درس «عصر جديد» برای اصلاح‌طلبان و اصولگرايان!

حجت‌الاسلام زائری، فعال فرهنگی اصولگرا در روزنامه‌ی خراسان نوشت:

نخستين فصل برنامه موفق و جذاب “عصر جديد” بعد از ماهها به پايان رسيد و برگزيدگان نهايي خود را با آراي مردمي از ميان برندگان مراحل پيشين معرفي كرد.
فارغ از ديدگاههاي مختلف و متفاوت موافقان و مخالفان با اساس اين برنامه، حجم گسترده استقبال مخاطبان و ميزان بالاي تماشاكنندگان آن باعث شد كه تعداد بسيار زيادي از بينندگان اين برنامه و مخصوصا آخرين قسمت آن را -كه به معرفي برگزيدگان نهايي اش اختصاص داشت- دنبال كنند.

از هفته هاي قبل هم بخش عمده اي از بينندگان اين برنامه خصوصا در فضاي مجازي نتيجه را از قبل پيش بيني مي كردند و ترتيب برگزيدگان را بر حسب تشخيص فردي و احتمالات ذهني خود حدس مي زدند.

برخي با اشاره به شكسته شدن خطوط قرمز در نمايش حركات ورزشي بانوان مطمئن بودند كه گروه دختران نينجا اول خواهند بود و گروهي ديگر با توجه به ترك بودن پسر خواننده فيناليست مي گفتند مطمئنا زنجاني ها و آذري ها و بقيه ترك زبان ها در كنار مردم اردبيل به اين نوجوان محجوب و شيرين رأي خواهند داد و او قطعا اول مي شود.

برخي هم جذابيت شعبده بازي را مهمتر تلقي مي كردند و معتقد بودند كه بيشتر مردم به شركت كننده جواني كه حضوري جذاب و خيره كننده داشته رأي مي دهند.

اما رأي گيري پاياني عصر جديد بسياري از محاسبات را بر هم زد و پيش بيني غالب كساني كه برنامه را دنبال مي كردند باطل ساخت.

گروه دختران نينجا آخرين رتبه را به دست آورد و نوجوان ترك هم به رتبه اول نرسيد و جوان شعبده باز هم در جايگاه چهارم قرار گرفت.

اين نتايج به عنوان نمونه اي كوچك و زنده خطاپذير بودن جدي بسياري از محاسبات و گمانه زني ها را يادآور شد و به طور خاص برخي پيش بيني هاي سياسي را به خاطر آورد.

اكنون در آستانه انتخابات مجلس و رياست جمهوري هم اصلاح طلبان بايد از اين تجربه ساده درس بگيرند و هم اصولگرايان.

هم اصلاح طلبان بايد باور كنند كه فرزند لرستان بودن باعث رأي گرفتن نمي شود يا داماد يك منطقه ديگر بودن و زن بودن يا امثال اينها ملاك قطعي براي حصول نتيجه نيست و هم اصولگرايان بايد بپذيرند كه مخاطب جديدي با ويژگي ها و خصوصيات متفاوت و غير قابل پيش بيني در مقابل آنهاست كه ديگر با معيارها و قواعد گذشته رفتار نمي كند.

جمعيت عظيم جوانان و نوجوانان دهه هفتاد و هشتادي كه در آخرين مرحله برنامه عصر جديد به بانويي ماهشهري و پسري شيرازي رأي دادند همان كساني هستند كه اصولگرايان و اصلتح طلبان به حضور آنان در پاي صندوق هاي رأي نياز دارند.
اين مخاطبان خاص و متفاوت دنيايي تازه و حال و هوايي مختلف دارند و منطق ذهني و ارزشها و باورها و نيازها و دغدغه ها و زبان و ادبيات شان كاملا با نسل هاي قبلي فرق دارد.

به راستي اكنون عصري جديد آغاز شده است با همه خصوصيات و اقتضاءات تازه خودش و مهمترين مسأله اين است كه جريانهاي سياسي و سياست پيشگان اين نسل را نمي شناسند و با زبان شان آشنا نيستند و هرگز نمي توانند آنان را پيش بيني كنند و همه، چه اصلاح طلب و چه اصول گرا لازم است مراقب باشند تا ساده انگارانه برنامه هايشان را بر اساس پيش بيني هاي نادرست خود طراحي و تنظيم نكنند كه ممكن است بعد از شمارش آراي صندوق ها با نتايجي بسيار غافلگير كننده روبرو شوند!

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن