انتقاد از دخالت شورایعالی هماهنگی اقتصادی در قانون‌گذاری

مهرداد لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید یک فرماندهی اقتصادی داشته باشیم، اما شورایعالی هماهنگی اقتصادی نباید در کار قانونگذاری دخالت کند. اگر قرار به دخالت است مجلس را تعطیل کنیم به حوزه انتخابیه برویم.

به گزارش ایسنا، مهرداد لاهوتی در جلسه علنی نوبت صبح امروز(دوشنبه) در تذکری شفاهی گفت: در گذشته یک حساب ذخیره ارزی داشتیم که مازاد درآمد نفتی را به آن واریز می‌کردیم. بخش خصوصی‌ سهمی ۱۰ درصدی از این حساب داشت و بقیه سهم به دولت می‌رسید. این موضوع در مجلس هشتم منجر به دعواهایی با رئیس‌جمهور وقت شد. دولت اعتقاد داشت که منابع این حساب را برای اجرای طرح‌های اقتصادی زاینده‌ مصرف می‌کنند و مجلس اعتقاد داشت این منابع باید به بخش خصوصی داده شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: از ۱۲۳ میلیارد دلاری که تاکنون به حساب صندوق ذخیره ارزی واریز شده است فقط ۲۰ درصد از ۷۰ میلیارد دلار به بخش خصوصی رسیده است. عملکرد این صندوق نیز مشابه حساب ذخیره ارزی است. مدیرعامل صندوق ذخیره ارزی نیز از محل هزینه کرد بخشی از منابع این صندوق ابراز بی‌اطلاعی کرده است. از هیات رئیسه مجلس تقاضا دارم تا جلسه ای غیر علنی را با مدیرعامل صندوق دخیره ارزی برگزار کند.

لاهوتی ادامه داد: اعتقاد دارم که باید یک فرماندهی اقتصادی داشته باشیم، اما شورای عالی هماهنگی اقتصادی نباید در کار قانونگذاری دخالت کند. اگر قرار به دخالت است مجلس را تعطیل کنیم به حوزه انتخابیه برویم.

وی در پایان تاکید کرد: در مجلس تلاش بسیاری برای تصویب قانون انتزاع صورت گرفته است. قانون انتزاع قانون انتقال بخشی از وظایف وزارت بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی است. استدلال ما این بود که وزارت جهاد کشاورزی بتواند تولیدکننده را درک کند. اما با تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی این وظیفه به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شده است، در این شرایط باید فاتحه صنعت کشور را بخوانیم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن