جنگ در کابل و مذاکره در تهران

روزنامه ابتکار نوشت: پس از شکست مذاکرات میان آمریکا و طالبان و در حالی که در نهمین دور مذاکرات دوحه گفته می‌شد که به زودی توافق صلح میان واشنگتن و این گروه نهایی شده و سپس مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد، هیئتی سیاسی از طالبان پس از سفر به مسکو روانه تهران شد.

در همین رابطه شامگاه دوشنبه خبرگزاری تسنیم در گزارشی اختصاصی با انتشار خبر سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران نوشت: اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از سفر به مسکو عازم تهران شده تا با مقامات کشورمان پیرامون مذاکرات صلح افغانستان به گفت‌وگو بنشینند. این دومین سفر خارجی اعضای دفتر سیاسی طالبان پس از لغو مذاکرات این گروه با آمریکا توسط دونالد ترامپ است. اعضای دفتر سیاسی طالبان در تهران با برخی مقامات وزارت امور خارجه و همچنین مقامات سیاسی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

توضیح وزارت خارجه درمورد سفر هیئت طالبان به تهران

شکست مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان در حالی صورت گرفته که پس از نهمین دور مذاکرات و همزمان با تشدید حملات این گروه، دونالد ترامپ به واسطه کشته شدن یک سرباز آمریکایی دستور توقف مذاکرات را صادر کرد. پس از این ماجرا هیئتی سیاسی از طالبان راهی مسکو شد و همانطور که سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی توئیتری اعلام کرده، هیئتی از این گروه روز دوشنبه به ریاست عبدالسلام حنفی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر به ایران سفر کرده است. سهیل شاهین گفته که طالبان به نقش تمامی کشورها به خصوص همسایگان در روند صلح افغانستان ارج می‌گذارد. همزمان با این مسئله روز گذشته سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز ضمن تائید این خبر اظهار کرد: اخیرا و در چارچوب رایزنی‌های فراگیر جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌ها در افغانستان هیئتی سیاسی از گروه طالبان با سفر به کشورمان درخصوص آخرین تحولات جاری در افغانستان با مقامات ذی‌ربط ایرانی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

گفتنی است دی ماه سال گذشته هم بعد از سفر علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی به افغانستان، هیئتی از طالبان با سفر به تهران با مقامات کشورمان رایزنی کردند. بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت خارجه در آن مقطع اعلام کرد که این مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شده و اهداف آن نیز مشخص است. اما در این میان صدیق صدیقی، سخنگوی اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیامی توئیتری ضمن معرفی طالبان به عنوان تهدید کننده صلح و امنیت جهانی از میزبانی این گروه در تهران انتقاد کرده است.

طالبان خواستار ازسرگیری مذاکره با آمریکا شد

همزمان با این مسئله و در حالی که دیروز سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه قطر گفته که طالبان می‌تواند برای برقراری صلح در افغانستان دو استراتژی داشته باشد؛ مذاکره یا جنگ و حل مسئله افغانستان بستگی به توافق با ایالات متحده آمریکا دارد که اگر این کشور به تعهدات خود عمل نکند، مسئول ادامه جنگ در افغانستان خواهد بود، عباس استنکزی رئیس هیئت مذاکره کننده طالبان در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری بی‌بی‌سی خواستار از سرگیری مذاکرات با آمریکا شده و ابراز امیدواری کرد که واشنگتن به پای میز مذاکره باز گردد چرا که در غیر این صورت این گروه ناچار به ادامه جنگ خواهد بود.

روز خونین در کابل و پروان

همزمان با این موضوع و در حالی که طالبان مشغول راهی کردن اعضای خود برای مذاکره با کشورهای منطقه است و گفته می‌شود که پس از روسیه و ایران، سفرهایی نیز به چین و کشورهای آسیای میانه خواهند داشت، روز گذشته برای کابل مجدد خونین رقم خورد.

در ابتدا ظهر دیروز انفجاری در محل برگزاری مراسم سخنرانی انتخاباتی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در ولایت پروان در شمال کابل رخ داد که به گفته رسانه‌های محلی این انفجار هنگامی صورت گرفت که اشرف غنی قصد داشت در یک گردهمایی انتخاباتی در شهر چاریکار، سخنرانی کند. برخی منابع نیز از وقوع دو انفجار پی‌درپی خبر داده و اعلام کردند که درپی وقوع این انفجارها ۲۴ تن کشته و ۳۱ تن نیز زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت کشور افغانستان هم دیروز تائید کرد که طی حمله یک مهاجم انتحاری به نزدیکی‌های سفارت آمریکا در کابل حدود ۶۰ نفر کشته و زخمی شدند که در میان آنها شش نفر نظامی نیز دیده می‌شود. در همین راستا گروه طالبان مسئولیت هر دو حمله را به عهده گرفته است. این در حالی است که عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان روز دوشنبه گفته بود که گروه طالبان مسئول تخریب دکل‌های برق در ولایت بغلان و قطع برق وارداتی از ازبکستان به کابل است.

به گزارش شبکه طلوع، وی در نشست شورای وزیران تصریح کرد: متاسفانه تخریب این دکل‌ها موجب قطع برق در ۱۱ ولایت شده است و در اقدامات طالبان نشانی از عزم جدی برای برقراری صلح به چشم نمی‌خورد.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن