تکذیب ادعای توقیف یک فیلم مستند در مشهد

کارگردان یک فیلم مستند به نام “زیر صفر مرزی” مدعی شده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مانع ادامه اکران فیلمش در پردیس سینمایی هویزه این شهر شده اما مسوولان ذیربط این ادعا را رد کردند.

مهدی افشار نیک روز شنبه با انتشار مطلبی در فضای مجازی مدعی شد “فیلم زیر صفر مرزی به دستور اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد در این شهر توقیف شد و از ادامه نمایش آن در پردیس سینمایی هویزه جلوگیری به عمل آمد، این در حالی است که فیلم در گروه هنر و تجربه در شهرهای دیگر مانند بابل و گرگان و تهران روی پرده است. ”

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد عصر شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا پیرامون این ادعا، گفت: مگر این اداره می‌تواند فیلمی را توقیف کند، فیلمی را که ما اصلا مجوز اکران نداده باشیم چگونه می‌توانیم اکرانش را متوقف کنیم.

جواد استادی افزود: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد نه مجوزی برای اکران فیلم “زیر صفر مرزی” داده و نه مانع ادامه آن شده است. این اداره مرجع صدور مجوز برای اکران هیچ فیلمی نیست، لذا باید از مدیر سینما یا معاونت سینمایی سوال شود.  بر این اساس گفته کارگردان فیلم “زیر صفر مرزی” مبنی بر اینکه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مانع اکران فیلمی شده را کاملا تکذیب می‌کنم.

وی ادامه داد: مجوز اکران فیلم‌های سینمایی به صورت متمرکز توسط گروه هنر و تجربه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود و خود مالکان سالن‌های سینمایی تصمیم می‌گیرند از بین فیلم‌هایی که مجوز اکران گرفته‌اند کدام را برای نمایش بخرند و یا نخرند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: هم اینک نیز اگر به سالن‌های سینمایی دقت کنید سینماداران به اختیار خود فیلم‌های متفاوتی را اکران می‌کنند و این موضوع در اختیار صاحب سالن سینما است که براساس سیاست‌های فروش خود از بین فیلم‌های دارای مجوز نمایش کدامیک را اکران کنند و کدامیک را اکران نکنند.

وی افزود: هیچ اطلاعی در مورد اکران فیلم مستند “زیر صفر مرزی” ندارم.  با این اداره نیز مکاتبه‌ای نشده که مانع ادامه اکران آن در پردیس سینمایی هویزه مشهد شود.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: مسوولیت پردیس هویزه در مشهد با “موسسه بهمن سبز” وابسته به “سازمان سینمایی سوره” حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور است.

میثم مرادی افزود: هیچ اطلاعی در ارتباط با اکران فیلم مستند “زیر صفر مرزی” در پردیس هویزه یا جلوگیری از ادامه اکران آن ندارم.

وی ادامه داد: جلوگیری از اکران یک فیلم به مدیر سینما ارتباطی ندارد زیرا مجوز اکران فیلم توسط گروه هنر و تجربه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود، این گروه فهرست فیلم‌های قابل اکران را مشخص و به سینماهای سراسر کشور اعلام می‌کند.

رئیس حوزه هنری خراسان رضوی گفت: تنها مرجعی که می‌تواند اعلام کند چه فیلمی پخش شود گروه هنر و تجربه است و اگر قرار بر جلوگیری از اکران فیلمی باشد باز هم همین گروه تصمیم گیرنده است، سینما هم وظیفه قانونی‌اش را انجام می‌دهد.

وی افزود: برای هماهنگی بیشتر باید با موسسه بهمن سبز در تهران تماس گرفته شود و از آنها جویای موضوع شد اما آنها هم در جریان نیستند زیرا گروه هنر و تجربه مستقلا نسبت به اکران فیلمها تصمیم می‌گیرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا