بازداشت یولیا یوزیک خبرنگار روس در تهران

+ واکنش اتحادیه روزنامه نگاران روسیه

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه خبر داد که سفیر جمهوری اسلامی ایران برای توضیح در خصوص دلایل بازداشت یولیا یوزیک خبرنگار روس در تهران، به وزارت خارجه روسیه فراخوانده شده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه‌ی روسیه

ماریا زاخارووا روز جمعه در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: همینک به رسانه‌ها اعلام کردم که در رابطه با دستگیری یولیا یوزیک تبعه روسیه در تهران مهدی سنایی سفیر ایران در مسکو برای دادن توضیح در مورد شرایط واقعه و تامین حقوق شهروند روس دستگیر شده به وزارت خارجه روسیه احضار شد.

گفتنی است، ساعاتی پیش شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به نقل از سخنگوی سفارت روسیه در تهران از بازداشت یک خبرنگار روس در ایران خبر داد و اعلام کرد که آندره گاننکو سخنگوی سفارت روسیه در تهران خبر بازداشت یولیا یوزیک را تایید کرده است.

در این گزارش گفته شد: خبرنگار روس در تهران کار می‌کرده و روز سوم ماه اکتبر پس از فرود در فرودگاه گذرنامه‌اش را گرفتند و وعده دادند که زمانی که ایران را ترک کند به وی بازپس خواهند داد.

رسانه روسی با بیان اینکه خبرنگار روس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بازداشت شده، گفت: یولیا یوزیک در ایران به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی اسراییل متهم شده است. به این اتهام وی ممکن است به 10 سال زندان محکوم شود. محاکمه وی روز 5 اکتبر (فردا شنبه) برگزار خواهد شد.
در گزارش به نقل از یک خبرنگار روس به نام بوریس وویتسخوفسکی که خبر بازداشت یولیا را اعلام کرد، گفته شد به یولیا اجازه دادند فقط یک دقیقه با مسکو تماس بگیرد.
دختر یوزیک هم از طریق حساب کاربری مادرش در فیس بوک بازداشت این خبرنگار را تایید کرد.


یولیا یوزیک 36 ساله از شهر دونتسک در استان راستف در جنوب روسیه است. از سال 1999 در روزنامه روسی کامسامولسکایا پراودا در شهر راستف کار کرده و از سال 2001 در مرکز مسکوی این روزنامه و نشریه روسی روسکی نیوزویک فعالیت داشته است.

یوزیک در سال 2003 کتابی منتشر کرد که در 9 کشور انتشار یافته است.
او از آن زمان به کار روزنامه‌نگاری و تحقیقات و کار ادبی پرداخت و کتاب «بسلانسکایا اسلووار» (لغت نامه بسلان) را درباره گروگانگیری در مدرسه بسلان منتشر کرد.
یوزیک در سال 2016  از حزب غربگرای پورناس هم برای انتخابات دومای روسیه نامزد شده بود.


واکنش اتحادیه روزنامه نگاران روسیه

بازداشت یولیا یوزیک خبرنگار روس در تهراناسپوتنیک نوشت:

اتحادیه روزنامه نگاران روسیه در حال روشن کردن جزئیات بازداشت یولیا یوزیک، روزنامه نگار روس در ایران است.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر سالاویف، رئیس اتحادیه روزنامه نگاران روسیه ضمن اعلام این مطلب افزود: “شاید بازداشت روزنامه نگار روس در رابطه با وجود روادیدهای اسرائیلی در گذرنامه وی باشد که قابل درک است در ایران نسبت به این مطلب چگونه برخورد می کنند. وی را کم مانده به داشتن ارتباط با سازمان اطلاعات اسرائیل متهم کنند”.

پیشتر اعلام شد یک خانم خبرنگار روس در ایران به اتهام جاسوسی گویا برای اسرائیل در ایران بازداشت شده است.

سفارت روسیه در ایران از بازداشت یولیا یوزیک، خبرنگار روس در تهران خبر دارد و دیپلمات های روس در حال تلاش برای روشن کردن جزئیات این قضیه هستند.

آندره گاننکو، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در ایران این مطلب را اعلام کرد.

ابتدا باریس وویتسکزوفسکی، روزنامه نگار روس در فیسبوک از بازداشت وی خبرداده بود.

وی خاطرنشان کرد که یولیا یوزیک روز شنبه محاکمه شده و خطر ده سال حبس این خانم خبرنگار ا تهدید می کند.

باریس وویتسکزوفسکی مدعی شد این خانم چند سال قبل به عنوان خبرنگار در ایران کار می‌کرد و حالا با دعوتنامه به این کشور بازگشته بود. در فرودگاه گذرنامه وی را گرفته و قول دادند آنرا هنگام خروج از کشور بازگردانند اما دیرتر ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خانم خبرنگار روس را با شکستن در اتاقش در هتل بازداشت کردند.

یولیا یوزیک نویسنده یک کتاب جنجالی درباره سرگذشت تروریست های انتحاری زن است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا