آمانو: ایران توافق ژنو را خوب اجرا کرده است

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تایید کرد که جمهوری اسلامی ایران، توافق ژنو را به شکل خوبی اجرا کرده است.
به گزارش ایرنا به نقل از رویترز از واشنگتن، تحقیقات آژانس درباره برنامه هسته ای ایران به موازات مذاکرات شش قدرت جهان با این کشور انجام می شود. 
دیپلمات ها می گویند تا زمانی که توافق سیاسی 1+5 با ایران به دست نیاید ، در گفت وگوهای ایران با آژانس نیز پیشرفت کمی به دست خواهد آمد. 
آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت دارد که تبعیت ایران از شروط توافق موقتی نوامبر 2013 را تائید کند. 
آمانو مدیرکل آژانس روز دوشنبه در کنفرانسی در واشنگتن به میزبانی اندیشکده «کارنگی» گفت: تا جایی که به اجرای توافق فراگیر پادمانی مربوط می شود، ما همکاری خوبی با ایران داریم. 
وی افزود: «ما همچنین توافق طرح مشترک اقدام (توافق ژنو) را اجرا می کنیم و می توانیم بگوییم که اجرای این توافق نیز خوب است. » 
آمانو تاکید کرد: «آژانس نگفته که ایران سلاح هسته ای دارد بلکه گفته که ایران مسئولیت دارد به پرسش ها درباره فعالیت های هسته ای خود پاسخ دهد. » 
آمانو درباره آنچه که « مسائل مرتبط با ابعاد نظامی احتمالی » فعالیت هسته ای ایران نامید ابراز داشت که « … پیشرفت محدود بوده و در این زمینه همکاری بیشتر ایران مورد نیاز است. » 
وی بار دیگر با بیانی مبهم و دو پهلو گفت: «آژانس هنوز قادر نیست مشخص کند که آیا تمام مواد هسته ای در ایران برای مقاصد صلح آمیز مورد استفاده قرار می گیرد یا نه . » 
انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا