«محض رضای خدا این القاب افسون‌کننده را کنار بگذارید»

محمد مجتهد شبستری

محمد مجتهد شبستری از روشنفکران دینی که از سال‌ها پیش لباس روحانیت را کنار گذشته است و عنوان حجت الاسلام والمسمین نیز برای او به‌کار نمی‌رود، در یادداشتی در سایت خود با عنوان «محض رضای خدا این القاب افسون‌کننده را کنار بگذارید» نوشت:

«این روزها که نزاع عده‌ای برسر اموال و عناوین و مقامات دنیوی بالا گرفته و هر کس در این باره سخنی می‌گوید من هم سخنی دارم. سخن من این است که همهٔ این افراد که در این روزها چه در مقام طرفین دعوی و چه در کسوت ناصح و خیرخواه گونه‌ای با این نزاع درگیر شده‌اند و همگی لقب «آیت‌الله» یدک می‌کشند انسان‌هایی‌ند مانند سایر انسان‌های جامعه.

اگر گفته شود محمد یزدی و صادق لاریجانی، ناصر مکارم، احمد جنتی، حسین نوری‌همدانی و … چنین یا چنان گفته‌اند مردم می‌توانند دربارهٔ سخنان آن‌ها با توجه به اعمال آن افراد به‌راحتی داوری کنند. اما وقتی لقب «آیت‌الله» به این افراد می‌چسبانند و می‌گویند «آیت‌الله فلان چنین گفت» و «آیت‌الله بهمان چنان»، در این صورت پای خدا به میان کشیده می‌شود و عظمت و جلالت خداوند خرج مقاصد دنیوی این افراد می‌گردد و عموم مردم چون افسون‌زده می‌شوند قدرت تمیز و تشخیص حق و باطل را از دست می‌دهند.

این القاب افسون‌کننده و ضد شفافیت هستند. محض رضای خدا و برای اینکه مردم افسو‌ن‌زده نشوند خواهش می‌کنم آقایان برای همیشه این القاب را کنار بگذارند و از علمای دین هم مانند سایر افراد جامعه، فقط با نام کوچک و عنوان خانوادگی سخن گفته شود. آن‌قدر خدا خرج مقاصد دنیوی اشخاص شده که سرمایهٔ معنوی جامعهٔ ما درحال نابودی است. چه کسانی مسوول این وضع اسف‌بار هستند؟!»

حذف عبارت “آیت الله” از سایت رسمی؟

علت حذف «آیت‌الله‌العظمی» از سایت سیستانی

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. بارها گفته ام وهرگز انصاف نیوز منعکس نکرده…..یکی از اعاظم حوزه های علمیه در وجه تسمیه این القاب چنین گفت عنوان ایت الله العظمی مختص مولی الموحدین امیرمومنان ص است وعنوان حجت الاسلام باقدری حزم واحتیاط به علامه حلی اختصاص داده اند….

  2. وبسایت ایشون پس از گذاشتن این متن از دسترس خارج شده. استاد، پیام شما شنیده شد ! :
    گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ما است ،
    آنچه البته بجایی نرسد، فریاد است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن