پمپئو جانشین بولتون می‌شود؟!

تنها دو روز پس از اقدام رئیس جمهوری آمریکا برای برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی‌اش مقامات دولت واشنگتن درباره احتمال روی کار آمدن وزیر امور خارجه به جای جان بولتون صحبت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سی‌ان‌ان، یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا و یکی از مقامات آگاه به این احتمالات اعلام کردند که تحت چنین سناریویی مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان مشاور امنیت ملی کشور نیز منصوب می‌شود و مسؤولیت هر دو شغل را برعهده خواهد داشت.

این اقدام باعث خواهد شد که پامپئو دومین فرد در تاریخ آمریکا باشد که به طور همزمان مسؤولیت این دو سمت را برعهده می‌گیرد.

نخستین فرد هنری کیسینجر بود که در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیکسون مشاور امنیت ملی آمریکا بود و در سال ۱۹۷۳ نیز به عنوان وزیر امور خارجه این کشور منصوب شد و به مدت دو سال مسؤولیت هر دو سمت را برعهده داشت.

هنوز مشخص نیست که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بررسی این احتمال چقدر جدی باشد و یکی از منابع آگاه به این روند می‌گوید که پامپئو فهرستی را از دیگر کاندیدهای پست مشاور امنیت ملی به رئیس جمهوری تقدیم کرده است.

ترامپ روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره گزینه‌های اصلی‌اش برای جانشینی جان بولتون گفت: من پنج نفر را در نظر دارم و این افراد بسیار شایسته و بسیار خوب هستند.

پامپئو و بولتون اغلب با یکدیگر اختلاف داشتند و حتی در خارج از نشست‌های رسمی با یکدیگر صحبت نمی‌کردند. یک از منابع نزدیک به کاخ سفید گفت ‌در شرایط فعلی پامپئو اصلی‌ترین مشاور سیاست خارجه رئیس جمهوری باقی خواهد ماند.

وی افزود: او قرار است دست‌کم برای مدت کوتاه نقش مشاور امنیت ملی را ایفا کند و ترامپ از این موضوع خوشحال است.

این در حالی است که کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نکرده‌اند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن