مکرون: شرایط دیدار ترامپ و روحانی را مهیا کردیم

«امانوئل مکرون»، رییس‌جمهور فرانسه گفت: ما شرایط دیدار میان ترامپ و روحانی را مهیا کرده و حصول به توافقی احتمالی را ممکن ساختیم.

به گزارش ایسنا، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز دوشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود اعلام کرد: من با حسن روحانی گفت‌وگو کردم و به وی گفتم که اگر با ترامپ دیدار کند، می‌توانند به توافقی دست یابند. امیدوارم که روحانی و ترامپ  طی هفته‌های آتی موفق به برگزاری نشست شوند.

وی خاطرنشان کرد: ما شرایط دیدار میان ترامپ و روحانی را مهیا کرده و حصول به توافقی احتمالی را ممکن ساختیم.

وی همچنین مدعی شد: ما با ترامپ موافقیم که ایران نباید هیچگاه به سلاح هسته‌ای دست یابد. در موضوع  ایران، هنوز به چیزی دست نیافته‌ایم اما پیشرفت‌هایی در زمینه‌های فنی داشته‌ایم.

مکرون: ایران باید به تعهدات خود پایبند باشد.

مکرون همچنین در خصوص برجام گفت: برجام با وجود نقص‌هایش برخی مسائل را برای جامعه جهانی تضمین کرد و باعث گشایش در اوضاع اقتصادی ایران شد.

وی در خصوص دعوت ظریف به شهر برگزاری نشست گروه ۷ گفت: وقتی جواد ظریف را دعوت کردم، رئیس‌جمهور ترامپ را در جریان قرار دادم؛ اینکه ایران را به مذاکره مجدد دعوت کنیم، ایده خود من بوده و این کار را به نمایندگی از آمریکا انجام نداده‌ام.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در این کنفرانس خبری گفت: ما به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم. جمهوری اسلامی نباید به سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالیستیک دست پیدا کند.

ترامپ در این کفنرانس بار دیگر توافق هسته‌ای را “مضحک” خواند و مدعی شد: زمانی که به ریاست جمهوری رسیدم، ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان بود. ایران نسبت به دو سال پیش بسیار تغییر کرده است.

وی در ادامه افزود: من دوستان ایرانی زیادی در نیویورک و حس مثبتی نسبت به ایران دارم. من دوستانی نیز داشتم که در ایران به ساخت و ساز مشغول بودند و مردم این کشور را دوست داشتند. ایران، ملت و ظرفیت اقتصادی فوق‌العاده‌ای دارد.

ترامپ همچنین گفت: ما در نهایت با ایران و چین به توافق دست خواهیم یافت. من می‌خواهم به توافقی منصفانه دست یابیم.

رئیس‌جمهور آمریکا اظهارکرد: من آقای روحانی را نمی‌شناسم اما فکر می‌کنم که او خواهان بهبود وضعیت ایران است. تحریم‌ها کارساز بوده و در نهایت اقتصاد ایران در وضعیت بدی قرار گرفته است، شانس بزرگی برای رسیدن به توافق وجود دارد.

خبر تکمیل می‌شود…

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/nhLsz
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن