مدیرعامل جدید ایران خودرو فاتحه رانت ویژه را می‌خواند؟

روز گذشته فرشاد مقیمی، معاون صنایع وزیر صنعت سکان اداره بزرگترین خودروسازی ایران را برعهده گرفت و به عنوان هشتمین مدیرعامل این شرکت پس از هاشم یکه زارع بر مسند مدیریت نشست.

هاشم یکه زارع هفته‌ی گذشته از مدیرعاملی ایران خودرو برکنار و بازداشت شد. علت بازداشت او افزایش غیرقانونی قیمت خودرو عنوان شد. قائل شدن رانت ویژه برای یک قطعه ساز خاص از جمله تخلفات ادعایی درباره‌ی او بوده است که موضوع آن به مجلس هم کشیده شد.

طبق گفته‌ی برخی نمایندگان پیگیری کننده، گروه قطعه سازی عظام تنها قطعه سازی بود که مبلغ قراردادهای خود را پیش از تحویل قطعه دریافت کرده و در صورت‌های مالی ۳ سال را به ایران خودرو بدهکار بود. این اتفاق در حالی رخ داده بود که مطالبات سایر قطعه سازان همواره بین ۳۰ تا ۱۲۰ روز بعد به آنها پرداخت شده و در مواردی هم تسویه این مطالبات تا ۶ ماه به طول می‌انجامد.

برخی معتقدند که از بین بردن ماموریت ساپکو به عنوان شرکت تامین قطعات ایران خودرو و کنترل مستقیم یکه زارع بر قراردادهای قطعه سازی زمینه ساز این اتفاق بوده است.

امروز فرشاد مقیمی در مراسم معارفه خود وعده‌ی احیای ساپکو و برقراری مجدد روش‌های سیستمی برای نظارت بیشتر را داده است. او همچنین گفت که از رسانه‌ها به عنوان یار دوازدهم در اطلاع رسانی و شفافیت کمک خواهد گرفت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن