ما در حق صدای علیرضا افتخاری مقصریم

«علی صارمیان» روزنامه‌نگار در یادداشتی با عنوان «ما در حق صدای علیرضا افتخاری مقصریم» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

«آیا این حق من است؟ من چه بدی کرده‌ام جز این که می‌خواستم ادب به جا بیاورم؟» این کل اعتراضیه‌ی شخصی بود که استاد شجریان در موردش گفته بود اگر من صدای او را داشتم، جهان را فتح می‌کردم و اینک مورد هجوم قرار گرفته بود. علیرضا افتخاری مهیاری؛ فرزند مکتب آوازی اصفهان و تاج.

او چندان خوش شانس نبود که تجلیلش در میانه‌ی غوغایی نباشد. نشان اولش مربوط به جشنواره باربد بود که به فاصله‌ی کمی انقلاب شد و در هیاهو گم شد. نشان دومش بعد از غوغای سال ۸۸ بود که ترکش‌اش به صدای بهترین صدای چهل ساله‌ی اخیر رسید.

ما جماعت عصبانی و یا نه، کسانی که یارگیری می‌کنند و در برابر شجریان که سبز درآمده؛ افتخاری را استفاده می‌کنیم؛ به هنر ایران خیانتی کرده‌ایم. شما با اقدامتان و مثل منی با سکوتمان.

یک فرض درست را در مورد هنرمند در نظر نگرفتیم که هنرمند هرگز سیاسی هوشیاری برای تصاحب منزلتی نیست که دست و صدای حساسش به زیر پای شترسواران می‌افتد.

علیرضا افتخاری می‌توانست مقامی چون شجریان داشته باشد. او با میل به تصنیف به جای آواز، پای همایون شجریان و محمد اصفهانی و علیرضا قربانی و … را باز کرد. ما با بی‌انصافی یک درنگ نکردیم که او ممکن است حتی قیافه‌ی ریس جمهور را بازنشناسد از بس غرقه در حس خویش است. اصلا تعلیمات ندیده که چطور در میان دو سر جنگ تصویرها؛ چطور خود را حفظ کند و کسی آنقدر مرد نبود که با اینکه اینطرف ایستاده و با افتخاری برنامه‌ی کاروانش را راه انداخته و مزدش را به جیب برده؛ سپر او شود.

حاصل آنکه ما ده سال از صدای او محروم ماندیم در اوج پختگی و بجایش بدل‌های تپل شجریان را صداوسیما غالب کرد.

امیدوارم این نوشته را بخواند. ما یک عذرخواهی و دعوت دوباره به هنر افتخاری بدهکاریم


عکس زیر مربوط است به تولد استاد شجریان با حضور افتخاری. آن کودک هم همایون است.

علیرضا افتخاری

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. انصاف نیوز……چه اصراری داریدنظرات خوانندگان را دریافت کنید؟؟؟؟چه اصراری برتحمیل نظرات بعضی از نویسندگانتان دارید؟؟؟؟؟واخره الامرچرا اگر پاسخی به مزاقتان خوش امد بلافاصله منعکس میکنید واگر………..

 1. عذرخواهی ما؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگر انزمان که ان مردک هجوسرارا که بمردم بغض گرفته توهینی لایق شخصیت خودش کرده بود دراغوش گرفت اساسا از مصیبت دیدگان عذرخواهی کرد؟؟؟؟؟؟؟مگر بابت ان اغوش طلب سله نکرد؟؟؟؟اولا….وثانیا چهکسی هنر را با سیاست هماغوش کردالا خودش؟؟؟ایکاش ایکاش ایکاش…..نمیکرد حیف از ان صدا….هنوز شعر دوش درحلقه ماقصه گیسوی توبود ش درجان وروان منست…..

 2. واقعا در حق افتخاری ظلم شد توسط مدعیانی که ادعای آدمیت و حریتشون گوش فلک رو کر کرده و لکن از درون پوچ بعضی از ماها که زود فریب عوام فریب ها رو میخوریم دنباله رو اونا شدیم
  بگذریم

  بنظرم در آواز و صدای فاخر این مملکت افراد بزرگی به خود دیده و خواهد دید بزرگانی مثل اکبر گلپایگانی و محمد رضا شجریان که جناب افتخاری همیشه در مقام تواضع و خاکساری تمام از این بزرگان یاد کرده
  ولی واقعا این جنس صدا حس صدا یعنی دیگه تکرار میشه
  پایه گذار یا حداقل به اوج رساننده آواز عرفانی و متعالی وعلیرضا خان با نیلو فرانه ها و صدایم کن و شبان عشق و… و این اواخر تصنیف کعبه دل چه کولاکی کرد و خواهد کرد سالیان سال…
  ما که صوت داودی رو وصفش رو شنیدیم و لی بنظرم با صدای افتخاری خود این صوت ملکوتی رو شنیدیم
  حضرت استاد افتخاری بخوان از بهاران که با ساز باران کسی چون تو نمیخواند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن