی احترامی به مقام والا و گرانقدر زنان را در پی دارد، هرچند حضور در این فضا، مادام که پاک و سالم سازی نشده باشد، برای مردان نیز، پسندیده نیست، که این فقره، خود حدیث مفصل دیگری است».

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا