امام سجاد (ع) سفیر پیروزی خون

حجت‌الاسلام هادی سروش، مدرس حوزه علمیه در یادداشتی تلگرامی با عنوان «امام سجاد (ع) سفیر پیروزی خون» نوشت:

شیعه به تبعیت از ائمه اطهار (ع) بر این باور است امام حسین (ع) در جریان کربلا “پیروز” شد.

این چه پیروزی بوده ؟

چون در دید ظاهر امام حسین (ع) شهید شد و اموالش غارت ، و اهلبیت ش اسیر شد.

این گزارش حضرت سجاد (ع) را ملاحظه کنید ؛

روزى امام سجاد(ع) از خرابه شام بیرون آمد، تا هوایى تازه کند که «منهال بن عمر» آن حضرت را دید و عرض کرد: «کَیْفَ اَمْسَیْتَ یَا بْنَ رَسُولِ اللهِ»؟

فرمود: «اَمْسَیْنا کَمِثْلِ بَنی اِسْرایِیلَ فی آلِ فِرْعَونَ یُذَّبِّحُونَ اَبْناءَهُمْ وَ یَسْتَحْیُونَ نِساءَهُم».

آنگاه افزود: «عرب بر مردم عجم مباهات مى کند که محمّد از آنهاست و قریش بر سایر عرب فخر مى کند که محمّد(ص) از قبیله آنهاست، ولى ما اهل بیتِ پیامبر را از دم تیغ گذراندند و گروهى را نیز آواره ساختند؛ «اِنّا للهِِ وَ اِنّا اِلَیْهِ راجِعُونَ».

منهال مى گوید: امام(ع) با من مشغول سخن گفتن بود که زنى از خرابه به سوى او آمد و فرمود: «اِلى اَیْنَ یا نِعْمَ الْخَلَفُ»؛ حضرت نیز از من جدا شد و به سرعت به سوى آن زن رفت. من پرسیدم این زن که بود؟ گفتند عمّه آن حضرت، زینب است

و جنایات بنی امیه و خصوصا یزید ادامه یافت …

سال بعد از فاجعه  کربلا به مدینه حمله کرد و هزاران نفر را کشتند و اموال و ناموس مسلمین را به غارت برد !!

و سال سوم هم مکه را به آتش کشید ؟!

وبعد از یزید این مظالم بشکل دیگری ، بوسیله مروانیان ادامه پیدا کرد.

پس معنای پیروزی حضرت اباعبدالله (ع) چیست ؟

۱. معنای اول :

پیروزی عزت ؛ همین اینکه بنی امیه نتوانست حضرت را به بیعت باید یزید در آورد و او را به ذلت (معاذالله) بکشد خود پیروزی است .

۲. معنای دوم :

پیروزی شریعت ؛ بدین معنا که امام حسین (ع) که دید یزید بنای بر حذف احکام اسلام دارد و اصل دین را در سخن و اشعار و رفتارش به مسخره گرفته ، اقدام کرد و اقدامش هم موثر بود و احکام اسلام محفوظ ماند .
این روایت مهم را ملاحظه کنید ؛

امام صادق(ع) مى فرماید:

پس از شهادت امام حسین(ع)، ابراهیم بن طلحه ( که گرایش به بنی امیه داشت و در جمل در مقابل علی (ع) بوده و زخمی هم شده بود ) با امام سجاد(ع) روبرو شد و احیانا به طعن و کنایه، گفت:

«یا عَلِىَّ بْنَ الْحُسَیْنِ مَنْ غَلَبَ؟»؛

در این نبرد چه کسى پیروز شد؟!

امام چهارم(ع) فرمود:

« اگر مى خواهى بدانى پیروزى و غلبه با چه کسى بود، به هنگام فرا رسیدن وقت نمازاذان و اقامه بگو. [کنایه از اینکه ببین نام چه کسی در اذان و اقامه برده میشود]. ؛ –  اِذا اَرَدْتَ اَنْ تَعْلَمَ مَنْ غَلَبَ وَ دَخَلَ وَقْتُ الصَّلاهِ فَاَذِّنْ وَ اَقِمْ».
(بحار۱۷۷/۴۵ازامالی طوسی)

۳. معنای سوم‌:

پیروزی خون است و این پیروزی معنایی متفاوت است.

پیروزی خون از پیروزی نظامی که نتیجه سیاسی و جغرافی دارد بسیار متفاوت است .

در پیروزی نظامی، نتایج پیروزی خیلی زود علنی میشود، همه تشکیلات سیاسی و نظامی و اقتصادی جایش را به پیروزمند میدان نبرد میدهد.

اما در پیروزی خون ؛ همه آنچه که در نتایج پیروزی نظامی که اشاره شد ، محقق میشود ولی با یک فاصله زمانی ، و به علاوه پیروزی “اعتقاد” و پیروزی “غلبه بر دلها” ، پیروزی روشن شدن افکار و اراده ها را در طول تاریخ به همراه دارد.

و امام حسین (ع) به این پیروزی دست یافت .

او اعتقاد به “امام” را تا قیامت حیات بخشید ،

و او بر دلهای شیعه و بلکه غیر شیعه و حتا غیر مسلمان غلبه و تفوه یافت .

و او راه “نه” گفتن به طواغیت و هر دیکتاتوری را به انسانها تا قیامت آموخت .

و این پیروزی ؛ بسیار بسیار بزرگ و مغتنم است .

این نوع پیروزی را، خود امام حسین (ع) برای خاندان بزرگوارش مورد اشاره قرار داد و استاد مطهری از روحیه و اطمینان امام حسین (ع) به پیروزی چنین گزارش میکند :

《وقتی که انسان کلمات و خطابات اباعبدالله ( ع ) را به خاندان محترمش‌ می‌بیند که با چه ایمان و اطمینانی به آنها اطمینان می‌دهد غرق در حیرت‌ می‌شود : یارب !

این چه روحیه و چه ایمان و چه اطمینان است و این تضمین‌ را از کجا گرفته بود ؟!

به خاندان خودگفت:«استعدوا للبلاء واعلمواان الله حافظکم وحامیکم» مهیاوآماده تحمل سختیها باشیدوبدانیدخداوند شماراحفظ وحمایت میکند «وسینجیکم من شرالاعداء و یجعل عاقبة امرکم الی خیر »شمارانجات خواهددادو سرانجام کار شمارانیک خواهدکرد«ویعذب اعادیکم بانواع البلاء، ویعوضکم الله عن هذه‌ البلیة بانواع النعم والکرامة» دشمنان شمارابه اقسام عذابها گرفتارخواهد کردوبه شما به عوض این شدائد و بلایا انواعی از نعمتها و کرامتها خواهد داد》.

وخودامام حسین (ع)درروزدوم محرم گزارش اززنده بودن اهداف خودورونق آینده کربلا میدهد؛ – هاهنا والله تُزار قبورنا، وبهذه التربة وعدني جدّي رسول الله(ص)ولا خُلف لقوله».

اولین سفیر این پیروزی؛ امام سجاد (ع) بوده است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن