احمدی‌نژاد: برنامه‌ای برای انتخابات ریاست جمهوری ندارم

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه تصریح کرد: برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری ایران در دوره سیزدهم برنامه ای ندارم و تابع نظر مردم هستم.

وی در این گفت‌وگو با آناتولی از توافق هسته‌ای ایران با ۵+۱ انتقاد کرد و افزود: اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم، اما خب شرایط متفاوت است.

رئیس جمهور سابق ایران همچنین درباره مذاکره با آمریکا و پیشنهادش به خبرنگار آمریکایی با تاکید بر اینکه خود در دوران ریاست جمهوری‌اش بارها اعلام کرده خواهان مذاکره است گفت: من پیشنهاد مذاکره ندادم. خبرنگار پرسید که شما مذاکره می‌کنید. گفتم بله. من نفس مذاکره را تأیید کردم. امروز هم معتقدم باید با گفت‌وگو مسائل را حل کرد. خدا انسان را خلق کرده و به آن‌ها عقل و سخن داده که مسائل خود را با گفت‌وگو حل کنند، نه با اسلحه. زبان اسلحه زبان انسانی نیست. مسأله‌ای که با اسلحه حل شود، ظاهرش حل شده. اصل مشکل هنوز باقی است.

احمدی نژاد همچنین گفت: هر فردی ممکن است سلطه‌گر باشد حتی یک فرد مذهبی و اگر به دنبال صلح جهانی هستند، راه آن به رسمیت شناختن حقوق ملت‌هاست. تفکر سلطه تفکر شیطانی است؛ از سوی هر که هم باشد تفاوتی ندارد، حتی یک شخصیت مذهبی.

وی درباره نقش و حضور ایران در سوریه هم نکاتی را بیان و تصریح کرد: در سوریه تا الان چه کسی برنده است؟ باید کمک کنیم آنچه خواست مردم سوریه است برقرار شود وگرنه بقیه‌اش ضرر است. همه ما باید کمک کنیم خواست مردم سوریه اتفاق بیفتد. هر یک نفر که کشته شود ضرر است. همه بشینیم با هم تفاهم کنیم. بالاخره در ادبیات جهانی مردم یک تعریفی دارند. هر نفر یک رای است.

احمدی نژاد در این گفت‌وگو به لزوم رابطه با کشورهای حوزه خلیج فارس نیز اشاره کرد و افزود: از درگیری ما کشورهای دشمن و خارج از منطقه سود می برند. این منطقه بیشترین منابع جهان را دارد. اگر با هم باشیم چه کسی ضرر می کند چه کسی سود می کند؟ ما که مشترکاتمان ده‌ها برابر بیشتر از اختلافاتمان است. در جنگ سود برای کارخانجات اسلحه سازی است. این پولی که خرج شد برای جنگ یمن، اگر برای ساختن این کشور صرف می شد، مردم یمن طرفدار سعودی می شدند.

پیش از آغاز مصاحبه به تیم خبرگزاری آناتولی اعلام شد تا درباره مسائل داخلی ایران سوالی پرسیده نشود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن