جوان‌گرایی در صنعت نفت یا غلبه‌ی بوروکرات‌ها

دکتر مسعود فروزنده، تاریخ‌نگار تاریخ صنعت نفت ایران که تاکنون ۴ کتاب در این‌باره نوشته است، در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داده، نوشت:

امروز تکلیف مدیریت شرکت نفت فلات قاره در جلسه‌ای که حمید بورد با مدیرعامل شرکت ملی نفت برگزار کرد روشن شد. بورد می‌رود و مدیری جوان و ستادی جایگزین او می‌شود. پیش از این جوان‌گرایی اعمال شده در مناطق نفت خیز جنوب و ملی حفاری با حاشیه‌های اجرایی همراه بود و وزیر نفت برای جابجایی در فلات قاره کمی تامل کرد. اکنون انتخاب جدید، دوباره بحث و گفتگو درباره‌ی شیوه‌ی اجرای جوانگرایی در صنعت نفت را به چالش کشاند.

سیاست مهندس زنگنه در جوانگرایی قابل احترام است، لیک گویا از نظرگاه وزیر محترم در دور جدید وزارتشان، هوش بر تجربه مقدم شمرده می‌شود و به انباشت تجربه اعتنایی نمی‌شود. این روند را می‌توان غلبه‌ی روز افزون بوروکرات‌ها بر تکنوکراتها دانست. اتهامی که مخالفین در دور هشت ساله‌ی نخست وزارت مهندس زنگنه، بر ایشان وارد کردند. آنان اعتقاد داشتند دسپوتیزم زنگنه به آمدن مدیران غیر متخصص و مطیع منجر می‌شود. از تایید مطلق این نظرگاه دوری می‌کنم زیرا زنگنه در دفاع بارها از تنبلی سازمان نفت نالیده است و راه برون رفت از آن را تزریق نیروی کارا و باهوش فارغ از دیگر شاخص‌ها می‌داند.

همچنین اشاره به مصاحبه‌ی شش سال پیش مهندس زنگنه در خصوص ورود ژنرال‌ها و خروج گروهبان‌ها خالی از لطف نیست که تصمیم‌های دو ساله‌ اخیرشان را به چالش می‌کشاند. مخالفین در یکی دو سال مدعی هستند کدام یک از انتصاب‌های جدید مهندس زنگنه مصداق ژنرال بوده است.

به هر روی این یک واقعیت تاریخی است که تصمیم‌گیری صحیح و بخردانه‌ی شرکت ملی نفت ایران از گذشته‌ی دور به دلیل پایداری تلفیقی دانش و تجربه بود. نگذاریم این اندیشه سیستماتیک نابود شود.

مساله‌ اما این است: آقایان بزرگوار! ما در پیشگاه تاریخ نفت ایران چه وظیفه‌ای داریم. آیا باید سخن فرو بندیم تا مخزن گرانقدر دانش و تجربه صنعت نفت ایران به روزمرگی و فراموشی سپرده شود و دوباره به سیر باطل آزمون و خطاها دچار شویم؟ آیا این استدلال که دوره‌ی سازمان تجربه محور به پایان رسیده و تکنولوژی و نرم‌افزار گشاینده‌ی امور سازمانی است می‌تواند انبوه مشکلات انسانی و حتی فنی را حل و فصل کند؟

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/2oWOd
برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن