هشدار روسیه درباره انتشار مکالمه تلفنی ترامپ و پوتین

سخنگوی کرملین اعلام کرد که هرگونه انتشار متن مکالمه تلفنی میان دونالد ترامپ و پوتین می‌تواند مشکلات موجود میان دو کشور را تشدید کند.

به گزارش ایسنا، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار کرد: دوست داریم امیدوار باشیم که مسائل موجود در روابط دوجانبه‌مان (با آمریکا) که هم‌اکنون هم با مشکلات جدی بسیاری روبه‌رو است، گرفتار چنین وضعیتی نشود.

وی با اشاره به مساله انتشار متن تماس تلفنی میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین افزود: این اقدامی غیرمعمول است. طبق قوانین، مفاد گفتگوهایی که در سطح روسای جمهور انجام می‌شوند، محرمانه یا فوق محرمانه محسوب می‌شوند.

پسکوف این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره واکنش کرملین به تصمیم کاخ سفید برای انتشار محتوای این مکالمه تلفنی بیان کرد.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی‌ای که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رییس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال “فساد” جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

طبق گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، پسکوف به رغم هشدارش درباره این اقدام از سوی آمریکا گفت، مسکو افشای محتوای تماس‌های تلفنی با دونالد ترامپ را درمبنایی مورد به مورد در نظر خواهد گرفت.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز اظهار کرد، انتشار گفتگوهای دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امری “ناشایست” خواهد بود.

لاوروف در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: در مورد متن گفتگوهای تلفنی باید بگویم، وقتی مادرم من را تربیت می‌کرد، به من می‌گفت خواندن نامه‌های دیگران کاری نامناسب است.این کاری ناشایست است. این مساله مربوط به رفتار دیپلماتیک دو فردی است که ملتشان آن‌ها را انتخاب کرده و باید میزان خاصی از رازداری را داشته باشند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن