ظریف: امیدواریم رفع توقیف «گریس ۱» منجر به کاهش تنش شود

«جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران گفت: توقیف نفتکش گریس ۱ هیچ پایه و اساسی توسط جبل الطارق و انگلیس نداشته است. الان خوشحالیم این توقیف پایان یافته و امیدواریم منجر به کاهش تنش شود هرچند می‌بینیم آمریکا به دنبال افزایش سطح تنش است و الان هم یک حکم کاملا سیاسی از دادگاه درباره کشتی گرفته است.

به گزارش ایرنا، «محمدجواد ظریف» پس از دیدار با همتای فنلاندی خود در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص  توقیف نفتکش گریس ١ گفت: ما همیشه گفته ایم توقف آدریان غیرقانونی بوده و مبنای حقوقی نداشته است.

وی با تاکید بر این که فروش نفت ایران توسط هیچ و نهاد بین المللی تحریم نشده است، افزود:‌ ایران متعهد به تصمیمات اتحادیه اروپا نیست و اروپا هم به دنبال تحمیل تصمیمات خود به هیچ عضو خارج از اتحادیه اروپا نیست.

وزیر امور خارجه ادامه داد: بر این مبنا توقیف نفتکش ایران هیچ پایه و اساسی توسط جبل الطارق و انگلیس نداشته است. الان خوشحالیم این توقیف پایان یافته و امیدواریم منجر به کاهش تنش شود هرچند می‌بینیم آمریکا به دنبال افزایش سطح تنش است و الان هم یک حکم کاملا سیاسی از دادگاه درباره کشتی گرفته است.

ظریف افزود: به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی‌توانیم در خصوص مقاصد نفتکش‌های خود شفاف باشیم چرا که آمریکا بصورت غیرقانونی سعی در آزار کشورهای خریدار دارد.

وی همچنین در خصوص امکان میانجی‌گری فنلاند میان ایران و آمریکا گفت: اول از همه فکر می کنم باید برای این موضوع بستر وجود داشته باشد تا میانجی‌گری موثر باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ایران علاقه ای به تقابل ندارد، اظهار داشت:‌ ما مذاکرات مفصلی با آمریکا داشتیم و ما نبودیم که میز مذاکره را ترک کردیم.

توافقی که همه از آن راضی باشند وجود ندارد. همین که هیچ کس با توافق مخالف نباشد خوب است. موضوع میانجی گری باید این باشد که آمریکا چگونه به اجرای تعهدات خود برگردد.

ظریف خاطرنشان کرد: چگونه می توانند به تعهد به یک قطعنامه شورای امنیت برگردند که خودشان طراحش بودند. در آمریکا تنها یک انتخابات رخ داد.

نگاه فنلاند به اینستکس مثبت است

همچنین در این نشست «پکا هاویستو» در پاسخ به سوالی درباره نقش فنلاند بعنوان رئیس دوره ای شورای اروپا در حفظ برجام اظهار داشت: اخیرا یک هیات تجاری از فنلاند به تهران سفر کرد البته با توجه به تحریم‌ها همکاری در این زمینه آسان نیست.

وزیر امور خارجه فنلاند در خصوص نقش اروپا در حمایت از برجام عنوان کرد: در این زمان سخت سعی می‌کنیم که تمام تلاش خود را انجام دهیم و سازوکاری در این زمینه تعبیه کنیم نگاه فنلاند به اینستکس مثبت است.

خبر تکمیل می‌شود…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا