«خصوصی‌سازی قانونی است که کسی نمی‌تواند مانع آن شود»

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به قانونی شدن طرح خصوصی‌سازی شرکت‌های خودروسازی گفت: صنعت خودروی ما به زودی خصوصی خواهد شد چراکه این موضوع قانون است و لازم الاجرا.

ولی ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: بر اساس این اصل، خصوصی‌سازی لازم‌الاجرا است؛ خودروسازی ما عملا خصوصی هستند چراکه سهام غالب برای افراد خصوصی است اما دولت به دلیل سهم یک پنجمی که در این صنعت دارد مدیریت را خودش به عهده گرفته و این موضوع خودروسازی را از حالت خصوصی دور کرده است.

کسی نمی‌تواند مانع خصوصی‌سازی قانونی شود

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی از مواد طرح ساماندهی صنعت خودرو  این است که دولت موظف شده ظرف سه سال کلیه سهام خودروسازی‌ را واگذار و این صنعت را صد درصد خصوصی کند؛ این اتفاق به زودی خواهد افتاد چراکه قانون است و لازم‌الاجرا.

ملکی تصریح کرد: حتی اگر کسانی باشند که مانع خصوصی‌سازی شوند با توجه به قانونی شدن این طرح نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و با قانونی شدن این موضوع دست‌های پشت پرده از بین خواهد رفت.

وی اصلی‌ترین مشکل این صنعت را تعدد شرکت‌های خودروسازی عنوان کرد و گفت: بر خلاف تصور، یکی از مشکلات اصلی این صنعت تعدد خودروسازی‌ها است؛ تا کنون ۴۰خودروساز از ما مجوز گرفته‌اند که ۲۶مورد آن‌ها فعال هستند.

ملکی افزود: در بیشتر کشور‌ها شرکت‌های خودروسازی با هم ادغام شده و درقالب یک یا دو برند کار می‌کنند اما در ایران تعدد شرکت‌ها و نیز نمایندگی‌های هر شرکت باعث شده تا مشکلات این صنعت هر روز بیشتر از قبل شود.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن