«نمی‌توان گفت ایران درباره‌ی آدریان دریا تعهدی را نقض کرده است»

یک‌ مقام جبل‌الطارق درباره‌ی فعالیت کشتی آدریان دریا اظهار کرد: نمی‌توان بر اساس تصاویر گفت ایران تعهدی را نقض کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه تلگراف، فابیو پیکاردو، وزیر دولت منطقه‌ای جبل‌الطارق در تلاش برای کاهش تنش‌ها پیرامون آدریان دریا که کشتی حامل سوخت ایران بود، گفت که «سخت است ببینیم حرف چه کسی را باید بپذیریم» که آیا ایران تعهد خود را برای عدم فروش نفت این کشتی به سوریه نقض کرده است یا نه.

ایران برای آزادی این کشتی در دادگاه جبل‌الطارق تضمین کرده بود که دو میلیون بشکه نفت نفت‌کش توقیف‌شده اش را به سوریه نخواهد فروخت.

پیکاردو در این باره گفت: می‌توان از روی تصویر دید که این نفت در سوریه بوده اما نمی‌توان به واسطه این گفت که ایران تعهدی را نقض کرده است. تعهدی بر سر این که نفت[آدریان دریا] به سوریه نرسد وجود نداشته است. ما از دولت ایران این تعهد را گرفتیم که نفت[این کشتی] را به هیچ نهاد مورد تحریم اتحادیه اروپا نفروشد.

به گزارش ایسنا، پیش از ادعاها درباره فعالیت کشتی ایرانی آدریان دریا و فروش نفت آن ، علی ربیعی سخنگوی دولت کشورمان در این باره گفته بود: مقصد این کشتی را صاحب نفت آن مشخص می‌کند. ما نفت را فروخته‌ایم و اوست که تصمیم می‌گیرد کشتی کجا پهلو بگیرد که با ما نیز این موضوع را چک نمی‌کند اما لازم است باز هم از سیاست‌های غلط آمریکا که به کشورهای مختلف فشار می‌آورد تا این کشتی را در بندرگاه‌های خود نپذیرند و آنان را تهدید می‌کند گلایه کنیم و محکومش نماییم اما همانطور که گفتم ما اطلاعی از مقصد نهایی آدریان دریا نداریم و کشوری که نفت آن را خریده این موضوع را مشخص می‌کند.

این کشتی در اوایل ماه جولای با ادعای نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در منطقه جبل‌الطارق و توسط نیروهای دریایی انگلیس توقیف شد که این اقدام از سوی مقامات ایران،‌ مصداق بارز راهزنی دریایی تلقی شد.

پس از مدت یک ماه این کشتی پس از تشکیل دادگاهی در جبل‌الطارق و با گفته شدن این که دلیلی برای در توقیف ماندن آن وجود ندارد، آزاد شد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن