یادآوری موضع آیت الله در دهه‌ی شصت درباره‌ی مرجعیت

احسان حدیدی (قائم مقام)، عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز در متن کوتاه اینستاگرامی به همراه بریده‌ای از یک روزنامه در ابتدای دهه‌ی شصت درباره‌ی آیت الله شریعتمداری نوشت:

این تصویر آیت الله حاج شیخ عبدلله جوادی آملی در ردیف اول روزنامه در سال ۱۳۶۱ است.

این هم خبر امروز:

اعتراض حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی به حاج شیخ محمدیزدی درباره‌ی تهدید به رد صلاحیت مراجع گفته است: «به نظر می‌رسد که فصل این جور ادبیات و سخن گفتن ها تمام شده و باید در جهت اصلاح ساختار حرف زد و ادبیات هم باید با این فضا سازگار باشد». ایشان در پاسخ به این سوال که آیا مرجعیت یک نهاد مردمی نبوده است و این مردم نیستند که باید مرجع را انتخاب کنند؟ گفت: «همینطور است. چنین لحن و ادبیاتی هم هیچ وقت در حوزه‌های علمیه نبوده است».

از مکافـات عمل غافـل مشو
گندم از گندم بروید جو ز‌جو

این‌‌پُست را تقدیم می‌کنم‌ به مرحوم‌ دکتر محمدحسن شفیعیان

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. سخت نگیرید جناب حدیدى ! سخنان جناب جوادى آملى در واقع مصداق قاعده : ( اثبات شىء نفى… ) است. بعیارت دیگر ایشان مى خواهند بگویند : اگر تشکیلاتى چون جامعه مدرسین در امور مربوط به مرجعیت دخالت کرده و میکند بر خلاف قاعده حاکم بر حوزه هاى علمیه است ! یا آنجا که مى گویند دوره این نوع ادبیات گذشته ، یعنى اینگونه اقدامات مسبوق به سابقه است !
    لذا مشارٌالیه در صدد اثبات یا ردّ ادعائى نیست !

  2. از آیت الله جوادی آملی با وجود علم به سابقه ارادت حضرت استادشان عارف شهیر علامه طباطبایی (به قول خودشان سیدنا الاستاذ)، به مرحوم آیت الله العظمی شریعتمداری ، چنین اقدامی واقعا بعید مستبعد بود و هست.

  3. لعنت خدا بر کاسبان که برای کسب دنیا از ابراز حقیقت ابا دارند و مصلحت دنیایی خود را بر مصلحت الهی مردم ارجحیت میدهند.
    کسانی که در جهت ابلیس گام برمی دارند قطعا دچار نسیان می شوند و روزی عمل و سخن خود را نقض می کنند.(البته این با تعالی انسان که بخاطر تعمق در علوم حاصل می شود و زمانی شاید عقیده اش با آن چیزی که مثلا در اوان جوانی می گفته فرق کند ، تفاوت دارد) کار ایشان دقیقا بخاطر کسب دنیا یا ترس از عقوبت حکومتی بوده و لا غیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا