افزایش انتقادها از بن سلمان در خانواده‌ی آل سعود

رویترز در گزارشی از افزایش نارضایتی و انتقاد از شاهزاده «محمد‌ بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در میان خانواده آل سعود خبر داده است.

به گزارش جماران پس از حملات انصار الله یمن به تاسیسات نفتی شرکت «آرامکو» در ماه گذشته، برخی از اعضای خانواده آل سعود و نخبگان تجاری از شیوه رهبری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی ابراز «ناامیدی» کرده‌اند.

یک دیپلمات ارشد خارجی و پنج منبع نزدیک به خانواده سلطنتی عربستان سعودی گفتند که چندین شاخه مهم در خانواده آل سعود (خانواده ای متشکل از حدود ۱۰ هزار نفر) نگرانی شان را درباره توانایی ولیعهد در دفاع و رهبری «بزرگترین صادرکننده نفت جهان» ابراز کرده‌اند.

این منابع تأکید کردند که حملات به آرامکو باعث افزایش نارضایتی در برخی محافل نخبگان اقتصادی در عربستان سعودی شده است که معتقدند بن سلمان به دنبال قبضه هر چه بیشتر قدرت است. برخی از این افراد گفته اند که این رویداد همچنین باعث افزایش انتقادات کسانی شده است که معتقند بن سلمان رویکرد به شدت پرخاشگرانه‌ای در مواجه با ایران در پی گرفته است.

یکی از منابع که عضو محفل نخبگان عربستان سعودی به شمار می آید و با خانواده سلطنتی در ارتباط است گفته است: «خشم و ناراحتی زیادی نسبت به شیوه رهبری بن سلمان وجود دارد. چطور آنها نتوانستند این حملات را تشخیص دهند؟»

این منبع به رویترز گفته است که برخی از اعضای محافل نخبگان عربستان سعودی همچنین گفته اند که هیچ اعتمادی به ولیعهد ندارند، ادعایی که چهار منبع دیگر و دیپلمات ارشد خارجی آن را تایید کرده است.

با این وجود ولیعهد حامیان سرسختی نیز در کشور دارد. یک منبع سعودی از محافل وفادر به ولیعهد گفته است: «آخرین رویدادهای رخ داده تاثیری بر وی به عنوان حاکم بالقوه ندارد زیرا (به ادعای این منبع هوادار بن سلمان) او تلاش می کند مانع گسترش نفوذ ایران در منطقه شود. این یک مسئله میهن‌پرستانه است. تا زمانی که پدر در قید حیات است، خطری او را تهدید نخواهد کرد.»

دفتر رسانه‌ای دولت عربستان سعودی در تماس خبرگزاری رویترز برای پاسخ به سوالاتی درباره مدعیات این منابع، حاضر به پاسخگویی نشده است.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با شبکه سی.بی.اس گفت که دفاع از عربستان سعودی دشوار است زیرا این کشور یک پادشاهی بزرگ با تهدیداتی در مقیاس بزرگ است. او همچنین گفته است که مواجه با این تهدیدات چالش بسیار جدیی است.

ولیعهد عربستان سعودی همچنین مدعی این شد که باید اقدام جهانی قدرتمند علیه ایران صورت گیرد اما تأکید کرد که ترجیح او «راه حل صلح آمیز» در مواجه با ایران است.

در جریان حملات موشکی و پهپادی انصار الله یمن به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی در «بقیق» و «خریص» تولید نفت عربستان به نصف رسید و این تأسیسات به شدت آسیب دید.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن