درس «عصر جديد» برای اصلاح‌طلبان و اصولگرايان!

حجت‌الاسلام زائری، فعال فرهنگی اصولگرا در روزنامه‌ی خراسان نوشت:

نخستين فصل برنامه موفق و جذاب “عصر جديد” بعد از ماهها به پايان رسيد و برگزيدگان نهايي خود را با آراي مردمي از ميان برندگان مراحل پيشين معرفي كرد.
فارغ از ديدگاههاي مختلف و متفاوت موافقان و مخالفان با اساس اين برنامه، حجم گسترده استقبال مخاطبان و ميزان بالاي تماشاكنندگان آن باعث شد كه تعداد بسيار زيادي از بينندگان اين برنامه و مخصوصا آخرين قسمت آن را -كه به معرفي برگزيدگان نهايي اش اختصاص داشت- دنبال كنند.

از هفته هاي قبل هم بخش عمده اي از بينندگان اين برنامه خصوصا در فضاي مجازي نتيجه را از قبل پيش بيني مي كردند و ترتيب برگزيدگان را بر حسب تشخيص فردي و احتمالات ذهني خود حدس مي زدند.

برخي با اشاره به شكسته شدن خطوط قرمز در نمايش حركات ورزشي بانوان مطمئن بودند كه گروه دختران نينجا اول خواهند بود و گروهي ديگر با توجه به ترك بودن پسر خواننده فيناليست مي گفتند مطمئنا زنجاني ها و آذري ها و بقيه ترك زبان ها در كنار مردم اردبيل به اين نوجوان محجوب و شيرين رأي خواهند داد و او قطعا اول مي شود.

برخي هم جذابيت شعبده بازي را مهمتر تلقي مي كردند و معتقد بودند كه بيشتر مردم به شركت كننده جواني كه حضوري جذاب و خيره كننده داشته رأي مي دهند.

اما رأي گيري پاياني عصر جديد بسياري از محاسبات را بر هم زد و پيش بيني غالب كساني كه برنامه را دنبال مي كردند باطل ساخت.

گروه دختران نينجا آخرين رتبه را به دست آورد و نوجوان ترك هم به رتبه اول نرسيد و جوان شعبده باز هم در جايگاه چهارم قرار گرفت.

اين نتايج به عنوان نمونه اي كوچك و زنده خطاپذير بودن جدي بسياري از محاسبات و گمانه زني ها را يادآور شد و به طور خاص برخي پيش بيني هاي سياسي را به خاطر آورد.

اكنون در آستانه انتخابات مجلس و رياست جمهوري هم اصلاح طلبان بايد از اين تجربه ساده درس بگيرند و هم اصولگرايان.

هم اصلاح طلبان بايد باور كنند كه فرزند لرستان بودن باعث رأي گرفتن نمي شود يا داماد يك منطقه ديگر بودن و زن بودن يا امثال اينها ملاك قطعي براي حصول نتيجه نيست و هم اصولگرايان بايد بپذيرند كه مخاطب جديدي با ويژگي ها و خصوصيات متفاوت و غير قابل پيش بيني در مقابل آنهاست كه ديگر با معيارها و قواعد گذشته رفتار نمي كند.

جمعيت عظيم جوانان و نوجوانان دهه هفتاد و هشتادي كه در آخرين مرحله برنامه عصر جديد به بانويي ماهشهري و پسري شيرازي رأي دادند همان كساني هستند كه اصولگرايان و اصلتح طلبان به حضور آنان در پاي صندوق هاي رأي نياز دارند.
اين مخاطبان خاص و متفاوت دنيايي تازه و حال و هوايي مختلف دارند و منطق ذهني و ارزشها و باورها و نيازها و دغدغه ها و زبان و ادبيات شان كاملا با نسل هاي قبلي فرق دارد.

به راستي اكنون عصري جديد آغاز شده است با همه خصوصيات و اقتضاءات تازه خودش و مهمترين مسأله اين است كه جريانهاي سياسي و سياست پيشگان اين نسل را نمي شناسند و با زبان شان آشنا نيستند و هرگز نمي توانند آنان را پيش بيني كنند و همه، چه اصلاح طلب و چه اصول گرا لازم است مراقب باشند تا ساده انگارانه برنامه هايشان را بر اساس پيش بيني هاي نادرست خود طراحي و تنظيم نكنند كه ممكن است بعد از شمارش آراي صندوق ها با نتايجي بسيار غافلگير كننده روبرو شوند!

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/jJAni
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن