چند بیانیه در حمایت از محمدرضا عارف و حسن عباسی

تشکلی سیاسی به نام انجمن روزنامه نگاران زن ایران در بیانیه‌ای از محمدرضا عارف حمایت کرده که عملکرد او این روزها مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار دارد. چند تشکل دانشجویی اصولگرا نیز در حمایت از حسن عباسی که به جرم اتهام زنی به وزارت اطلاعات از دو روز پیش در زندان به سر می‌برد بیانیه صادر کرده‌اند.

به گزارش انصاف نیوز، بیانیه‌ی «انجمن روزنامه‌نگاران زن ایران» که در سایت آقای عارف – امید نامه – منتشر شده در پی می‌آید:

«تاریخ بار دیگر تکرار مى شود. مدتى است رهبر جریان اصلاحات آقاى سید محمد خاتمى با تازیانه برخى از مدعیان اصلاح طلبى و به عبارتى دایه‌هاى دلسوزتر از مادر نواخته مى‌شود. آنان زمانى شعار عبور از خاتمى سر مى‌دهند و سپس چندى نمى‌گذرد که دولت معجزه هزار سوم را به تماشا مى‌نشینند. زمانى نداى تحریم انتخابات سر مى‌دهند و او را به دلیل شرکت در انتخابات مجلس نهم و حضور در حوزه انتخابیه دماوند سرزنش مى‌کنند و بعد از مدتى طعم شیرین بودن در صحنه قدرت را مى‌چشند. اینک نیز او را بابت عملکرد دولت آقاى روحانى، مجلس دهم، شوراى پنجم شهر تهران، شوراى عالى سیاستگذارى اصلاح طلبان و آقاى عارف و … مورد شدیدترین هجمه ها قرار مى‌دهند و بى آنکه به سهم و نقش خود نگاهى بیاندازند با کوبیدن بر طبل ناامیدى و یأس و سرخوردگى مردم، به آتش تهیه شعار اصلاح طلب، اصولگرا؛ دیگه تموم ماجراى جریان اپوزیسیون خارج کشور مى‌دمند تا بلکه در انتخابات پیش روى مجلس تنورى براى آنان داغ شود.

این مدعیان اصلاح طلبى به اتکا شعار نقد از درون با نق زدن در صددند اعتبار آقاى خاتمى را به چالش کشند و حال آنکه بر فشارهاى بیرونى تحمیل شده از سوى هسته سخت قدرت بر جریان اصلاحات چشم مى‌بندند. آنان با مقصر دانستن آقاى خاتمى بابت کم کارى و ضعف اصلاح طلبان در دولت، مجلس و شوراهاى شهرى و نیز شوراى عالى سیاستگذارى متأسفانه به ناهماهنگى ساختارى میان قواى سه گانه و تعدد نهادهاى موازى که وضعیت بهم ریخته‌اى را در عرصه سیاست داخلى کشور ایجاد کرده بى توجه هستند و نقش نهادهاى انتصابى در نبود امکان فرصت برابر براى حضور همه جریانهاى سیاسى در قدرت را کمرنگ مى‌بینند.

انجمن روزنامه نگاران زن ایران ضمن نادیده نگرفتن ضعف عملکرد اصلاح طلبان در حوزه‌هاى قدرت در اختیار اما معتقد است به رغم موانع مورد اشاره خط مشى و رویکرد اصلاح طلبى آقاى خاتمى مناسب‌ترین شیوه عمل سیاسى براى پیشبرد اهداف توسعه کشور است. درایت و دوراندیشى این سید بزرگوار در جلب اعتماد مردم، پیروزى اصلاح طلبان در سه انتخابات پیاپى سالهاى ٩٢، ٩۴، ٩۶ را در اوج ناامیدى به دنبال داشت. آقاى خاتمى معصوم نیست اما او یک سرمایه ملى براى سرزمین ایران است و آرمانهاى اصلاح طلبانه او مبتنى بر دموکراسى و مردم سالارى دینى و گفتگوى ملى در شرایطى که کشور در انزواى بین المللى ناشى از تحریم هاى سخت آمریکا قرار دارد، مى تواند همچنان راهگشا باشد.

ما بر این باوریم شورای عالى سیاستگذارى اصلاح طلبان به ریاست آقاى عارف در سه دوره این شورا در جهت اهداف اصلاحات گام‌های موثرى را با پشتوانه احزاب و گروهها و شخصیت هاى حقیقى عضو این شورا برداشته و یقینا اخلاق مداری و تبعیت ایشان از رهبر جریان اصلاحات تاکنون رمز این موفقیت بوده است.

انجمن روزنامه نگاران زن ایران ضمن قدردانى و پشتیبانى از آقاى خاتمى به عنوان رهبر جریان اصلاحات، پیروزى در انتخابات پیش روى مجلس یازدهم در اسفندماه سال جارى را در گرو همگرایی تمامى احزاب و گروههاى اصلاح طلب و ارج نهادن به محوریت این سرمایه ملى و نیز حمایت از شوراى عالى سیاستگذارى اصلاح طلبان مى‌داند.

امید است نقادان بى پروا یا همان نق زنان فرصت طلب با درک شرایط وخیم کشور از هرگونه تندروى پرهیز نموده و با کنار گذاشتن عناصر تشتت میان خود و اصلاح طلبان و نیز با درس گرفتن از تاریخ، گذشته را چراغ راه آینده قرار دهند.»


بیانیه‌ی چند تشکل دانشجویی اصولگرا

هشت انجمن اسلامی دانشجویان عضو اتحادیه دفتر تحکیم وحدت (طیف شیراز که اصولگراست) درباره دستگیری حسن عباسی طی بیانیه‌ای اعلام کردند: اعلام خبر دستگیری حسن عباسی بر اثر شکایت وزیر اطلاعات از ایشان و اتهاماتی که به این استاد مخلص انقلابی زده اند، ما را بر آن داشت تا مواردی را به استحضار مردم شریف و بزرگوار رسانده و نکاتی چند را یادآور شویم.

به گزارش خبرگزاری فارس، این بیانیه می‌افزاید: حسن عباسی که مدتهاست با زبان صریح و بی تعارف خود در دفاع از انقلاب راستین امام راحل (ره) و ادامه اقامه عدل توسط رهبر معظم انقلاب (مدظلّه العالی)، بر منافقین و دو رویان و آنها که به خیال خام خود برای نظام مقدس جمهوری اسلامی نقشه می‌کشند می‌تازد، باکی از دستگیری یا حبس در این مسیر ندارد که خود بارها این را عنوان کرده و به دفعات با تهدیدهای حضرات روبرو شده است؛ اما در دفاع از حق نباید کوتاهی کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: طرح سوالی که مطابق روح و جسم قانون اساسی از حقوق مسلم و اولیه مردم است، آنقدر در نظر آقایان سنگین آمد که از هیچ تلاشی برای حذف صدایش مضایقه نکردند… و مگر چه کرده بود حسن عباسی، که چنین بر بستن دهان او همت ورزیدند؟ یا چه نکته مهی گفته بود که چنین به تکاپو افتادند؟ باید به یاد آورد شعارهایی را که رییس محترم جمهور با افتخار سر می‌دادند.

دانشجویان تاکید کرده‌اند: هنگامی که سینه سپر کرده و از «حقوق دان بودن» خود با افتخار یاد می‌کردند. به راستی کدام حقوق دانی است که کمترین سوال و پرسش از خود را ناحق خوانده و دعوی شکایت میکند؟ کدام حقوق دان است که با ادعای آزادی انتقاد (حتی از امام معصوم!) پا به عرصه میگذارد؛ ولی تمام هم و غم خود را برای بستن دهان منتقدان بکار میبندد؟ کدام حقوق دان است که بعد از اثبات بی گناهی و مبرا شدن یک شهروند از اتهام قبلی، بجای پاسخگویی به سوالات ایجاد شده در رابطه با خود؛ به بهانه ای جدید علیه او پرونده سازی می‌کند؟

8 انجمن اسلامی به صراحت نوشته‌اند: کاش نیمی از شعارهای تحمل مخالفی که رییس جمهور در ابتدای سال تحصیلی به کودکان دبستانی میگوید، در رفتار خودشان بروز میکرد و کاش دولت محترم به همان اندازه که در بستن دهان منتقدان پافشاری و پیگیری داشت، در بستن دست رانت خواران و جیره حقوق بگیران نجومی همت می‌ورزید. و البته در روزهای اخیر ملاحظه کردیم که پاسخ افشاکنندگان حقوق های نجومی، چیزی جز برکناری و خارج کردن ایشان نیست. در دولتی که با شعار های پر زرق و برق آزادی روی کارآمده، کمترین چیزی که می‌بینیم تحمل مخالف است. شفافیت در تصمیم گیری ها به کمترین حد خود رسیده و اعتدال و منطق یافت نشدنی است. در روز مشارکت اجتماعی، که بارزترین مولفه تحقق مردم سالاری دینی است، حتی دیگر زحمت کار‌های نمادین را هم به خود نمی‌دهند؛ بلکه صدای کمترین انتقاد مردم نیز بسته می‌شود تا نشانگر توجه بالا به امر مشارکت اجتماعی و انتقادپذیری باشد!

در انتهای این بیانیه تاکید شده است: خواسته ما از هیئت دولت، بازگشت از راهی است که هیچ نتیجه ای را برای مردم بهمراه نداشته. از برجام که تمام ارکان دولت به آن گره زده شد و آنرا تنها راه حل دیدند تا رفتارهایی که با منتقدین خود دارند. فرصتی که تا انتهای این دولت باقی است اگرچه از نظر زمانی زیاد نیست؛ اما امکان ایجاد تغییر و تحول زیادی را در خود دارد. امید است هیئت محترم دولت، به نحو احسن از این فرصت باقیمانده استفاده کرده؛ و به نفع مردم، به رویکرد های بی فایده قبل خاتمه دهد.

امضا کنندگان این نامه بدین شرح است: -انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه پیام نور مشهد – انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی شریعتی – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اسفراین – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران – انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا