اظهارات نماینده عربستان در سازمان ملل درباره «جنبش نژادپرستانه صهیونیستی»

نماینده دائم عربستان در سازمان ملل متحد گفت:.عرب‌های مسلمان فلسطین در طول حکومت اسلامی در این سرزمین در صلح و امنیت با شهروندان یهودی و مسیحی زندگی کردند تا اینکه جنبش نژادپرستانه و استعماری آغاز شد و در اوایل قرن بیستم بر سرزمین و خانه های مردم فلسطین چیره شد سپس گروهک های صهیونیستی شروع به عملیات پاکسازی قومی کردند که  مردم فلسطین را هدف قرار داده و آنها را به پناهنده تبدیل کردند و همچنین آنها را از حق زندگی و حق تعیین سرنوشت محروم کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه سعودی عکاظ، عبدالله بن یحیی المعلمی نماینده دائم عربستان در سازمان ملل در نشستی تحت عنوان” حفظ صلح و امنیت بین‌المللی” که در شورای امنیت برگزار شد، گفت که در رابطه با اختلافات و درگیری‌های موجود در خاورمیانه برخی معتقدند که این اختلافات، اختلافات قومی و مذهبی ریشه‌دار است که سابقه صد ساله و هزار ساله دارند، اما در حقیقت این ادعاها به خصوص در رابطه با ایران و اسرائیل _ با قرار دادن ایران در کنار رژیم صهیونیستی به عنوان مسئول اصلی به خطر افتادن صلح و امنیت در منطقه _ به دور از واقعیت است.

وی افزود: درگیری فلسطینی -اسرائیلی هیچ‌گاه درگیری ریشه‌دار قومی و مذهبی نبود و عرب‌های مسلمان فلسطین در طول حکومت اسلامی در این سرزمین در صلح و امنیت با شهروندان یهودی و مسیحی زندگی کردند تا اینکه جنبش نژادپرستانه و استعماری صهیونیستی آغاز شد و در اوایل قرن بیستم بر سرزمین و خانه های مردم فلسطین چیره شد سپس گروهک های صهیونیستی شروع به عملیات پاکسازی قومی کردند که  مردم فلسطین را هدف قرار داده و آنها را به پناهنده تبدیل کردند و همچنین آنها را از حق زندگی و حق تعیین سرنوشت محروم کردند.

المعلمی در ادامه گفت: از سوی دیگر برخی در رابطه با درگیری و اختلاف تاریخی دیگری صحبت می کنند و می گویند که عمری چندین ساله دارد و آن اختلاف شیعی- سنی است و اختلافات با ایران را در همین راستا می دانند.

نماینده عربستان در سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم اینکه مذهب شیعه تقریبا بیش از هزار و دویست سال پیش در برخی کشورهای عربی ایجاد شد اما این مذهب در قرن شانزدهم و به دست حکومت صفوی در ایران منتشر شد؛ کسانی که در شیعه کردن اغلب مردم ایران موفق شدند اما نتوانستند این مذهب را به خارج از ایران صادر کنند بنابراین سخن گفتن در رابطه با اختلافات مذهبی و تاریخی هزار و چند ساله در منطقه تنها یک تخیل است و شیعه ها در کشورهای عربی در صلح و امنیت در کنار برادران اهل سنت خود زندگی کرده‌اند.

این مقام سعودی گفت که اختلاف با ایران زمانی آغاز شد که انقلاب اسلامی پیروز شد و تلاش کرد که مذهب تشیع را به جهان اسلام منتقل کند و این مساله یکی از بندهای قانون اساسی ایران است.

وی همچنین گفت که اعتراف به چنین حقایق تاریخی می تواند نقطه عطفی در تحقق صلح و امنیت بین المللی در خاورمیانه باشد.

به گزارش ایسنا، عبدالله المعلمی پیش از این نیز در نشست شورای امنیت در نیویورک گفت که کشورش آماده ایجاد روابط همکاری میان کشورهای عربی و ایران بر اساس اصل حسن همجواری، عدم دخالت در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها است.

وی در نشست دیگری نیز با بیان اینکه زمان آن رسیده است که جنگ یمن پایان یابد، اعلام کرد که این کشور خواستار جنگ با جمهوری اسلامی ایران نیست.

المعلمی گفت که عربستان نه در یمن و نه در خارج آن خواستار جنگ با ایران نیست. عربستان آماده تعامل دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران است.

این مقام سعودی در یک نشست خبری، پس از جلسه شورای امنیت گفت که تعامل دیپلماتیک با ایران نیازمند یک زمینه مشترک است. در جریان نشست سران اسلامی که در مکه مکرمه برگزار شد، تماس‌هایی با تهران انجام شد.

جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال ایجاد صلح، ثبات و امنیت در منطقه است و برای حل بحران های منطقه تلاش های فراوانی کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اخیرا پیشنهاد امضای معاهده”عدم تعرض” به همسایگان را مطرح کرد که متاسفانه با استقبال کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس روبه رو نشد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا